„Končíme se Západem. Bez ohledu na výsledek na Ukrajině.“ Rusko se právě rozhodlo

03.08.2022 14:14

Podle vedoucího oddělení zahraničněpolitického plánování ruského ministerstva zahraničí Alexeje Drobinina skončila několik desetiletí trvající spolupráce mezi Ruskem a západními zeměmi. Jeho analýzu přinesl server časopisu Mezinárodní život.

„Končíme se Západem. Bez ohledu na výsledek na Ukrajině.“ Rusko se právě rozhodlo
Foto: Repro Twitter
Popisek: Rozzlobený Vladimir Putin

Bez ohledu na délku trvání a výsledek speciální vojenské operace můžeme již nyní podle Drobinina konstatovat, že třicetiletá éra vcelku konstruktivní, i když nelehké spolupráce se Západem je nenávratně pryč. „Současná situace poskytuje jedinečnou příležitost konečně zbavit Rusko zbytků iluzí a posunout ho mimo paradigma ‚přátelského pohlcení‘, které západní kolegové od roku 1992 stále opakují,“ píše vysoký ruský činovník.

Anketa

Líbí se vám kampaň, ve které SPOLU staví Babiše vedle Putina?

1%
97%
hlasovalo: 29276 lidí

Rusko dle Drobininových slov vstoupilo do ostré fáze konfrontace s agresivní aliancí nepřátelských států v čele s USA. „Cílem nepřítele je způsobit naší zemi strategickou porážku a eliminovat ji jako geopolitického konkurenta. Je třeba si uvědomit, že tváří v tvář rusofobně smýšlejícímu kolektivnímu Západu máme nebezpečného, motivovaného a – navzdory postupnému a nezvratnému oslabování celkové síly – stále silného protivníka, který disponuje vyspělými vojenskými a technickými schopnostmi a ovládá významnou část globálních trhů, finančních zdrojů, dodavatelských řetězců a informačních toků,“ uvádí.

„Pro některé z nás byl tento zvrat nepříjemným překvapením a je to pochopitelné. Strategie sbližování, ‚začleňování‘, dialogu a společných prostor jsou v plánování již mnoho let na prvním místě. V ‚hodině X‘ se však ukázalo, že nepřátelský blok NATO si přivlastňuje sousedící s životně důležitými oblastmi centrálního Ruska (Pobaltí, Ukrajina), zatímco Evropská unie rozšiřuje svůj neokoloniální vliv po celé východní Evropě, Kavkaze a Střední Asii, a to navzdory existujícím integračním sdružením (EAEC a SNS). Je zřejmé, že tato realita je výsledkem dlouholetého arogantního přehlížení poctivých pokusů Ruska vyjednat pravidla soužití se Západem a neměla by být nadále tolerována,“ dodává Drobinin. 

Podle něj je jistě v zájmu Ruska konstruktivně spolupracovat se všemi svými sousedy včetně euroatlantických. „To je cíl, o který je třeba usilovat. Ne však za cenu jednostranných ústupků – zejména ústupků těm, kteří otevřeně prohlašují, že hlavní hrozbou je Rusko, jak je uvedeno ve strategické koncepci NATO přijaté na madridském summitu koncem června 2022. Za těchto okolností je spolupráce se znepřátelenými státy možná pouze ad hoc, na vzájemně výhodném základě – může se uskutečnit pouze tam, kde je pro Rusko výhodná a kde neexistuje přijatelná alternativa,“ zmínil Drobinin.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Proč vaše vláda postupuje tak nespravedlivě?

Proč, když se navyšují nějaké příspěvky – ať už na péči nebo třeba rodičovská, tak ne pro všechny, kterých se týká? Ještě ke všemu je navyšujete dost málo. A proč se nenavyšuje příspěvek i pro ty, co o potřebné pečují? A co platy v sociálních službách? Kdy ty budou adekvátní práci, kterou sociální p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kostlivec Vondry? „Úplatky v Promopro. Věděl o nich. Možná si sám odnesl igelitku.“ Zasvěcený promluvil

22:35 Kostlivec Vondry? „Úplatky v Promopro. Věděl o nich. Možná si sám odnesl igelitku.“ Zasvěcený promluvil

Česká vláda, jedna z nejmilitantnějších vlád na světě, vsadila vše na strašení válkou, a vychází jí …