Profesor Krejčí našel zlý příklad, jak by to mohlo dopadnout na Ukrajině. A další možnosti

28.04.2014 14:41

Projekt stabilizace Ukrajiny by měl vypadat tak, že se země stane federální a neutrální stát, který začne splácet dluhy. V obsáhlé analýze to napsal politolog a zahraničněpolitický expert Oskar Krejčí, který zároveň načrtl čtyři možné scénáře, jak se ukrajinská krize bude vyvíjet. Od loňského listopadu se ale podle profesora Krejčího situace na Ukrajině vyvíjí podle nejhoršího možného scénáře.

 Profesor Krejčí našel zlý příklad, jak by to mohlo dopadnout na Ukrajině. A další možnosti
Foto: Daniela Černá
Popisek: Oskar Krejčí

„V současné chvíli se nabízejí čtyři základní modely možné budoucnosti,“ konstatoval Oskar Krejčí ve své analýze průběhu a možné budoucnosti ukrajinské krize na serveru Blisty.cz.

První model by se prý mohl inspirovat chováním Makedonie v roce 2001, kde došlo k tomu, že západní politici vzali pod ochranu tamní albánskou menšinu a dnes by pod nátlakem ze zahraničí mohli povstalci z Kyjeva zasednout k jednacímu stolu s povstalci z jihovýchodu a přijmout dohodu o federalizaci, vojenské neutralitě země a ekonomickém rozvoji. Tento model podle profesora Krejčího nejvíc vyhovuje hlavně lidem žijícím na Ukrajině.

Druhým modelem by podle něho mohla být inspirace v Oranžové revoluci z roku 2004 a jihovýchod Ukrajiny by pod tlakem z Kyjeva ustoupil, zřekl se svých radikálních reprezentantů a přijal dílčí reformy nadiktované Západem.

  • Celý text ZDE.

„Chaotická situace se pod vládou oligarchů, západoukrajinských radikálů a díky svěrací kazajce navlečené Ukrajině Mezinárodním měnovým fondem prohloubí. Narůstající sociální spory převrství dnešní etnické konflikty. Dramatický rozdíl mezi ekonomickým vývoje Krymu a Ukrajiny povede k nové polarizaci a příští volby – budou-li alespoň trochu demokratické a budou-li vůbec – vyhraje proruské křídlo. Tento scénář nejvíce vyhovuje Moskvě,“ uvedl dále politolog.

Anketa

Podporujete výukový program o islámu, který má dle jeho organizátorů zmírnit u českých školáků mýty a předsudky vůči tomuto náboženství?

5%
95%
hlasovalo: 12172 lidí

Oskar Krejčí dále jako třetí možný model jmenuje dění v Texasu v roce 1845, což by se dnes do praxe promítlo tak, že by Kyjev použil brutální vojenskou sílu proti jihovýchodním oblastem a to by mělo za následek přímou vojenskou reakci Moskvy. „Je-li skutečně cílem Washingtonu chaos a roztržka Ruska s Evropskou unií, pak tento scénář nejvíce vyhovuje jemu,“ podotýká.

Čtvrtým scénářem je model Egypt z roku 2013. „Ukrajinské silové složky se už na chaos dále nebudou schopny dívat a moc převezme armáda. Následná politická ‚stabilizace‘ otevře mnoho cest do neznáma,“ je přesvědčen Oskar Krejčí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Radim Panenka

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A pane Drahoši... Senátor vzpomínal na srpen 1968. A přišly nepříjemné otázky, třeba na KSČ

16:52 A pane Drahoši... Senátor vzpomínal na srpen 1968. A přišly nepříjemné otázky, třeba na KSČ

Senátor Jiří Drahoš se na svém facebookovém profilu rozepsal se svými vzpomínkami na srpen 1968. A m…