A co ruské zločiny? Zelenskyj je pobouřen tím, jak neziskovka psala o Ukrajině

05.08.2022 7:55

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj popsal další údajné zvěrstvo ruských okupantů. Tentokrát v Doněcku. Poté se ostře ohradil proti zprávě Amnesty International, že ukrajinská armáda ohrožuje civilisty. „Toto nelze tolerovat,“ prohlásil Zelenskyj. Poté obvinil Evropskou unii, že ve vztahu k Ukrajině se momentálně dopouští strašlivé chyby, nebo v horším případě dokonce zločinu.

A co ruské zločiny? Zelenskyj je pobouřen tím, jak neziskovka psala o Ukrajině
Foto: Screen FB Volodymyra Zelenského
Popisek: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj promluvil k lidem z Katedrály svaté Sofie v Kyjevě.

Anketa

Líbí se vám kampaň, ve které SPOLU staví Babiše vedle Putina?

1%
97%
hlasovalo: 28923 lidí
„Dnes ruští teroristé opět stříleli v Torecku v Doněcké oblasti a zasáhli zastávku veřejné dopravy. Zemřelo osm lidí, mezi zraněnými jsou i tři děti. Obytné budovy byly poškozeny úlomky střel a tlakovou vlnou - jedná se o běžné výškové budovy. Poškozen byl také kostel svatého Pantelejmona, i kněz byl zraněn. Byl to záměrný úder okupantů, další teroristický čin - cynický a vypočítavý. Věděli, kam míří, a zjevně chtěli, aby se lidem něco stalo,“ prohlásil Zelenskyj.

Poté se ohradil proti zprávě neziskové organizaci Amnesty International, která tvrdí, že ukrajinská armáda ohrožuje civilisty.

„Jasné a včasné zprávy některých mezinárodních organizací o tomto a tisících dalších zločinů spáchaných ruskými teroristy však nevidíme. Dnes jsme viděli zcela jinou zprávu Amnesty International, která se bohužel snaží amnestovat teroristický stát a přenést odpovědnost z agresora na oběť. Nemůže existovat - ani hypoteticky - žádná podmínka, za které by se jakýkoli ruský útok na Ukrajinu stal ospravedlnitelným. Agrese proti našemu státu je nevyprovokovaná, invazivní a otevřeně teroristická. A pokud někdo natočí reportáž, v níž oběť a agresor údajně v něčem splývají, pokud se analyzují nějaké údaje o oběti a ignoruje se to, co v té době dělal agresor, nelze to tolerovat,“ pokračoval ukrajinský prezident.

Konstatoval, že Rusové zničili na Ukrajině mnoho škol i školek, univerzit, nemocnic a dokonce i několik desítek svatostánků různých vyznání.

„Okupanti opakovaně záměrně stříleli dělostřelectvem a minomety na lidi stojící ve frontě na vodu, na evakuační autobusy a opakovaně na zastávky veřejné dopravy. Ruská armáda se nezdržela ani úderů na památníky obětí holocaustu, na hřbitovy... V táboře s válečnými zajatci v Olenivce. A z nějakého důvodu o tom nejsou žádné zprávy. To je nemorální selektivita,“ zdůraznil Zelenskyj.

„Každý, kdo amnestuje Rusko a kdo uměle vytváří takový informační kontext, že některé útoky teroristů jsou údajně ospravedlnitelné nebo údajně pochopitelné, si nemůže neuvědomit, že pomáhá teroristům. A pokud poskytujete manipulativní zprávy, pak s nimi sdílíte odpovědnost za smrt lidí,“ pokračoval ukrajinský prezident.

Poté prozradil, že hovořil se zástupci médií z Nigérie, Jihoafrické republiky, Keni a Ghany a vyložil svůj pohled na to, co se v jeho vlasti děje. Snaží se rozšiřovat mezinárodní pole, na kterém může hledat podporu. Zdůrazňoval přitom, že Rusko svým přístupem přikládá pod kotel potravinové krize v Africe.

„Zároveň v Africe chybí pravdivé informace o ruské válce proti naší zemi a je zde přebytek ruské propagandy. Uděláme vše pro to, abychom tuto rovnováhu změnili."

Poté obvinil Evropskou unii, že ve vztahu k Ukrajině se momentálně dopouští strašlivé chyby, nebo v horším případě dokonce zločinu.

„Každý den a různými způsoby připomínám některým představitelům Evropské unie, že ukrajinští důchodci, naši vysídlenci, naši učitelé a další lidé, kteří jsou závislí na platbách z rozpočtu, nemohou být rukojmími jejich nerozhodnosti nebo byrokracie. V současné době je pozastaveno 8 miliard eur pro Ukrajinu. A takové umělé zdržování makrofinanční pomoci našemu státu je buď zločin, nebo chyba, a těžko říci, co je v těchto podmínkách plnohodnotné války horší,“ kroutil hlavou ukrajinský prezident. „Nechci jmenovat evropskou zemi, která ji nyní brzdí. Věřme, že je to stále chyba a že bude napravena,“ dodal ještě.

Pokud jde o dění na frontě, Zelenskyj prozradil, že jednal s ministrem obrany, ale také s náčelníkem generálního štábu Ukrajiny a zdůrazňoval, že vojáci na frontě musí dostat všechno potřebné vybavení, včetně munice, aby se podařilo stoprocentně splnit předem rozhodnuté operační cíle.

Nakonec konstatoval, že od začátku války vyznamenal více než 5 tisíc vojáků, z toho přibližně 4 tisíce posmrtně.

A pak už se jen tradičně rozloučil. „Sláva Ukrajině.“

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

aktivistická politika STAN

To jste zhodnotil přesně, i já jsem z vývoje hnutí jako její (nyní už bývalý) volič zklamaný. Čím ale mslíte, že to je, že se tak odchílila od svých kořenů? Je za tím nové vedení?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala by ho měl poslat do... Síkela pod palbou. „Neotvírejte složenky,“ padlo raději doporučení

17:56 Fiala by ho měl poslat do... Síkela pod palbou. „Neotvírejte složenky,“ padlo raději doporučení

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela nejdříve v neděli, tedy den po volbách, v pořadu Otázky Václ…