„Finance v rozvratu, musíme šetřit,“ tvrdí vláda. Jenže teď čára přes rozpočet

Spustit čtení článku
Tato funkce je dostupná jen s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší.
28.08.2023 14:30 | Monitoring

České veřejné finance nejsou v rozvratu, oznámil ekonom Lukáš Kovanda, který se opřel o informace ratingové agentury Fitch. A konstatoval, že agentura vydala zprávu, která pomůže vládě premiéra Petra Fialy (ODS). Česko je na tom s dluhy asi jako Velká Británie nebo Francie.

„Finance v rozvratu, musíme šetřit,“ tvrdí vláda. Jenže teď čára přes rozpočet
Foto: Reprofoto: YouTube
Popisek: Lukáš Kovanda

Česká ekonomika se v době covidu, tedy za časů vlády šéfa ANO Andreje Babiše, začala zadlužovat obrovskou rychlostí. Rychlostí do té doby nevídanou.

Zatímco ještě před covidem čeští politici sváděli bitvy o schodky rozpočtů v řádu desítek miliard korun, od covidových časů, jde o stovky miliard, tedy o řád více.  A ačkoli covidová krize v podstatě odezněla, rozpočtové schodky se dál pohybují v řádu stovek miliard. Pro rok 2023 plánuje ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) schodek ve výši 295 miliard korun, tedy že stát vydá o 295 miliard víc, než získá na různých příjmech. V první polovině roku to navíc vypadalo, že Stanjura dojednaný schodek nedokáže udržet, protože určenou částku 295 miliard dokázal český stát takřka utratit už v první polovině roku. Ve druhé polovině se však situace změnila a různé daňové příjmy možná Stanjurovi pomohou v tom, aby schodek udržel na požadované výši.

Když byla stávající vládní pětikoalice v opozici, bušila do tehdejšího předsedy vlády Babiše, že české veřejné finance žene do propasti a že po jeho éře, po době, kdy v jeho vládě byla ministryní financí Alena Schillerová (ANO), skončí veřejné finance v rozvalu.

Jenže ekonom Lukáš Kovanda teď oznámil, že veřejné finance opravdu v rozvalu nejsou. Opřel se o výrok ratingové agentury Fitch, která Česko zařadila do skupiny zemí s ratingem AA-. A zdůraznil, že jde o dobrou zprávu pro vládu pětikoalice.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Miloš Polák

Kdo seje vítr, sklidí bouři

Vážená paní Pekarová, nemyslíte, že "nešťastná vyjádření" používá soustavně pětikoaliční vláda vůči svým občanům, kteří mají výhrady ke způsobu jejího vládnutí a nazývá je dezoláty a proruskými živly? Je to skutečně slušné a s respektem k odlišným názorům? Zdravím a doufám v odpověď.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Já těm americkým, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseNechtík , 28.08.2023 16:23:11
firmám moc nevěřím. Když vidím jak informují třeba o Ukrajině nabízí se otázka proč, když ČR jde podle Čechů ke dnu, dostává takovýto rating. Co zatím bude?? Přece tady žijeme a vidíme jak to ta naše vláda vede a oni říkají, že to vedou dobře? Hrubý domácí produkt Česka v letošním roce klesne o 0,5 %, zatímco loni vzrostl o 2,4 %. Německo, na které jsme hospodářsky hodně vázáni stagnuje a padá do recese a nevypadá to, že se to během příštího roku změní k lepšímu. Kdo ví jaká bude zima. Máme dluh jako nikdy v historii a oni nám více méně říkají, že se můžeme ještě dále zadlužovat a to bude asi celý ten důvod. Ještě více nás zadlužit!! Já bych z toho ratingu takovou radost moc neměl být Kovandou.

|  11 |  0

Další články z rubriky

Obama „srazil“ Harrisovou. Co se dělo pár hodin před koncem Bidena? Zveřejněno

19:08 Obama „srazil“ Harrisovou. Co se dělo pár hodin před koncem Bidena? Zveřejněno

V neděli oznámil prezident USA Joe Biden, že nebude obhajovat prezidentský post a místo sebe do Ovál…