„Včerejší lži ČT...“ Moravec čelí novému protestu: Nejde o obyčejnou divačku

13.05.2019 15:25

K včerejšímu vysílání pořadu Otázky Václava Moravce na ČT24 se vrátila ve svém komentáři manželka někdejšího ředitele Národní galerie Praha Milana Knížáka Marie. Povšimla si totiž toho, jak moderátor Václav Moravec překvapil informací, že prozatímní ředitel Národní galerie Praha Ivan Morávek nabídl odvolanému řediteli galerie Jiřímu Fajtovi post finančního ředitele NGP. Morávek se hájí tím, že mu takový postup nakazuje zákon. To měl podle kritiků uvést sám Moravec při vysílání, což však neučinil. A právě toho si všímá Knížáková.

„Včerejší lži ČT...“ Moravec čelí novému protestu: Nejde o obyčejnou divačku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Moderátor OVM Václav Moravec

„Kauza Národní galerie už není jen o Jiřím Fajtovi, který prokazatelně zneužil svoje postavení. To, co se děje, je boj o moc, a ten je nelítostný a potlačuje všechno dobré, co ještě v lidech zbylo. Včerejší debata na ČT 1 to jen potvrdila. Václav Moravec se podbízivým hlasem domáhal odpovědi na otázku, proč bylo nabídnuto Fajtovi místo v NG. Jeho snažení ‚zvítězit‘ bylo odporné. Předseda Hamáček o oprávněnosti nabídky nic nevěděl, což byla nepochopitelná chyba. V. Moravec byl nepřipravený nebo ‚veden‘, jinak by věděl, že nebyl porušen zákon, naopak, byl naplněn,“ poznamenala Knížáková.

Prohlášení Marie Knížákové najdete ZDE.

„Média si s námi dělají, co chtějí, a my jsme, jak je vidět, bezmocní. Zloději a podvodníci dostávají zelenou. Kde hledat pravdu? Patrně ji nepotřebujeme. Kam jsme se dostali? Kdo nás vede? Kdo šlape po všech lidských ctnostech? Proč lidé z kultury usilovně volají po odvolání ministra Staňka, když je právo evidentně na jeho straně? Kolik z těch pěti tisíc podepsaných ví opravdu něco o činnosti Fajta a chodu Národní galerie?“ ptala se Knížáková.

„Když někdo začne konečně rozkrývat podvody, tak se ozývají ti, kteří by měli společenskou morálku hlídat, což je hlavním úkolem umění. Jedno je jisté. Vedení NG bylo špatné, neprofesionální a pro Národní galerii v Praze devastující. Ve lži jsme žili dost dlouho za komunistické totality, a jak to vidím, tak zdárně navazujeme a ještě si tleskáme. Já tedy ne,“ uzavřela.

O vysílání Otázek Václava Moravce jsme psali ZDE.

Fajta odvolal Staněk v polovině dubna po kontrole v NGP kvůli závažným pochybením v hospodaření. 

„Vážený pane ministře, pozici finančního ředitele jsem odstupujícímu GŘ Fajtovi nabídl, nemohl jsem ani učinit jinak. Je to formální zákonný postup, který mi ukládá zákoník práce podle par. 73/a odst. 2 a právní řád ČR,“ vysvětluje následně skutečně ve svém vyjádření ministrovi kultury, které mají ParlamentníListy.cz k dispozici, Morávek. I když to prý může nyní vypadat na první pohled paradoxně, takové jsou české zákony. „Já je musím respektovat. Pan Fajt nabídku ostatně nepřijal a v tomto okamžiku je toto téma zcela bezpředmětné,“ doplnil.

Celé prohlášení Marie Knížákové:

Kauza Národní galerie už není jen o Jiřím Fajtovi, který prokazatelně zneužil svoje postavení. To, co se děje, je boj o moc, a ten je nelítostný a potlačuje všechno dobré, co ještě v lidech zbylo.

Včerejší debata na ČT 1 to jen potvrdila. Václav Moravec se podbízivým hlasem domáhal odpovědi na otázku, proč bylo nabídnuto Fajtovi místo v NG. Jeho snažení „zvítězit“ bylo odporné. Předseda Hamáček o oprávněnosti nabídky nic nevěděl, což byla nepochopitelná chyba. V. Moravec byl nepřipravený nebo „veden“, jinak by věděl, že nebyl porušen zákon, naopak, byl naplněn.

Média si s námi dělají co chtějí a my jsme, jak je vidět, bezmocní. Zloději a podvodníci dostávají zelenou. Kde hledat pravdu? Patrně ji nepotřebujeme. Kam jsme se dostali? Kdo nás vede? Kdo šlape po všech lidských ctnostech?

Proč lidé z kultury usilovně volají po odvolání ministra Staňka, když je právo evidentně na jeho straně? Kolik z těch pěti tisíc podepsaných ví opravdu něco o činnosti Fajta a chodu Národní galerie?

Když někdo začne konečně rozkrývat podvody, tak se ozývají ti, kteří by měli společenskou morálku hlídat, což je hlavním úkolem umění. Jedno je jisté. Vedení NG bylo špatné, neprofesionální a pro Národní galerii v Praze devastující. Ve lži jsme žili dost dlouho za komunistické totality a jak to vidím, tak zdárně navazujeme a ještě si tleskáme. Já tedy ne.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravec si nechal zjistit chystanou Klausovu stranu. Pak se s Dienstbierem smáli, kdo je tu čučkař

14:54 Moravec si nechal zjistit chystanou Klausovu stranu. Pak se s Dienstbierem smáli, kdo je tu čučkař

Hosty druhé části nedělních Otázek Václava Moravce byli senátor Jiří Dienstbier z ČSSD a poslanci Ra…