„Teroristé.“ Zelenskyj se snaží Rusku zatopit v USA

28.6.2022 7:10 dop.

„Rusko se stalo největší teroristickou organizací na světě a tato skutečnost musí být uznána za právní fakt.“ Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj opět promluvil k národu i ke světu. „Dnes ráno jsem apeloval na Spojené státy, aby uznaly Rusko jako stát, který podporuje terorismus. Příslušnou rezoluci schvaluje výbor Senátu USA a právní rozhodnutí může přijmout ministerstvo zahraničí,“ sdělil.

„Teroristé.“ Zelenskyj se snaží Rusku zatopit v USA
Foto: Screen FB Volodymyra Zelenského
Popisek: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Anketa

Je zákrok Fialovy vlády proti cenám energií dostatečný?

0%
98%
hlasovalo: 25329 lidí
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se pro tentokrát rozhodl vynechat povzbuzující pozdrav. Zprávy, které přinesl v noci na dnešek, považuje za příliš zdrcující.

„Dnešní ruský úder v obchodním centru v Kremenčuku je jedním z nejvzdorovitějších teroristických útoků v evropské historii. Poklidné město, obyčejné nákupní centrum se ženami, dětmi, obyčejnými civilisty uvnitř... Před leteckým poplachem tam bylo asi tisíc lidí. Naštěstí, pokud víme v tuto chvíli, mnoha lidem se podařilo dostat ven včas. Byli vyvedeni včas. Ale uvnitř byli stále lidé: zaměstnanci, nějací návštěvníci... Pouze totálně šílení teroristé, kteří by neměli najít žádné klidné místo na Zemi, mohou zasáhnout raketami takový objekt. To nebyl raketový útok mimo cíl. To byl vypočítaný ruský úder – přesně na toto nákupní centrum,“ pravil Zelenskyj s tím, že v nákupním centru vypukl požár na ploše více než 10 tisíc metrů čtverečních a nebude snadné najít všechny oběti.

Zelenskyj dal najevo, že je v myšlenkách se všemi rodinami, kterým v nákupním centru po tomto ruském teroristickém útoku někdo zemřel.

Všechny své spoluobčany důrazně požádal, aby se pokusili vyhledat kryt vždy, když uslyší poplach sirén, protože „Rusko se nezastaví před ničím“.

„Dnes ráno jsem apeloval na Spojené státy, aby uznaly Rusko jako stát, který podporuje terorismus. Příslušnou rezoluci schvaluje výbor Senátu USA a právní rozhodnutí může přijmout ministerstvo zahraničí. A takové rozhodnutí je jednoznačně potřeba a musí ho podpořit celý demokratický svět. Řekl jsem to účastníkům summitu G7, který se konal v Německu,“ poznamenal Zelenskyj s tím, že Rusové využili za více než 4 měsíce války proti Ukrajině bezpočet leteckých pum a na 2800 řízených střel. Tuto skutečnost podle něj nelze označit jinak, než jako teror rozpoutaný proti Ukrajině.

„Ruský stát se stal největší teroristickou organizací na světě. To je fakt. To musí být právní skutečnost. A každý na světě musí vědět, že kupovat nebo vozit ruskou ropu, udržovat kontakty s ruskými bankami, platit daně a cla ruskému státu znamená dávat peníze teroristům,“ zdůraznil ukrajinský prezident.

Zelenskyj má za to, že státy skupiny G7, skupiny sedmi nejvyspělejších ekonomik světa, mají spolu s Ukrajinou dost sil k tomu, aby Rusko vytlačily z Ukrajiny. Podle ukrajinského prezidenta umějí Rusové jen ničit, ale nedokážou se bránit soustředěnému vojenskému tlaku. Právě v tomto tlaku Zelenskyj vidí naději pro Ukrajinu. A čím dříve svobodný svět takový tlak na Rusko vyvine, tím více ukrajinských životů bude zachráněno. Tak to vidí prezident sídlící v Kyjevě.

Nakonec konstatoval, že státy G7 dospěly k důležitému rozhodnutí.

„A je tu další důležitý výsledek ‚sedmičky‘, který stojí za zmínku právě teď. Toto již bylo oficiálně dohodnuto: Nejmocnější demokracie na světě budou podporovat náš stát, dokud to bude nutné pro naše vítězství. Ukrajina nebude zlomena! Nikdy.“

Pak se prezident tradičně rozloučil.  

„Sláva Ukrajině!“

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Kde najdu info o maržích obchodníků s palivy?

Sám radíte, ať u nich nenakupujeme, ale jak zjistím,kteří to přesně jsou? A myslíte, že by stát měl dělat něco s tím, že se ceny v jednotlivých krajích tolik liší?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jděte už s Babišem do prd*le!“ Pekarová v ČT cupovala šéfa ANO, TOP 09 se tím pak chlubila. Jenže náraz!

18:15 „Jděte už s Babišem do prd*le!“ Pekarová v ČT cupovala šéfa ANO, TOP 09 se tím pak chlubila. Jenže náraz!

Vůči slovníku Andreje Babiše (ANO) se ve vysílání České televize ohradila šéfka topky Markéta Pekaro…