Propláchnout hubu a covid zmizí, šíří se. Takže pozor

23.11.2020 15:04

Nedávné zprávy, že některé typy ústní vody mohou zabít koronavirus během třiceti sekund je podle vědců nutno brát s rezervou. Podle expertů testy proběhly pouze v laboratorních podmínkách a v reálném životě neexistují o podobné účinnosti žádné doklady. Podle Světové zdravotnické organizace se ústní voda rozhodně nedá použít na prevenci proti nakažení koronavirem, natož pak pro jeho léčení. Zprávy o ,,zázračné zbrani proti covidu" se šířily i Českem.

 Propláchnout hubu a covid zmizí, šíří se. Takže pozor
Foto: Repro Youtube
Popisek: Koronavirus SARS CoV-2
reklama

Na internetu se již od jara objevují zprávy, že ústní voda může zabít koronavirus a je proto považována za dobře dostupnou vakcínu. Koronavirus je podle vědců citlivý na některé chemikálie, které ústní voda obsahuje. Vědci nyní nově analyzovali několik rozdílných ústních vod se zjištěním, že všechny dokázaly zabít koronavirus za méně než 30 sekund.

Anketa

Podporujete masivní snížení daní, které ,,odmávali" poslanci ANO, ODS, SPD, Trikolóry či KSČM?

71%
29%
hlasovalo: 12218 lidí

O studii informuje zahraniční server Health.com a hned upozorňuje, že je předčasné možný přínos výzkumu potvrdit. Lidé by podle doktorů měli brát podobné zprávy s nadhledem a neměli podléhat dojmu, že díky užívání ústní vody se nenakazí covidem-19.

Čistě technicky sice některé ústní vody obsahují určité aktivní látky, které ničí koronavirus, ovšem zatím pouze v laboratorních podmínkách. Vědci zkoumali sedm vzorků ústních vod, jako Listerine, Corsodyl a další, přičemž některé měly určité výsledky a některé absolutně žádné. Jako nejúčinnější se ukázala ústní voda Listerine Advanced a Dentyl, které dokázaly zničit virus za méně než půl minuty díky obsahu látky LAE (ethyl-lauroyl-arginát) a CPC (cetylpyridinium chlorid). Ostatní ústní vody měly efekt slabý nebo žádný.

Testy ovšem proběhly v laboratorních podmínkách a pro potvrzení účinnosti ústních vod by musel proběhnout test na reálném biologickém základě, nejlépe přímo na lidech. Jedině tak mohou vědci účinně objasnit potenciální efekt ústních vod na snížení možnosti nakazit se covidem-19.

Tudíž dosud je tvrzení, že proti koronaviru se dá bojovat s ústní vodou čistě teoretické. Neexistuje žádné potvrzení, že stejný proces jako v laboratorních podmínkách lze úspěšně provést i v reálném životě. Světová zdravotnická organizace k tomu poznamenala, že „některé značky ústních vod umí během několika minut eliminovat určité mikroby v ústech. Nicméně to neznamená, že to lidi uchrání před infekcí“. Podobné prohlášení pro jistotu na svých stránkách zveřejnila také společnost Listerine.

Podle mnohých expertů je navíc výsledek testů zavádějící. „Je to zajímavá myšlenka, ale zatím to nebylo prokázáno v reálném životě,“ pronesl specialista na infekce William Schaffner a podobně to vidí také Amesh Adalja ze zdravotnického centra Johnse Hopkinse. „Ústní voda umí zabít spoustu věcí. To ale neznamená, že vás uchrání před nakažením. Bakterie koronaviru jsou v základu velmi slabé a může je zničit spousta věcí,“ dodal Adalja.

Podle profesora Thomase Russoa z Univerzity v Buffalu vědci „jenom deaktivovali RNA virus v laboratoři.“ Podle něj když je člověk nakažený, tedy virus se již dostal do těla, ústní voda již stejně nijak nepomůže. „Navíc se virus může dostat do těla skrze nos nebo dokonce i oči, kde žádnou ústní vodu neaplikujete. Když už máte virus v buňkách, jak ho chcete léčit ústní vodou?“ pozastavuje se nad tím Russo.

Pokud tedy lidé nechtějí celý den pro jistotu kloktat ústní vodu, navíc s nejistým výsledkem, jsou nedávná zjištění poměrně k ničemu. „Chybí k tomu důkazy,“ dodal profesor Adalja s tím, že kloktání ústní vody sice neuškodí, ale vykupovat kvůli tomu obchody je nesmysl.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jma
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Konvička udeřil. Čína prý věděla, proč covid nenechat rozjet. Možná to prý tušili i u nás...

20:47 Konvička udeřil. Čína prý věděla, proč covid nenechat rozjet. Možná to prý tušili i u nás...

Protiislámský politický aktivista, entomolog, docent Martin Konvička sdílel na sociální síti Twitter…