Číňané se mohou zbláznit radostí z Donalda Trumpa

17. 3. 2016 14:12

V Číně s velkou slávou vítají úspěchy kandidáta na prezidenta USA Donalda Trumpa. Vidí jej totiž jako naprosté selhání demokracie jako státního zřízení a jeho jméno se dostalo na titulní strany čínských médií. Informuje zahraniční zpravodaj The Guardian Tom Phillips.

 Číňané se mohou zbláznit radostí z Donalda Trumpa
Foto: repro youtube.com
Popisek: Donald Trump, republikánský kandidát na prezidenta USA

Čínská selhání se díky tvrdé kontrole do médií nedostanou. Na druhé straně ale země velmi ráda poukazuje na selhání jiných, aby tak dala jasně najevo správnost svého vlastního jednání. A proto mají v Číně v oblibě Donalda Trumpa.

Ten se se svojí extrémní rétorikou, plnou rasistických a jiných urážek, stal totiž hlavním důkazem toho, že demokracie nefunguje. Pro Čínu je Donald Trump příkladem toho, co se stane, „když dáte masám možnost zvolit si vlastního vůdce“.

„Vzestup rasisty v politickém systému USA zneklidňuje celý svět,“ uvedly vládní Global Times ještě před Trumpovým posledním vítězstvím v primárkách. „Některá západní média o něm mluví jako o Benitu Mussolinim či Adolfu Hitlerovi. Mussolini a Hitler se dostali k moci skrze volby, tvrdá lekce pro západní demokracii,“ stojí v článku.

Podle Čou Feng-suo, demokratického aktivisty, který uprchl z Číny po brutálním potlačení protestů na náměstí Nebeského klidu v roce 1989, je přesvědčený, že Trump je pro čínské propagandisty darem z nebes.

„Libují si v téhle chvíli. Jsou velmi šťastní. Nahlas se smějí,“ tvrdí Feng-suo. „Pro ně je Trump figurkou, která jasně ukazuje nedostatky demokratického systému tím, že takováto osobnost se může stát prezidentem. Je to neuvěřitelné. Peking se určitě poměje.“

Podle profesora mezinárodních vztahů Nicka Bisleyho je Trump přesně tou stereotypní postavou „kapitalistického bosse: dekadentní zápaďák, co na všechny strany dští rasistické, bláznivé poznámky“.

„Kdyby to nebyla pravda, nevěřili byste tomu, že to není smyšlené. Přesně to zapadá do jejich popisu demokracie,“ řekl Bisley.

Celý text zde

Čínská média mezitím využívají Trumpových proslovů k popisu, jak to funguje v „nejrozvinutějším a nejdospělejším demokratickém volebním systému“. K tomu samozřejmě přidávají informace o rvačkách a roztržkách, které jsou na jeho vystoupeních zcela běžné. Trump podle nich z voleb udělal „bezprecedentní vtip“.

Podle Bisleyho se Čína na jedné straně raduje, na druhé straně má však strach z toho, co by se stalo, pokud by Trump opravdu volby vyhrál. Je totiž zcela nepředvídatelný. „Ať se vám to líbí, nebo ne, myslím že Američané a Číňané vytvořili celkem rozumný způsob obchodování jeden s druhým za Obamovy a druhé poloviny Bushovy administrativy.“

„Tenhle manuál vyletí oknem, pokud bude prezidentem Donald Trump,“ dodal Bisley s tím, že obchodní vztahy s Čínou tak budou v ohrožení.

„I kdyby byl Trump jen falešným poplachem, již má své dopady,“ uvádí Global Times. „USA čelí hrozbě selhání institucí, ke kterému může dojít stále vyšším počtem opravdových problémů.“ Trump je zkrátka „ponížením“ politického systému USA.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drtinová, Veselovský a Šídlo kázali studentům: Ten "alternativní pohled" často znamená lež. Pak se posmívali Soukupovi, že mu jeho média ekonomicky zkolabují

19:53 Drtinová, Veselovský a Šídlo kázali studentům: Ten "alternativní pohled" často znamená lež. Pak se posmívali Soukupovi, že mu jeho média ekonomicky zkolabují

REPORTÁŽ Politici vždy zasahovali do médií, ale dnes je to ještě sofistikovanější. Záleží na autocen…