„Čekáme na Zemana.“ Pánek z Člověka v tísni řekl, jak teď pomáhá Čechům. A běží činnost neziskovky v třetím světě? Hádejte

21.04.2020 17:47 | Zprávy

Spoluzakladatel a výkonný ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek je přesvědčen, že krizové zkušenosti lidí z jeho organizace pomohou v době koronavirové krize i po ní. „Nejsme v té první linii, proto spíš přemýšlíme o dalších dopadech koronakrize a od prvního týdne jsme si řekli, že pokud něco máme dělat, tak použít svoji zkušenost. Přemýšleli jsme, co můžeme pro společnost udělat a některá naše opatření už se uchytila,“ sdělil Pánek třeba o nových možnostech, jak řešit insolvence či odklady splácení půjček.

„Čekáme na Zemana.“ Pánek z Člověka v tísni řekl, jak teď pomáhá Čechům. A běží činnost neziskovky v třetím světě? Hádejte
Foto: Repro YouTube
Popisek: Ředitel humanitární organizace Člověka v tísni Šimon Pánek

„Celá situace kolem koronaviru nás staví do chvil, které jsou těžké,“ řekl na úvod rozhovoru pro Český rozhlas, s tím, že je ale optimista. „Že bych si byl úplně jistý, že vím, jak bude vypadat svět po koronakrizi, to určitě ne. Ale jsem optimista, myslím si, že se postupně vrátí do podobného stavu, v jakém byl. Bude to ale podle mě trvat déle, než doufáme, stačí se podívat, jak málo lidí zatím vir prodělalo a jaká je tedy ve společnosti imunita,“ předpokládá Pánek.

Podle Pánka jsou lidé z organizace Člověk v tísni zvyklí na tlak a krizovou situaci. „My jsme zvyklí na to, že se situace rychle mění, jsme zvyklí myslet komplexně, co se bude dít v horizontu nejen měsíců, ale let. Vnímáme, že v České republice jsou lidé, kteří už před krizí byli schopni se uživit jen jakž takž a nacházeli se těsně nad hranicí chudoby, a ta krize je může přivést do dluhů,“ upozorňuje s tím, že stejně tak se mohou zadlužit mnozí živnostníci.

„Nejsme v té první linii, proto spíš přemýšlíme o dalších dopadech koronakrize a od prvního týdne jsme si řekli, že pokud něco máme dělat, tak použít svojí zkušenost. Přemýšleli jsme, co můžeme pro společnost udělat a některá naše opatření už se uchytila,“ má radost Pánek.

Hlavní zaměření Člověka v tísni v době koronavirové, a zejména po ní, je podle Pánka řešení nastalých dluhových problémů. „Rozšířili jsme dluhovou linku na všechna témata ekonomických výpadků. Stovky lidí mají možnost důkladného poradenství. Stát nabízí podporu, ale nebude jednoduché na ni dosáhnout. Nechceme rozdávat peníze, ale pomoc, aby lidé dosáhli na ty státní prostředky. Konzultovali jsme s poslanci a s Ministerstvem financí a spousta toho se zhmotnila do konkrétních opatření, například odklad splátek nebo zastropování úroku“ vypočítává.

Podle Pánka ale bohužel i přes rozsáhlou podporu část živnostníků spadne do dluhů nebo bude muset činnost ukončit. „Zmírnily se proto naštěstí i podmínky pro vstup do insolvence, kdy již nebude potřeba souhlas věřitelů a podnikatel se tak bude moci zbavit zadluženého podniku, a třeba začne podnikat znovu,“ pokračuje Pánek, s tím, že všechny tyto věci jsou již schváleny a čekají na podpis prezidenta.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: jma

Kdo seje vítr, sklidí bouři

Vážená paní Pekarová, nemyslíte, že "nešťastná vyjádření" používá soustavně pětikoaliční vláda vůči svým občanům, kteří mají výhrady ke způsobu jejího vládnutí a nazývá je dezoláty a proruskými živly? Je to skutečně slušné a s respektem k odlišným názorům? Zdravím a doufám v odpověď.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Obama „srazil“ Harrisovou. Co se dělo pár hodin před koncem Bidena? Zveřejněno

19:08 Obama „srazil“ Harrisovou. Co se dělo pár hodin před koncem Bidena? Zveřejněno

V neděli oznámil prezident USA Joe Biden, že nebude obhajovat prezidentský post a místo sebe do Ovál…