„Ve vedení nejsou černí lidé.“ Známý hráč bez práce. Rasismus otřásá fotbalem

26.02.2021 8:15

Bývalý nizozemský záložník surinamského původu, čtyřiačtyřicetiletý Clarence Clyde Seedorf, se zlobí, že pro svou barvu pleti se nemůže v Evropě uchytit jako trenér. „Ve vedení fotbalu nejsou černí lidé,“ říká fotbalová legenda, která je od roku 2019 kvůli rasové diskriminaci v podstatě bez práce.

„Ve vedení nejsou černí lidé.“ Známý hráč bez práce. Rasismus otřásá fotbalem
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Clarence Clyde Seedorf
reklama

Anketa

Máte důvěru v Jana Hamáčka? (Hlasování od 25.2.2021)

16%
84%
hlasovalo: 14904 lidí
Bývalá hvězda milánského AC je přesvědčena o tom, že černí trenéři nejsou v Evropě žádaní a nikdo nemá zájem na tom jim dát práci. Když Seedorf ukončil svou kariéru úspěšného fotbalisty, stal se fotbalovým koučem. Avšak v žádném ze svých předchozích angažmá nevydržel déle než rok. Naposledy trénoval reprezentaci Kamerunu, ale od té doby je bez práce.

Své přesvědčení opírá i o jiné případy, kdy se například dva výborní plejeři tmavé pleti chtějí uchytit jako trenéři, ale potýkají se stejnými problémy. Pomalu se smiřuje s tím, že kvůli barvě jeho pleti se v Evropě jako trenér nejspíše neuchytí.

V Evropě nejsou podle něj trenérské příležitosti rovné. „Rád bych opět trénoval v Evropě, ale nepřicházejí žádné nabídky. Z Itálie ani z Holandska. Když se na to podívám globálně, tak na nejvyšších postech v současném evropském fotbale nejsou lidé tmavé pleti,“ uvedl.

Zmínil konkrétně další fotbalové legendy, kterým se v trenérské kariéře nedaří. „Patrick Vieira nebo Thierry Henry našli jako trenéři uplatnění v USA a Kanadě,“ naznačil Seedorf, že v Evropě je žádný fotbalový tým nechtěl, protože jsou zkrátka barevní.

„Hrál jsem 12 let v Itálii. Potom jsem na trenérské lavičce AC odvedl skvělou práci a stejně jsem nedostal žádné nabídky,“  postěžoval si bývalý nizozemský reprezentant, který přitom věří, že nejlepších výsledků může společnost dosáhnout jen díky své rozmanitosti. A dodal: „Jsem Holanďan, co myslíte? Znovu žádné nabídky.“

Nizozemec začal s koučováním před sedmi lety v Miláně, dosud však jako trenér nezaznamenal větší úspěch. Když to vypadalo, že pomůže zvednout slavný tým AC Milán, tak s nim vedení klubu ukončilo spolupráci, aby ho nahradil bývalý italský fotbalový útočník Filippo Inzaghi.

Po dvouleté pauze pak Seedorf chvíli působil jako trenér v Číně, pokoušel se prosadit také v Brazílii nebo ve Španělsku. V roce 2018 začal Seedorf trénovat zmíněný kamerunský národní tým, kde se však také dlouho neudržel.

Seedorf je přitom považován za jednoho z nejlepších záložníků 21. století. Jako jedinému fotbalistovi v historii se mu povedlo vyhrát Ligu mistrů se třemi různými kluby – AFC Ajax, Real Madrid a AC Milán, kde strávil 10 let a byl u těch největších týmových úspěchů. Je také devátým hráčem, který se nejvíce účastnil klubové soutěže Liga mistrů UEFA.

Legendární bývalý brazilský fotbalista Pelé ho v roce 2004 zařadil na svůj seznam mezi 125 nejlepších žijících fotbalistů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zrovna chteˇli lodˇ na 500 migrantu°! Ita´lie sˇla´pla na neziskovku: Pocˇi´tacˇe, telefony, zabaveno

16:04 Zrovna chteˇli lodˇ na 500 migrantu°! Ita´lie sˇla´pla na neziskovku: Pocˇi´tacˇe, telefony, zabaveno

Do čela Itálie se nedávno vrátil bývalý prezident Evropské banky Mario Draghi. Netrvalo dlouho a už …