,,Brusel horší než Čína, jen menší.” Pohrůžka Ukrajině. Padlo od Trumpa

01.04.2024 8:17 | Monitoring

Co se dá očekávat, pokud se do prezidentského úřadu ve Spojených státech vrátí Donald Trump? Dle britského týdeníku The Economist by v zahraniční politice USA mohlo nastat hned několik změn. Aspirant na Trumpova poradce pro národní bezpečnost Keith Kellogg se netají, že by tvrdě tlačil jak na Moskvu, tak na Kyjev, aby obě země ve válce našly společnou řeč a pokud by jedna z nich USA neposlechla, nemělo by to pro ni nikterak dobré důsledky. Příliš vřelý zřejmě nebude ani Trumpův přístup k Bruselu. „Horší než Čína, akorát menší,“ míní totiž podle Economistu Trump o Evropské unii.

,,Brusel horší než Čína, jen menší.” Pohrůžka Ukrajině. Padlo od Trumpa
Foto: Repro: X
Popisek: Donald Trump v rozhovoru s Nigelem Faragem na GB News hovoří o NATO

The Economist poznamenává, že někdejší poradce Donalda Trumpa pro národní bezpečnost John Bolton o svém bývalém šéfovi tvrdí, že v zahraniční politice „nemá žádné konzistentní zásady“, zatímco Fred Fleitz z think-tanku America First Policy Institute připomíná, že za Trumpa v úřadu svět vypadal úplně jinak než dnes. „Nebyly žádné velké války, čtyři mírové dohody mezi Izraelem a arabskými státy, úspěšné vyjednání dohody o volném obchodu NAFTA s Kanadou a Mexikem a částečná obchodní dohoda s Čínou – nemluvě o nízké inflaci a méně propustné jižní hranici,“ uvedl.

List podotýká, že pro pochopení toho, co by Trump mohl v případě obhájení druhého prezidentství ve světě dělat, se proto vyplatí podívat se na ideologie jeho poradců, kteří se mají dělit na tři vrstvy.

První z nich mají být republikáni, kteří se označují za dědice Ronalda Reagana a chtějí zachovat globální hegemonii Ameriky. K těmto „reaganovcům“ se má řadit Boltonův nástupce Robert C. O'Brien či Trumpův ministr zahraničí Mike Pompeo či američtí senátoři Marco Rubio, Lindsey Graham a Tom Cotton.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Radek Kotas

Jak zabránit Číně, aby o nás sbírala citlivá data?

Podle mě také není problém jen v Číně, ale dnes už téměř neexistuje nic jako soukromý. I třeba EU dost šťourá do soukromý lidí - většinou to vydává za dobrý úmysl a možná to i dobře myslí, ale je to potřeba? Co vím, tak třeba chtěla mít možnost sledovat i soukromou korespondenci lidí na internetu at...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

17:40 Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová s českou nominací ministra průmyslu a obcho…