„Čekáme na Zemana.“ Pánek z Člověka v tísni řekl, jak teď pomáhá Čechům. A běží činnost neziskovky v třetím světě? Hádejte

21.04.2020 17:47

Spoluzakladatel a výkonný ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek je přesvědčen, že krizové zkušenosti lidí z jeho organizace pomohou v době koronavirové krize i po ní. „Nejsme v té první linii, proto spíš přemýšlíme o dalších dopadech koronakrize a od prvního týdne jsme si řekli, že pokud něco máme dělat, tak použít svoji zkušenost. Přemýšleli jsme, co můžeme pro společnost udělat a některá naše opatření už se uchytila,“ sdělil Pánek třeba o nových možnostech, jak řešit insolvence či odklady splácení půjček.

„Čekáme na Zemana.“ Pánek z Člověka v tísni řekl, jak teď pomáhá Čechům. A běží činnost neziskovky v třetím světě? Hádejte
Foto: Repro YouTube
Popisek: Ředitel humanitární organizace Člověka v tísni Šimon Pánek
reklama

„Celá situace kolem koronaviru nás staví do chvil, které jsou těžké,“ řekl na úvod rozhovoru pro Český rozhlas, s tím, že je ale optimista. „Že bych si byl úplně jistý, že vím, jak bude vypadat svět po koronakrizi, to určitě ne. Ale jsem optimista, myslím si, že se postupně vrátí do podobného stavu, v jakém byl. Bude to ale podle mě trvat déle, než doufáme, stačí se podívat, jak málo lidí zatím vir prodělalo a jaká je tedy ve společnosti imunita,“ předpokládá Pánek.

Anketa

Souhlasíte se zvýšením koncesionářského poplatku pro ČT?

2%
98%
hlasovalo: 28382 lidí

Podle Pánka jsou lidé z organizace Člověk v tísni zvyklí na tlak a krizovou situaci. „My jsme zvyklí na to, že se situace rychle mění, jsme zvyklí myslet komplexně, co se bude dít v horizontu nejen měsíců, ale let. Vnímáme, že v České republice jsou lidé, kteří už před krizí byli schopni se uživit jen jakž takž a nacházeli se těsně nad hranicí chudoby, a ta krize je může přivést do dluhů,“ upozorňuje s tím, že stejně tak se mohou zadlužit mnozí živnostníci.

„Nejsme v té první linii, proto spíš přemýšlíme o dalších dopadech koronakrize a od prvního týdne jsme si řekli, že pokud něco máme dělat, tak použít svojí zkušenost. Přemýšleli jsme, co můžeme pro společnost udělat a některá naše opatření už se uchytila,“ má radost Pánek.

Hlavní zaměření Člověka v tísni v době koronavirové, a zejména po ní, je podle Pánka řešení nastalých dluhových problémů. „Rozšířili jsme dluhovou linku na všechna témata ekonomických výpadků. Stovky lidí mají možnost důkladného poradenství. Stát nabízí podporu, ale nebude jednoduché na ni dosáhnout. Nechceme rozdávat peníze, ale pomoc, aby lidé dosáhli na ty státní prostředky. Konzultovali jsme s poslanci a s Ministerstvem financí a spousta toho se zhmotnila do konkrétních opatření, například odklad splátek nebo zastropování úroku“ vypočítává.

Podle Pánka ale bohužel i přes rozsáhlou podporu část živnostníků spadne do dluhů nebo bude muset činnost ukončit. „Zmírnily se proto naštěstí i podmínky pro vstup do insolvence, kdy již nebude potřeba souhlas věřitelů a podnikatel se tak bude moci zbavit zadluženého podniku, a třeba začne podnikat znovu,“ pokračuje Pánek, s tím, že všechny tyto věci jsou již schváleny a čekají na podpis prezidenta.

Fotogalerie: - Pětadvacítka

Tiskový briefing Pětadvacítka pro OSVČ. Zmíněn byl...
Budova Ministerstva financí
Tiskový briefing Pětadvacítka pro OSVČ. Zmíněn byl...
Generální ředitelka Finanční správy Tatjana Richte...
Tiskový briefing Pětadvacítka pro OSVČ. Zmíněn byl...
Tiskový briefing Pětadvacítka pro OSVČ. Zmíněn byl...

„Řešíme také problém se vzděláváním dětí online, kdy spousta rodin online není. A takových rodin je hodně, vemte si, že přes dvě stě tisíc rodin pobírá dávky v hmotné nouzi, a tam se nedá úplně předpokládat, že mají funkční laptopy a dobré připojení. Tu situaci mapujeme a myslím, že jsme trošku pomohli české školní inspekci tu situaci řešit,“ říká Pánek.

Jedním dechem ale dodává, že koronavirus sice překryl ostatní problémy, které ale trvají dál. „Naše zahraniční mise v těch rozvojových zemích stále pokračují i v této době, a naštěstí v těchto zemích ta situace s koronavirem není tak špatná jako v Evropě,“ dodal Pánek s tím, že Člověk v tísni působí momentálně ve třiceti zemích světa.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jma
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kalousek složil mandát a odešel do ČT. A tam... přišla velká omluva. A to nebylo vše

20:12 Kalousek složil mandát a odešel do ČT. A tam... přišla velká omluva. A to nebylo vše

Miroslav Kalousek (TOP 09) po dvaadvaceti letech složil poslanecký mandát. Ve Sněmovně chce dát pros…