Absolutní výsměch ČT. „Gaunerská akce partičky redaktorů“ jako obraz svobody. Jde o oslavný pořad o televizní krizi

30.11.2019 16:40

Hudebník a spoluzakladatel ODS Petr Štěpánek je opět šokován, tím, co veřejnoprávní Česká televize vypustila z obrazovky. Jde o pořad s názvem Sametové stopy aneb 30 let svobody ve 30 obrazech, jenž se tentokrát věnoval krizi v České televizi z přelomu let 2000-2001. Podle Štěpánka je „absolutním výsměchem České televize, že za obraz svobody vydává největší ránu demokracii a svobodě, jakou naše země ve své polistopadové historii utržila“. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání by podle něj měla s televizí zahájit správní řízení, požadovat po ní nápravu a udělit jí příslušnou sankci.

Absolutní výsměch ČT. „Gaunerská akce partičky redaktorů“ jako obraz svobody. Jde o oslavný pořad o televizní krizi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česká televize, ilustrační foto

„Vydávat za obraz svobody gaunerskou, zločineckou akci, při níž si partička redaktorů, podporovaná některými politiky, ukradne veřejnoprávní televizi, akci, jež byla de facto jakýmsi – bohužel zčásti vydařeným – pokusem o státní převrat, za událost hodnou adorace, je nejen známkou absolutního nevkusu dramaturgie veřejnoprávní televize, nýbrž i evidentním porušením zákona o vysílání i zákona o České televizi,“ reaguje na svém facebooku Štěpánek na pořad „Sametové stopy aneb 30 let svobody ve 30 obrazech“, věnovaný krizi v České televizi z přelomu let 2000-2001, jenž byl vysílán 29. 11. 2019 ve 20:05 na ČT1.

Dodává, že spacákové krizi z přelomu let 2000-2001 se Česká televize jindy raději programově vyhýbá, protože její poctivé historické zhodnocení by pro ni vyznělo jako krutá obžaloba a zároveň ukázka flagrantního zneužití mediální moci zpovykanými redaktory a nezodpovědnými manažery. „Každopádně však platí, že pohled na tuto událost zdaleka není jednoznačný, natož aby byl hodný podobné glorifikace, jakou divákům Česká televize naservírovala zmíněným zcela jednostranným paskvilem,“ pokračuje Štěpánek.

A rovnou to vzal přes zákony. „Podle zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání, provozovatel vysílání ‚poskytuje objektivní a vyvážené informace nezbytné pro svobodné vytváření názorů‘ a je povinen ‚zajistit, aby ve zpravodajských a politicko-publicistických pořadech bylo dbáno zásad objektivity a vyváženosti‘. Podle zákona o České televizi jsou hlavními úkoly veřejné služby v oblasti televizního vysílání zejména ‚poskytování objektivních, ověřených, ve svém celku vyvážených a všestranných informací pro svobodné vytváření názorů a přispívání k právnímu vědomí obyvatel České republiky‘.“

„Opravdu si na Kavčích horách myslí, že glorifikace, oslavování a heroizace naprosté svévole a sprostoty, kdy vzbouřenci málem uštvali k smrti řádně zvoleného generálního ředitele Jiřího Hodače či když Věře Valterové, jež jej následně zastupovala, vyklopili kbelík fekálií na její automobil, ba dokonce vydávání zcela protiprávního jednání skupinky vzbouřenců za akt svobody posiluje právní vědomí obyvatel České republiky? Nebo snad Česká televize přispívá ke svobodnému vytváření názorů, když vysílá zcela jednostranné agitky?“ ptá se Štěpánek.

V kontextu s tím zmiňuje, že řada tehdejších aktérů již svoji hloupost a naivitu, s níž hráli kompars některým všehoschopným politikům a zákulisním hybatelům, dávno prohlédla a někteří se za své jednání dokonce omluvili.

Zdůrazňuje, že povinností veřejnoprávní televize, kterou si povinně financují lidé všech názorů, je dávat prostor a slovo všem názorovým proudům. Ne pouze jednomu. V případě televizní krize podle Štěpánka Česká televize tak neučinila, když v žádném jiném pořadu, ať již zpravodajském či publicistickém, nedala slovo komukoli, kdo události přelomu let 2000-2001 nahlíží jinak. „Naopak opět je vylíčila, jak je ostatně jejím dlouhodobým zvykem – nejenom v tomto případě – zcela jednostranně,“ dodává.

Jedná se proto prý o evidentní porušení zákona. „Rada pro rozhlasové a televizní vysílání by měla s Českou televizí zahájit správní řízení, požadovat po ní nápravu a po projednání celé věci jí sankcionovat,“ uzavírá svůj text Štěpánek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„A co má být ten extrémismus?“ Písařovicová grilovala Lipovskou. Neuspěla

13:41 „A co má být ten extrémismus?“ Písařovicová grilovala Lipovskou. Neuspěla

Hana Lipovská je radní České televize, nyní se však rozhodla k tomu kandidovat do Poslanecké sněmovn…