„Ča-píča-píča-píča-pí...“ Zpěvák Jahelka se neudržel a složil tuto píseň

01.09.2017 11:00

„Řek bych, že to bude jízda, kdo co a kam posnášel! A že prý někdo z toho hnízda vynášel i donášel,“ zpívá právník Ivo Jahelka ve své nejnovější písničce, která je věnovaná kauze Čapí hnízdo Andreje Babiše a údajného dotačního podvodu. Při poslechu písničky „Něco o Čapím hnízdě" si ale nelze nevšimnout, že tam je možná cosi nepatřičného...

„Ča-píča-píča-píča-pí...“ Zpěvák Jahelka se neudržel a složil tuto píseň
Foto: J. Kubíček, frmall.cz
Popisek: Ivo Jahelka
reklama

Ivo Jahelka, populární český advokát a folkový písničkář známý také jako „zpívající právník“, byl před pár dny osloven ParlamentnímiListy.cz kvůli tomu, aby se vyjádřil ke kauze Andreje Babiše Čapí hnízdo. Jahelka si vzal čas na rozmyšlenou a během této krátké doby složil písničku, na jejímž začátku se však omlouvá:

„Důležité upozornění – pokud by se někomu zdálo, že v refrénu této písně slyší něco nepatřičného, jedná se výhradně o akustický klam a nikoliv o autorský záměr!“

O co jde? Advokát si prostě pohrál s dětskou říkankou, která je ale poněkud choulostivá. Jde o záměnu slabik, které slyšíme, když vyslovujeme „čapí“. Přesto se ale ve zhudebněném minipříběhu objevuje nejen zmínka o podezřelé dotaci z evropských fondů, ale také hrozba možného vězení.

„Kýho ptáčka v hnízdě lapí, to je zatím nejisté, to hnízdo je totiž čapí, ptáček dravec zajisté! Řek bych, že to bude jízda, kdo co a kam posnášel, a že prý někdo z toho hnízda vynášel i donášel. Čapí, čapí, čapí, čapí... sorry jako? Co to melu? Čapí, čapí, čapí, čapí, stojí to za starou belu! Čapí, čapí, čapí, čapí... co je to za kulturu a kdo skončí, až to skončí, v pruhovaným mundúru... To hnízdo se sotva zhroutí, pevný základ tady je, místo listí trusu proudí anonymní akcie...“ zpívá ve svém dílku kromě jiného Jahelka.

Píseň Ivo Jahelky: Něco o Čapím hnízdě

 

Poslanci rozhodnou 6. září

Kauza Čapího hnízda ožila poté, co Policie ČR požádala Poslaneckou sněmovnu o vydání předsedy hnutí ANO Andreje Babiše a jeho prvního místopředsedy Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání kvůli dotaci na projekt Farmy Čapí hnízdo. Babiš a Faltýnek čelí ve vztahu k dotaci trestnímu oznámení již od sklonku roku 2015.

Firma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do holdingu Agrofert, který Babiš tehdy vlastnil. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele. Díky změně dosáhla na padesátimilionovou evropskou dotaci. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se vrátila mezi firmy Agrofertu.

Babiše chce policie stíhat pro podezření z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie. Faltýnek je podezřelý z dotačního podvodu ve formě účastenství.

Babiš označuje policejní žádost za účelovou, její načasování má podle něj poškodit ANO v říjnových volbách. Kauza je podle něj vylhaná. Podle Faltýnka policejní žádost účelově zatajuje zásadní důkazy, které vyvracejí konstrukci kauzy.

Vydání obou poslanců tuto středu doporučil Sněmovně mandátový a imunitní výbor, dolní parlamentní komora bude o vydání Babiše a Faltýnka jednat zřejmě 6. září.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Olga Böhmová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Utahal dva policisty. Chytili ho bez roušky, on je dotlačil ke „skoku z mostu“

10:14 VIDEO Utahal dva policisty. Chytili ho bez roušky, on je dotlačil ke „skoku z mostu“

Video kolující českými sítěmi ukazuje policejní zásah proti občanovi, který se pohyboval po hobbymar…