65 let žiju v Kanadě, ale moje srdce patří Česku, prozrazuje Jiří Brady

24.10.2016 17:50

Pan Jiří Brady původně měl dostat státní vyznamenání. Tuto informaci má přímo z úst hradního protokoláře Jindřicha Forejta. Forejt nakonec potvrdil záměr prezidenta Miloše Zemana udělit státní vyznamenání také choti Jiřího Bradyho. Potom, co se stalo, však Brady už o vyznamenání nestojí. V pondělních Dvaceti minutách Radiožurnálu prozradil, že do koncentračního tábora přišel ve 14 letech.

65 let žiju v Kanadě, ale moje srdce patří Česku, prozrazuje Jiří Brady
Foto: Herbert Slavík
Popisek: Pražský hrad
reklama

„Já jsem dostal už tolik vyznamenání, že mi je jedno, jestli je dostanu i tady, ale bylo by příjemné, kdybych to dostal i z vlastní země... Ale na Hrad už nepůjdu,“ oznámil ve vysílání. Místo toho se chystá na akci na Staroměstském náměstí, kde se uskuteční alternativní oslava státního svátku.

Pan Brady 12. října zvedl telefon a na druhém konci slyšel pana Jindřicha Forejta z Pražského hradu, který ho požádal, aby přijel do Česka a převzal si státní vyznamenání z rukou prezidenta republiky. Měl si to však nechat pro sebe. Choť pana Bradyho si to prý chtěla ověřit, zda manžel má opravdu dostat řád T. G. Masaryka, a volala na Hrad. „Manželka volala zpátky panu Forejtovi a chtěla to potvrdit,“ potvrdil Brady.

„Už 65 let žiju v Kanadě, ale moje srdce patří sem... Moje dcera se chtěla vdávat tady a taky se tady vdávala,“ prozradil také.

Prý rád vzpomíná na dětství v Československu. Až do příchodu nacistů se nesetkal s antisemitismem a prožíval šťastné dětství. Až se jednoho dne ocitl na cestě do Terezína. Bylo mu čtrnáct let. Za války bohužel ztratil celou rodinu a po válce chtěl začít nový život. V Kanadě se mu to opravdu podařilo. „Já jsem nechtěl žít v dalším totalitním systému,“ podotkl na adresu komunistů. V Kanadě se snaží přednášet nejen o antisemitismu a holocaustu, ale také o mezilidských vztazích, které je podle pana Bradyho třeba rozvíjet, aby se neopakovaly hrůzy podobné těm, které musel sám zažívat za druhé světové války.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Manuál od Hamáčka pro policisty, jak nakládat s pandemickými narušiteli: Zakrytá ústa jsou jasná, na ostatní bacha

6:46 Manuál od Hamáčka pro policisty, jak nakládat s pandemickými narušiteli: Zakrytá ústa jsou jasná, na ostatní bacha

Ministerstvo vnitra vydalo manuál k postihům za přestupky kvůli zaváděným opatřením z důvodu pandemi…