"Nas*at a rozmazat. A přede všema!" Klaus mladší opět triumfuje. Máme info ze Sněmovny. ODS čeká veřejné zesměšnění

11.04.2019 12:25

„Pamatuj si, ševče: Nad nikoho se nepovyšuj a před nikým se neponižuj." Tak zněla jedna z moudrých vět krále Miroslava v podání Vladimíra Ráže. Jistě, jde sice jen o pohádku Pyšná princezna z roku 1952, ale ona by šla použít také na současné dění v Poslanecké sněmovny, o kterém mají ParlamentníListy.cz zcela detailní informace. A opět se jedná o Klause juniora.

"Nas*at a rozmazat. A přede všema!" Klaus mladší opět triumfuje. Máme info ze Sněmovny. ODS čeká veřejné zesměšnění
Foto: Daniela Černá
Popisek: Předseda ODS Petr Fiala
reklama

Anketa

Kdo dělá nejlépe zahraniční politiku?

hlasovalo: 12505 lidí
„Je dohoda, že po volbách do EU Václav Klaus na výboru skončí, jelikož se vládnoucí ANO bojí obstrukcí ze strany opozice, ale dají jim to sežrat za Zelienkovou, kterou jim ODS neodvolala z výboru v předchozím volebním období, když odešla k TOP 09. Školácká chyba, která by se za Topola nestala. Měli ho stáhnout z výboru pro školství a nahradit a bylo po nerváku. Teď se bude asi hlasovat veřejně ve Sněmovně, ale pokud tam zůstane, bude to pro Fialu další obrovský problém,“ řekl náš poslanecký zdroj ve středu.

Ve čtvrtek už ovšem situace vypadá docela jinak. Jak se ParlamentnímListům.cz podařilo zjistit, s Klausovým odvoláním to nebude právě jednoduché.

ODS zcela evidentně sázela na to, aby volebním výborem prošlo veřejné hlasování o odvolání jejich bývalého "rozpustilého poslance". Každý z dvou set členů dolní komory Parlamentu by tak byl viděn, jak ke Klausovi přistupuje. To by se týkalo především členů, poslanců ODS. Jenomže co se nestalo, všechno dopadlo úplně jinak, než jak si předseda ODS Fiala vymínil. Naší redakci se totiž ozval jeden z velmi vlivných poslanců, který pod podmínkou anonymity prozradil detaily z jednání posledního volebního výboru.

„Klaus mladší bude mít další potenciál, protože na včerejším jednání Volebního výboru bylo schváleno a doporučeno hlasovat o jeho odvolání z předsedy takzvaného školského výboru na nadcházející schůzí Sněmovny tajně,“ prozradil nejmenovaný člen Parlamentu.

Co to ale znamená? ODS se Klause zřejmě odvolat nepodaří.

„Ano, takže tam s největší pravděpodobností zůstane a je jasné, že ODS bude kopat. Je taky jasné, že existují politické dohody, že ODS patří předseda školského výboru, ale Klaus již není členem ODS, je to nezařazený odborník, a oni budou muset stáhnout kolegyni Majerovou Zahradníkovou a dát tam někoho, kdo by mohl v tajné volbě následně projít,“ dodal.

„Je to takové to lidové rčení, co říká, že nasrat a rozmazat, takže si to ODSka vyžere do posledního sousta,“ přidal ještě.

Anketa

Dostane se TOP 09 do příští Poslanecké sněmovny? Ať už sama, či v rámci předvolebního spojenectví?

5%
95%
hlasovalo: 11328 lidí
Do úvahy na šéfa školského výboru, jak naše redakce zjistila během tohoto týdne, připadá bývalý hejtman jihočeského kraje Jan Zahradník nebo lékař Jiří Ventruba. Jeden z oslovených zástupců ODS „by neměl problém ani s Martinem Kupkou.“ Zdali šlo o vážně míněný záměr, je předčasné hodnotit, každopádně Kupka renomé a odbornost má.

Co ale nastane ve chvíli, kdy neklapne ani tento plán? Na to nám odpověděly sněmovní kuloáry. V hlavních rolích je poslankyně Jana Černochová a její partajní kolega Pavel Žáček, kteří podle všeho podnikli už několik výprav, aby zmapovali terén. Pro co? K tomu se ParlamentníListy.cz dostanou v pátek.

Připomeňme, že předsedou volebního výboru je Stanislav Berkovec z hnutí ANO a že výbor má také pět místopředsedů. Konkrétně je jím Petr Dolínek (ČSSD), Aleš Juchelka (ANO), Pirát Tomáš Martínek, Miroslava Němcová z ODS a Lubomír Španěl (SPD). Ve volebním výboru sedí dalších dvanáct členů. Pět z hnutí ANO: Tomáš Kohoutek, Martin Kolovratník, Barbora Kořanová, Patrik Nacher a Marcela Melková. Dva zástupce má ODS, a to Bohuslava Svobodu a Zbyňka Stanjuru. Členem je také Petr Gazdík (STAN), Pavla Golasowská za KDU-ČSL, za Piráty Radek Holomčík. Svého zástupce ve výboru má také SPD, Miloslava Roznera a poslední členkou je Miloslava Vostrá z KSČM.

Ve školském výboru je vedle předsedy Václava Klause také sedm dalších místopředsedů. Pirát Lukáš Bartoň, Miroslav Grebeníček (KSČM), Milan Hnilička a Karel Rais z hnutí ANO, Tereza Hyťhová (SPD), Jiří Mihola (KDU-ČSL) a Kateřina Valachová z ČSSD a dalších šestnáct členů. Nejvíce jich je z hnutí ANO: Stanislav Fridrich, Ivan Jáč, Marcela Melková, Věra Procházková, Jan Richter, Miloslava Rutová, Julius Špičák a Ivo Vondrák. Dva zástupce má ODS: Zuzanu Majerovou Zahradníkovou a Martina Baxu. Členem je také Petr Gazdík (STAN), Pirátka Lenka Kozlová, Ivo Pojezný (KSČM), František Vácha (TOP09), Lubomír Zaorálek (ČSSD) a také Lubomír Volný, který byl zvolen za SPD. 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tomáš A. Nový
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Foto Lipovské v kavárně: Dohra celé věci. A nová ,,aféra"! Kdo ji včera vezl autem...

11:18 Foto Lipovské v kavárně: Dohra celé věci. A nová ,,aféra"! Kdo ji včera vezl autem...

Předevčírem Svoboda, včera Bobošíková. Média a novináři si všímají, s kým se setkává nová radní Rady…