„Sledovat Člověka v tísni!“ Zkušený politik ODS o neziskovkách. Ale i o Pavlu Novotném

2. 1. 2020 13:40

Politické neziskovky sosají rozpočet, aby poté prosazovaly politické proklamace. „Organizaci Člověk v tísni bych bedlivě sledoval. V posledních letech se někteří její představitelé profilovali politicky. Je zde tenký led,“ prohlásil v rozhovoru s moderátorem Lubošem Xaverem Veselým pro XTV.cz bývalý starosta Prahy 3 a současný zastupitel a šéf opozice v této městské části Alexander Bellu (ODS). Ostře se vymezil i proti současnému stavu dopravy v Praze. Cyklopruhy v metropoli jsou dle něho nepoužitelné, a téměř nikdo je tedy nevyužívá. „Kamarádům doporučuji nejezdit na skútru či na kole v rámci Prahy – jde o holý život!“ podotkl. A hovořil i o řeporyjském starostovi Pavlu Novotném (ODS) či o pražském pirátském primátorovi Zdeňku Hřibovi.

„Sledovat Člověka v tísni!“ Zkušený politik ODS o neziskovkách. Ale i o Pavlu Novotném
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alexander Bellu
reklama

Anketa

Na svobodu slova už můžeme jen vzpomínat, říká předseda Senátu Kubera. Má pravdu?

88%
12%
hlasovalo: 19292 lidí
Hned z úvodu se Bellu jal vysvětlovat, co to vlastně „politická neziskovka“ je. „Politické neziskové organizace tak, jak je pojímám já a možná i veřejnost, jsou organizace, které se nelegitimním způsobem snaží prosazovat politické proklamace, politické programy tím, že v rádoby neutrálním prostoru chtějí vytvářet nátlak na politiky a jejich rozhodování,“ vysvětlil.

Za takovéto neziskovky Bellu považuje například spolek Arnika, který je zaměřený na životní prostředí, anebo AutoMat, jehož zástupci bojují proti automobilové dopravě a za zavedení cyklodopravy. „V Praze je to třeba AutoMat nebo Arnika. Sosají peníze ze všech možných rozpočtů v řádech milionů korun a potom je používají k tomu, aby nabourávaly samotný rozhodovací proces – samotné investice,“ zmiňuje.

Vysvětluje, že je mnoho užitečných neziskových organizací, ty se ovšem nesnaží dostat do politiky, aby ji mohly následně ovlivňovat: „Existuje řada neziskových organizací, které na druhou stranu pomáhají dětem ve složitých situacích, rodinám v krizi. Zpravidla se ovšem nepletou do politiky.“

U neziskové organizace Člověk v tísni by v současné době Bellu radil ji bedlivě sledovat. Podotýká, že zde poznal několik zástupců organizace, kteří svoji práci odvádí dobře a nepletou se do politiky, nečiní tak však úplně všichni. „Člověk v tísni patřil mezi odborné neziskové organizace profilující se na pomoc. V posledních letech se někteří představitelé profilovali politicky. Je zde tenký led,“ vyčítá organizaci.

Své straně by doporučil, aby se snažila spojit v oblasti identity a nechytala se témat, která jsou příznivější pro jiné strany v aktuálním politickém spektru.

Své schytal i samotný předseda občanských demokratů. Petr Fiala by se dle slov svého spolustraníka měl držet programu strany bez ohledu, kdo na politickém spektru je. Bellu pochválil Fialu, že dokázal ODS vytáhnout z velmi nízkých preferencí, dnes se však již straně začíná velmi dařit, a proto říká, že lídrovi již nebude stačit pouze „antibabiš“. To, že je potřeba přinést vlastní program a pozornost strhnout na své myšlenky, dle zastupitele ukázaly i nedávné volby ve Velké Británii.

Fotogalerie: - Kongres ODS v Ostravě

Předsedou ODS se stal opět na 28. kongresu v Ostra...
Předseda STAN Petr Gazdík a předseda KDU-ČSL Pavel...
Staronovými, řadovými místopředsedy se stali i Mar...
Předseda ODS Petr Fiala
Svůj post první místopředsedkyně obhájila i Alexan...
První místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija

Přestože říká, že za starostou pražských Řeporyjí Pavlem Novotným stojí i ostatní členové strany, kontroverzní výroky už prý úplně všichni ve straně nezastávají. „Když prezentuje svůj názor, ale u svých protiřečníků tvrdí, že jsou zfetovaní blázni, to už je přes čáru politika Občanské demokratické strany,“ narážel na živý vstup Pavla Novotného v ruské státní televizi. „Někteří členové s ním extrémně souhlasí, někteří extrémně nesouhlasí a někteří čekají, jestli své některé kroky bude eskalovat tak, že ho to povede k samozničení, to znamená, že se bude chtít tak exhibovat, že jej to zničí,“ říká. Konsenzus tedy u občanských demokratů v názoru na řeporyjského starostu rozhodně nepanuje. Netvrdí ale, že se klidně může ukázat z podpory veřejnosti, že postup Novotného komunikace je „ten správný“.

Novotného snahy o mezinárodní politiku hodnotí osobně záporně. „Domnívám se, že starostové městských částí se nemají plést do zahraniční politiky,“ podotkl Bellu s tím, že to může devalvovat práci našich diplomatů. Říká, že podobné problémy mají i starostové z TOP 09. „Ti lidé je nevolili kvůli zahraniční politice, ale komunální,“ uvedl.

Sám Bellu se věnuje problematice infrastruktury pro cyklisty v hlavním městě. Upozornil, že do cyklopruhů investuje Praha velké prostředky, přestože na kole téměř nikdo nejezdí. Sám prý za hodinu počítání na jednom z míst viděl cyklistu pouze jediného. Zastavil se i nad tím, že pruhy pro cyklisty nevábí ani je samotné, jelikož se mohou obávat o svoji bezpečnost, a ukázal na cyklopruhy na magistrále. „Nejsme v ODS proti cyklodopravě, ale musí dávat logiku a rozum,“ připojil. Největší podíl prý na současné neutěšené situaci má mít strana Praha sobě. „Kamarádům doporučuji nejezdit na skútru či na kole v rámci Prahy – jde o holý život!“ nešetřil slovy o dnešním stavu.

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) Bellovi kvalitní nepřipadá. „Řešil bordel v centru Prahy, pivní vozítka a teď řeší zahraniční politiku,“ posteskl si. Doufá prý, že Hřib nedovládne, pražská koalice se ale dle něj bude držet „zuby nehty“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Radní ČT Šarapatka jásá nad odstraněním Koněva: Figurky ruské propagandy mají po žížalkách. Hradní Ovce. Babiš a kriminál

7:42 Radní ČT Šarapatka jásá nad odstraněním Koněva: Figurky ruské propagandy mají po žížalkách. Hradní Ovce. Babiš a kriminál

„Obušek na lid, ztráta svobody a zákony na míru Babišovi,“ upozorňuje končící člen Rady ČT Zdeněk Ša…