„Ty chodníky vlastní Praha“. Násilí ve Sněmovně: Vondráček odhalil hrozby

30.01.2020 13:41

Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) poděkoval policii za včasný zásah proti útočníkovi s nožem, který ohrožoval ochranku na recepci budovy Parlamentu. Vondráček se chce sejít se zástupci pražského magistrátu a vedení Prahy 1, aby se dohodli na způsobu lepšího zabezpečení prostoru nejen v budově, ale i před budovou. Samotnou schůzi Poslanecké sněmovny incident podle Vondráčka nenarušil.

„Ty chodníky vlastní Praha“. Násilí ve Sněmovně: Vondráček odhalil hrozby
Foto: Hans Štembera
Popisek: Radek Vondráček
reklama

Vondráček pro Českou televizi v přímém vstupu komentoval dění kolem dopoledního útoku na ochranku v budově Parlamentu. „V době, kdy už probíhala schůze Poslanecké sněmovny, tak se ten člověk chtěl dostat do budovy. Jeho motivy se budou ještě muset šetřit, při prohlídce u něj ochranná služba nalezla nůž a on pak tím nožem zaútočil na policistu,“ popisoval situaci Vondráček.

„Policie reagovala velmi rychle a profesionálně a naštěstí nedošlo k žádnému zranění“ poděkoval za reakci policii Vondráček a dodal, že muž něco vykřikoval. „Ale to se ještě bude šetřit, teď je na výslechu u policejních složek. Ten člověk bude vypovídat, takže bych to nechal na policii,“ uvedl Vondráček.

Policie na svém twitteru uvedla, že muž vykřikoval „Protestuji proti tomuhle systému,“ když útočil nožem na ochranku. Muž měl podle informací policie dva nože a ještě teleskopický obušek, informují Novinky.cz.

Vondráček nyní zvažuje možnosti většího zabezpečení budovy Parlamentu i jejího okolí. „Asi nás čeká debata o nějakém vyšším zabezpečení prostoru Sněmovny, protože ten člověk byl na recepci, aniž by musel projít bezpečnostním rámem. Bezpečnostní výbor se tomu asi bude věnovat, aby se přehodnotila ostraha a bezpečnost ve Sněmovně,“ prohlásil předseda Sněmovny a zavzpomínal na incident přímo z jednacího sálu.

„Já sám si pamatuju událost, kdy divák z galerie Sněmovny chtěl spáchat sebevraždu, skočit dolů a tím ohrozit i poslance. Poté se tam nainstalovalo ochranné plexisklo, takže tohle už se dnes stát nemůže,“ ubezpečil Vondráček.

Řešit chce také prostory před budovou, kvůli čemuž plánuje schůzku s vedením Prahy 1 a pražským magistrátem. „Zvýšit by se měla ochrana a bezpečnost i v okolí budovy, protože žijeme v době, kdy už neplatí staré standarty. Nemůžeme ignorovat radikalizaci lidí a přibývající hrozby. Musíme si sednou za jeden stůl i s magistrátem a vedením Prahy 1, kteří vlastní chodníky před Parlamentem,“ navrhl Vondráček.

„V Poslanecké sněmovně zatím i po incidentu platí standartní bezpečnostní opatření,“ řekl s tím, že to byla akce jednotlivce, a ne žádné organizované skupiny. „Jednání Sněmovny to nijak nenarušilo a pokračujeme dle schváleného programu,“ uvedl na závěr.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jma
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Konvička udeřil. Čína prý věděla, proč covid nenechat rozjet. Možná to prý tušili i u nás...

20:47 Konvička udeřil. Čína prý věděla, proč covid nenechat rozjet. Možná to prý tušili i u nás...

Protiislámský politický aktivista, entomolog, docent Martin Konvička sdílel na sociální síti Twitter…