A kde se na to vezme? U chudých? Padla otázka pro Fialu

05.11.2022 13:15 | Ze sítí

Premiér Petr Fiala (ODS) oznámil podnikatelům dobrou zprávu. Přidala se i ministryně pro vědu a výzkum Helena Langšádlová (TOP 09) a opoziční poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Jenže Daniel Hůle z neziskovky Člověk v tísni hned ukázal na problém.

A kde se na to vezme? U chudých? Padla otázka pro Fialu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Fiala

Předseda vlády Petr Fiala oznámil, že Poslanecká sněmovna schválila zvýšená limitu k registraci plateb z DPH pro podnikatele na 2 miliony korun.

„Dobrá zpráva pro podnikatele! Poslanecká sněmovna schválila zvýšení limitu pro registraci k dani z přidané hodnoty. Ten bude nově 2 miliony korun. Zároveň navyšujeme limit paušální daně pro OSVČ, taktéž na 2 miliony korun. Změny budou platit od 1. ledna 2023. Splnili jsme tak další body našeho programového prohlášení a usnadnili lidem podnikání,“ napsal Petr Fiala na twitteru.

Hlášení k DPH

K Fialovi se přidala i ministryně pro vědu a výzkum Helena Langšádlová (TOP 09).

„Mám pro vás ze sněmovny skvělou zprávu! Živnostníkům ušetříme papírování a hlavně peníze. Sněmovnou před chvílí prošel návrh na zvýšení povinného limitu registrace k DPH na 2 miliony korun. My podnikatelům klacky pod nohy házet nebudeme,“ zdůraznila.

Mgr. Helena Langšádlová

  • TOP 09
  • ministryně pro vědu a výzkum a inovace

Hlášení k DPH

Vládu za tento krok pochválil i opoziční poslanec Jan Hrnčíř.  

„Chválím zvýšení hranice pro povinnou registraci k DPH na 2 miliony korun. Nutnost zvýšit tuto hranici hnutí SPD navrhuje již dlouhou dobu, proto jsme rádi, že k tomu konečně došlo. Stejně jako zavedení paušální daně – pomůže to živnostníkům, což je samozřejmě dobře,“ poznamenal.

Jenže jedním dechem přidal i slova kritická.

„Co je naopak špatně? Zavedení nové daně pouze pozměňovacím návrhem je  absolutně nestandardní, opozice tak nemá čas se k tomu kvalifikovaně vyjádřit, což doufám, že nebyl záměr. Navíc jsou pozměňovací návrhy dva, tedy pozměňovací návrh a k němu pozměňovací návrh pozměňovacího návrhu, který podali Piráti; to svědčí o nekompetentnosti vlády, která se evidentně neumí domluvit. Také upozorňuji na to, že se firmy budou snažit o daňovou optimalizaci, s čímž ale vláda evidentně ve svých propočtech nepočítá.“

Hlášení k DPH

Daniel Hůle z Člověka v tísni, o.p.s., napsal, kde vidí slabinu ve vládním rozhodnutí zvýšit hranici registrace podnikatele jako plátce DPH. A položil otázku.

„Zvýšení limitu pro placení DPH je zjednodušením, ale veřejné rozpočty to bude stát až 10 mld. Proč se musel strop rovnou zdvojnásobit? Budeme tyto výpadky dohánět úsporou na chudých?“ ptá se neziskovkář na twitteru.

Hlášení k DPH
 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Kdo nejde s námi, jde proti nám

Nevybíravě jste odsoudil demostranty proti vládě či voliče Babiše. Jak mi vyvrátíte dojem, že jste tu jen pro vaše voliče? Proč vrážíte mezi lidi klíny, proč se je nesnažíte stmelovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Volby na horách: Spálíme Babišovy lístky, poch*ijeme ho, dunělo hotelem. Táto, mlč, zase nás dostaneš do prů*eru...

11:51 Volby na horách: Spálíme Babišovy lístky, poch*ijeme ho, dunělo hotelem. Táto, mlč, zase nás dostaneš do prů*eru...

Babiš, nebo Pavel. Zajeli jsme do městysu Mladé Buky, poznat, jak volby probíhají mimo Prahu. Slyšel…