„Všichni skončíme v karanténě.“ Chystá se zneužití covidových opatření? Václav Klaus varuje

24.09.2020 14:14

Data se podávají bez kontextu. Straší se lidi. Roušky se sundávají podle nelogických pravidel. Bývalý prezident Klaus v Mladé frontě DNES vypočítává, co všechno se v současné době dělá špatně. Podle něho nejde o druhou vlnu viru, ale druhou vlnu poplašných zpráv. A vytváření strachu a hysterie by dle jeho názoru nemělo být označováno jako zodpovědnost. Ta prý médiím i politikům dnes chybí.

„Všichni skončíme v karanténě.“ Chystá se zneužití covidových opatření? Václav Klaus varuje
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Václav Klaus
reklama

Dle bývalého prezidenta se dnes nejedná o druhou vlnu nemoci, ale o druhou vlnu poplašných zpráv. Ptá se: „Je covid-19 pouhou nemocí nebo instrumentem k přeměně společnosti?“

Anketa

Podporujete nový plán EU na povinnou relokaci migrantů?

2%
98%
hlasovalo: 35861 lidí

Klaus si stěžuje, že čísla a statistiky jsou prezentovány bez kontextu. Není prý například odlišován počet nakažených a počet skutečně nemocných a počet nakažených je udáván bez počtu testovaných. Tedy dle bývalého prezidenta nejsou poskytnutá čísla relevantní, jako příklad použil absolutní čísla z Ruska, která nejsou přepočítána na české reálie (protože je Rusko 14x–15x lidnatější).

Bývalý prezident varuje, že ti, kdo zprávy přijímají pasivně, z toho mohou mít v hlavě chaos a zmatek. „Psychicky labilnější, zdravotně zranitelnější, starší a osamělejší si s tím neumějí poradit,“ prohlašuje a táže se, zda se jedná o nezodpovědnost médií a nezodpovědnost politiků. Výmluva, že byli zaskočeni, vylekáni, a proto dělali chaotická opatření dle něho mohla fungovat v březnu, ale její platnost dle Klause skončila už v dubnu.

Politici se dle něho v opatřeních „zacyklili“ a svými předchozími výroky na sebe vytvořili tlak a sami sebe zahnali do pasti. I v medicínských kruzích došlo k rozdělení na aktivisty a praktiky, přičemž jedni se stali celebritami a bubnují na poplach a druzí trpělivě pracují s pacienty a ti první je zlobí.

„Nastala móda testování a trasování, což je další veliká šance pro svět IT, aby nad námi získal nadvládu. Odběrové stanice nestíhají testovat, adorované roušky se nasazují a sundávají podle nelogických a stále se měnících pravidel, ruší se mnohé zcela běžné společenské aktivity (zavírá se stále více škol, byly zlikvidovány letecká doprava a cestovní ruch, končí celé hospodářské obory a odvětví atd.). Zdá se, že všichni dříve či později skončíme v karanténě, která je triumfálně označována za chytrou,“ popisuje neveselý obrázek Václav Klaus.

Dodává, že ohledně chytré karantény nebyly některé klíčové otázky dořešeny, například rozdíl mezi trasováním a špehováním svobodně se chovajících lidí. „Vůbec nebyla vysvětlena vhodnost a potřebnost uplatnění modelu tzv. chytré karantény na nejasně definovanou nemoc covid-19, která je špatně odlišitelná od obyčejné chřipky, což se projeví zejména v podzimních měsících,“ stěžuje si Klaus.

Fotogalerie: - Rozhovor s Klausem

Rozhovor s bývalým prezidentem ČR Václavem Klausem
Rozhovor s bývalým prezidentem ČR Václavem Klausem
Rozhovor s bývalým prezidentem ČR Václavem Klausem
Rozhovor s bývalým prezidentem ČR Václavem Klausem
Rozhovor s bývalým prezidentem ČR Václavem Klausem
Rozhovor s bývalým prezidentem ČR Václavem Klausem

Ostatní nemoci podle něho zmizely a léčí se jenom covid. „Až do posledního týdne na covid jeden až dva lidé denně (často jen ve spojitosti s covidem) při průměrném denním dlouhodobém počtu úmrtí v České republice zhruba tří set lidí –  jejich smrt však nikoho veřejně netrápí,“ konstatuje bývalý prezident. „Budeme-li takto pokračovat, nemá to žádné řešení a žádný dobrý konec,“ varuje bývalý prezident a vyzývá, aby se s covidem přestaly hrát politické hry. „Oddělme podstatu této nemoci, mající pro většinu lidí mírný (chřipkový) průběh, od zneužívání protipandemických opatření k radikální změně uspořádání naší společnosti,“ říká dále a také vyzývá: „Neoznačujme co nejvíce zákazů, příkazů, povinných roušek, trasování a vytváření strachu a hysterie za vrchol zodpovědnosti. Je to často jen oportunismus a zbabělost politiků.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zneužitý Donutil. Tohle nevěděl a nelíbí se mu to. Kdyby to bylo poprvé...

15:00 Zneužitý Donutil. Tohle nevěděl a nelíbí se mu to. Kdyby to bylo poprvé...

„Nechápu, že si tohle někdo může dovolit, aniž by se mě zeptal,“ reagoval herec Miroslav Donutil na …