Senátorka má vážné obavy: Hegere, kam dává VZP peníze z penále?

23.11.2011 12:26

Kuloáry se proslýchá, že zdravotní pojišťovny prý vložily peníze do státních dluhopisů. Je to pravda nebo lež? To zajímá senátorku Alenu Gajdůškovou (ČSSD), a proto vznesla oficiální dotaz k ministru zdravotnictví. Podle ní by to měli udělat i další občané, Zajímat by se prý měli také o to, co se vlastně děje s penálem, které doprovází v mnohonásobné výši původního dluhu vymáhání pohledávek na zdravotním pojištění. A také o to, proč pojišťovny nevymáhají dluhy hned, ale až za několik let, kdy je to pro pacienty likvidační.

Senátorka má vážné obavy: Hegere, kam dává VZP peníze z penále?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Leoš Heger
reklama
"Zaplatíte víc, dostanete míň. Zeptejte se proto ministra Hegera," vyzývá Čechy senátorka Alena Gajdůšková (ČSSD). Přiznává také, že je velmi znepokojena tím, co prosakuje z ministerstva zdravotnictví jako záměry pro pokračování reforem. "Ponechání volné ruky pojišťovnám ve stanovení počtu lůžek a sítě nemocnic s obejitím územní samosprávy je další privatizace veřejné správy proti zájmu pacientů," myslí si senátorka. 

Navíc se obává toho, že se ministerstvo zdravotnictví v čele s ministrem Leošem Hegerem z TOP 09 rozhodlo likvidovat akutní lůžka v nemocnicích. A bude to mít podle ní i důsledky pro pacienty.

Čtěte také:


"Neomezená moc pojišťoven, která se tímto návrhem otevírá, v systému zdravotní péče absolutně nevyvažuje zvýšení nákladů zvýšením kvality či vyšší odbornou úrovní péče. Zaplatíte víc, dostanete míň. Pojišťovnám ale dál porostou zisky. Pokud někdo deklaruje, že je třeba šetřit, pak by měl v prvé řadě veřejnosti zodpovědět logické otázky: Jaké jsou zůstatky na účtech jednotlivých zdravotních pojišťoven? Kam jdou peníze z pokut a paušalizací jak pacientů, tak lékařů?" ptá se senátorka a ombudsmanka pacientů Alena Gajdůšková.

Nakoupily zdravotní pojišťovny Kalouskovy dluhopisy?

Dodává pro ParlamentníListy.cz pak i to, že je důležitá ještě jedna otázka, kterou by měli pacienti pokládat. A to, zda je pravda, že zdravotní pojišťovny nakoupily v letošním roce státní dluhopisy za několik miliard?

Čtěte také:


"Pokud je to pravda, tak je to natolik závažné, že jsem v minulém týdnu odeslala ministru Leoši Hegerovi oficiální dopis, v kterém ho žádám o vysvětlení a uvedení faktů na pravou míru. Protože pokud by tomu tak bylo, byl by to velký problém," konstatuje pro redakci Gajdůšková.

To, že penále za nezaplacené pojistné, je skoro vždy vyšší než dlužné pojistné, je již známý fakt. Stejně tak jako to, že skoro nikomu, kdo se o dluhu dozví a chce ho zaplatit, není penále odpouštěno. Není přitom výjimkou původní dluh třeba dvacet tisíc korun (cca 10 měsíců neplacení pojistného), který v okamžiku vymáhání už ale přesahuje sto tisíc korun.Nemluvě o tom, pokud vymáhání dluhu dostanou do rukou ještě exekutoři.

"Ty pojišťovny přitom dlužníka ani neupozorní, mnohdy jde o opomenutí neúmyslné, jen třeba za několik dnů, a ta částka přesto po letech vyšplhá k horentním sumám. To, že dluhy pojišťovny nevymáhají hned, svědčí i o jejich špatném hospodaření," konstatuje senátorka Gajdůšková. 

Čtěte také:


Mluvčí Všeobecné zdravotní pojšťovny (VZP), která má největší podíl pojištěnců v zemi, však zastává názor, že pojišťovny mají jasno v tom, kam peníze z vymáhaného penále a pokut putují. "Tyto výnosy jdou prakticky vždy do základního fondu a za určitých okolností se penále od plátců může podílet i na tvorbě fondu prevence. Jejich další užití v rámci základního fondu ale nerozlišujeme," reagoval Jiří Rod pro ParlamentníListy.cz.

Snižování aktuních lůžek ruší možnost přirozené regulace sítí

Jak už však bylo uvedeno, vedle otázek k hospodaření pojišťoven ale Alena Gajdůšková jako ombudsmanka Svazu pacientů kritizuje i návrh ministerstva zdravotnictví o rušení akutních lůžek v nemocnicích.

Čtěte také:


"Návrh ministerstva odporuje uznávaným zásadám a právům, jako svobodná volba zdravotnického zařízení, přibližování služeb občanům, bezpečnost a hospodárnost veřejného zdravotnictví, ruší možnost přirozené regulace sítě skutečnou potřebou," upozorňuje dále ParlamentníListy.cz Gajdůšková.

Dodává, že se nyní celý systém sítě zdravotnických zařízení vyvádí z pod veřejné kontroly. "Spolu s již přijatou možností plateb za zdravotní péči vytváří prostor pro nekontrolovatelný růst nákladů na zdravotní péči. To je obecně nepřijatelné, protože odporuje ústavně chráněnému právu člověka na rovné šance a nediskriminaci. Nepřijatelné by to ale mělo být i pro ty, kteří tleskají privatizaci zdravotní péče, a prý si rádi u lékaře připlatí. Za své peníze nedostanou totiž žádnou přidanou hodnotu," varuje senátorka.

Čtěte také:


Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Alena Hechtová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sodoma Gomora. Nedělní Náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze. A nejen tam

4:44 Sodoma Gomora. Nedělní Náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze. A nejen tam

FOTOREPORTÁŽ V sobotu bylo v metropoli plno. V neděli to místy vypadalo, že tam z nebe někdo vysypal…