„Izrael není skutečný stát.“ Francouzský magazín pro děti má obrovský průšvih. Věc jde až k prezidentovi

29.12.2017 9:51

Není žádným tajemstvím, že v Palestině a většině muslimských zemí světa jsou děti od raného věku terčem indoktrinace nenávistí vůči Izraeli a Židům. Protiizraelská propaganda však útočí i na děti v západoevropských zemích.

„Izrael není skutečný stát.“ Francouzský magazín pro děti má obrovský průšvih. Věc jde až k prezidentovi
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: antisemitismus
reklama

Poslední hlasování na půdě OSN znovu ukázalo, že Izrael má v celosvětovém měřítku, včetně Západu, jen velmi málo spojenců. Více či méně skrytý antisemitismus se projevuje v každodenním životě Židů vedle muslimských i v západoevropských zemích. Z Francie každým rokem z obav před muslimskou komunitou utíkají do Izraele či do Spojených států tisíce Židů a právě z Francie přichází další z četných důkazů, že jejich obavy jsou možná oprávněné.

Nenávist vůči Židům a Izraeli byla až doposud doménou především dětských televizních pořadů a časopisů v Palestině. O to překvapivější je počin francouzského dětského magazínu Youpi, který sice projevil svůj antisemitismus poněkud v umírněnější formě, ale přesto vzbudil bouřlivé reakce. Redakce Youpi svým mladým čtenářům tvrdila, že Izrael společně se Severní Koreou vlastně není „skutečným státem“.

Obdobnou rétoriku uplatňují vůči Izraeli Palestinci a radikální muslimové, kteří neuznávají existenci státu Izrael jako takového. Izrael je přitom oficiálně považován za suverénní stát od svého založení v roce 1948. A to i OSN či UNESCO a dalšími organizacemi, které se jinak obvykle staví na stranu Palestiny a pravidelně „chrlí“ do světa jednu protiizraelskou rezoluci za druhou. Naposledy šlo o rezoluci OSN, která se týkala Trumpova uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele.

Drtivá většina všech států se přiklonila na stranu Palestiny a Izrael tak podpořily pouze Spojené státy a několik menších zemí třetího světa. V jejich případě navíc nešlo ani tak o sympatie k Izraeli, ale obávaly se, že by Washington zrušil finanční podporu, jak avizoval před hlasováním. Francouzský dětský magazín v avizovaném článku tvrdí, že „na světě existuje 197 států a také několik dalších, které však ve skutečnosti státy nejsou“.

Na kontroverzní zeměpisný výklad časopisu reagoval na Twitteru prezident Emmanuel Macron, když jej označil za antisionistický a antisemitský. Zděšení nad článkem Youpi vyjádřila také izraelská velvyslankyně Aliza Bin Nounová. „Jsem šokována, co za lži hlásí magazín svým čtenářům. Něco takového může, jak správně avizoval pan prezident, vést k dalšímu šíření antisemitismu,“ napsala velvyslankyně na svém twitteru.

V podobném duchu reagovaly také židovské organizace, které působí ve Francii. Jejich představitelé požadovali po vydavateli časopisu, aby poslední vydání stáhl z oběhu. Vydavatel v reakci uznal své pochybení a veřejně se omluvil. Ale i po omluvě zůstává po celé kauze nepříjemná pachuť, která jen tak brzy nevyprchá. I s ohledem na to, že Francie je jednou ze západoevropských zemí, kde se útoky proti Židům a antisemitské nálady šíří, především v posledních letech, jako lavina.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Josef Provazník

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„To já! To my! To Babiš!“ Hamáček nikam neletí. Opozice se hádá o zásluhy

21:30 „To já! To my! To Babiš!“ Hamáček nikam neletí. Opozice se hádá o zásluhy

Premiér Andrej Babiš (ANO) potvrdil, že vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) v pondělí do Moskvy neodletí.…