„Vlhkej fízlův sen.“ Rakušan ukázal projekt vnitra. Sleduje, kam jezdíte. Pohoršení na síti

06.06.2024 18:55 | Monitoring

Ministerstvo vnitra spustilo projekt Portál geolokačních dat s názvem „Kam dojíždíme“. Na základě informací mobilních operátorů lze dohledat pohyb obyvatelstva ať za prací, do školy, k lékaři, na úřad a podobně. To vše má podle ministra vnitra Víta Rakušana poskytnout cenná data k optimálnímu rozvoji státní správy a infrastruktury. „Jo, jo, vlhkej fízlův sen,“ vidí za tím někteří snahu sledovat české občany.

„Vlhkej fízlův sen.“ Rakušan ukázal projekt vnitra. Sleduje, kam jezdíte. Pohoršení na síti
Foto: usetreno.cz
Popisek: Mobilní telefon - ilustrační foto

„Ministerstvo vnitra spustilo Portál geolokačních dat. Najdete na něm unikátní informace o mobilitě obyvatel Česka, které jste – bez přehánění – ještě neviděli. A to díky geolokačním datům, která poskytují tři hlavní mobilní operátoři,“ chlubí se vnitro na sociálních sítích.

 

 

Portál geolokačních dat, dostupný na adrese Kamdojizdime.cz, konkrétně umožňuje pro jednotlivé obce vyhledat data o mobilitě obyvatelstva. Informace obsažené na portálu zahrnují počet trvalých rezidentů každé obce, průměrný počet přítomných osob v každou konkrétní hodinu týdně a cesty, které občané podnikají, a to včetně typu vyjíždějících a dojíždějících osob.

Záměrem projektu je podle tiskové zprávy Ministerstva vnitra zohlednit potřeby občanů při umísťování jednotlivých veřejných služeb. Právě z dat mobility populace se totiž dá odvodit optimální rozmístění služeb na každém území. Získání těchto dat umožní nákup dat z geolokační sítě mobilních operátorů, podle vyjádření vnitra jde o zcela anonymní databázi statistických údajů.

Cílem je tedy nastavení struktury územněsprávního členění, tak aby občané mohli cestu na úřad spojit s jinými (pro sebe přirozenými) aktivitami, např. prací, školou, nákupy, návštěvou lékařských, kulturních či sportovních zařízení.

„Díky údajům lze efektivně plánovat rozvoj dopravních systémů, lokalizaci veřejných služeb, kapacity technické infrastruktury či občanské vybavenosti. Zároveň lze údaje využít pro územní plánování a strategické rozvojové dokumenty, popřípadě pro krizové řízení, evakuační plány a podobně,“ nastínil možné využití dat ministr vnitra Vít Rakušan.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Jakub Makarovič

Mgr. Marek Novák, MBA byl položen dotaz

Jak zvednout naši ekonomiku?

Že nás válcuje Čína není novinka, ale co s tím, když EU hází podnikatelům, firmám atd. klacky pod nohy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Hezký název Portál geolokačních dat., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseHonzaSouček , 07.06.2024 7:49:39
Ve skutečnosti ovšem špehovací program téměř veškerého obyvatelstva s cílem mít přehled o tom kde se každý občan v danou dobu pohybuje a kam pravidelně dojíždí. Prostě další nástroj totalitní moci k úplné kontrole nad obyvateli.

|  7 |  0

Další články z rubriky

Trump si vybral „dvojku“. Mladý senátor vyvolal skandál slovy o Ukrajině a jachtách

22:35 Trump si vybral „dvojku“. Mladý senátor vyvolal skandál slovy o Ukrajině a jachtách

Donald Trump si jako kandidáta na viceprezidenta vybral senátora J. D. Vance, informuje AP news. Pod…