„To se ptala všech?“ Reportérka Radiožurnálu se pustila na tenký led. Štěpán Kotrba ho probořil

2. 4. 2021 15:15

Analytik Štěpán Kotrba se na svém facebookovém profilu pozastavil nad článkem serveru iRozhlas.cz a nad podcastem Vinohradská 12, jenž pojednává o tendru kolem Jaderné elektrárny Dukovany. A kritizuje René Zavorala za to, že na ČRo pouští pouhé domněnky reportérky Magdoňové.

„To se ptala všech?“ Reportérka Radiožurnálu se pustila na tenký led. Štěpán Kotrba ho probořil
Foto: archiv
Popisek: Mediální a politický analytik Štěpán Kotrba
reklama

„Opravdu je toto v Českém rozhlase možné?“ ptá se Kotrba na svém profilu generálního ředitele Českého rozhlasu Reného Zavorala. „Toto je kritická reflexe reality, nebo nekritická reflexe domněnek?“ ptá se dále.

A následně Kotrba cituje z Kodexu Českého rozhlasu, jenž podle něj říká: „Publicistické pořady Českého rozhlasu nabízejí především kritickou reflexi reality, musí zjišťovat pravé příčiny jevů a popsat rozsah následků. Není dovoleno vydávat za zprávy pouhé domněnky. To však Český rozhlas nezbavuje povinnosti zařazovat do vysílání zpravodajských a publicistických pořadů jen takové hodnotící soudy, které jsou prezentovány čestně a bez klamavé manipulace s fakty, jimiž má být hodnocení odůvodněno. Další bod Kodexu říká, že nelze uvádět informaci, jejíž původ není znám.“

Závěrem se pak ptá Kotrba ještě důrazněji. „Paní Magdoňová interviewovala všechny účastníky tendru, jestli hodlají odstoupit, že si dovoluje takováto radikální tvrzení?“

Podcast se věnoval vládním plánům na stavbu dalšího bloku Jaderné elektrárny Dukovany, kdy se opět rozhořely debaty o národní bezpečnosti Česka. Opozice například kritizuje odvolání poradce pro energetiku Jaroslava Míla i to, že vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu za ANO Karel Havlíček rozeslali potenciálním uchazečům o obří zakázku bezpečnostní dotazník. 

V diskusi pak Kotrbovi přinesl vysvětlení hradní mluvčí Jiří Ovčáček. „Vysvětlení je úplně jednoduché. Ideoví Čeští elfové napsali na tuto variaci konspirační teorii na FB a Twitter, a četní novináři to po nich jako papoušci začali opakovat. Samozřejmě si nic neověřovali, někteří prostě odkázali na České elfy, jiní si konspirační teorii osvojili za svou. Když jde o ideové téma, českého novináře nezajímají fakta, protože ta překážejí ideovému cíli,“ sdělil Ovčáček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co Reportéři ČT nedořekli: Developer Sekyra, lidovecký ministr, církevní miliardy. A za vším „restituční biskup“

21:45 Co Reportéři ČT nedořekli: Developer Sekyra, lidovecký ministr, církevní miliardy. A za vším „restituční biskup“

Developer Luděk Sekyra staví novou čtvrť bytů a kanceláří v Praze na Smíchově. Jeden z největších de…