Absolutní zvrat dění. Volbu ombudsmana doprovázely šokující skutečnosti, které se týkají ODS

13. 2. 2020 13:04

V prvním kole tajné volby veřejného ochránce práv nikdo neuspěl. Ke zvolení bylo potřeba 90 hlasů. Stanislav Křeček získal 66 hlasů, Vít Alexander Schorm 47 hlasů a Jan Matys 20 hlasů. Ve druhém kole získal Stanislav Křeček 91 hlasů, a stal se tak novým veřejným ochráncem. Toho volí Poslanecká sněmovna na šest let. Vít Alexander Schorm získal ve druhém kole hlasů 53. A to je právě kámen úrazu.

Absolutní zvrat dění. Volbu ombudsmana doprovázely šokující skutečnosti, které se týkají ODS
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ODS Petr Fiala
reklama

Anketa

Máte rádi Stanislava Křečka?

95%
5%
hlasovalo: 31997 lidí
ParlamentníListy.cz totiž hovořily s několika poslanci, kteří se právě nad touto matematikou zamysleli. A přidali rovněž několik postřehů, které volbu doprovázely.

Začněme od konce. Spolek Milion chvilek pro demokracii už dříve oznámil, že v případě zvolení Křečka ombudsmanem svolá velkou demonstraci. Dnes podle svého prohlášení zveřejní, jaké kroky podnikne. Úřad ombudsmana funguje v Česku od roku 2000, přičemž funkční období je šestileté. Poslanci veřejného ochránce práv volí z kandidátů nominovaných Senátem a českým prezidentem. Stanislav Křeček byl od roku 2013 zástupce veřejného ochránce práv.

Doposud jsme se bavili o faktech. Nyní zákulisí. Naší redakci se totiž podařilo hovořit se dvěma poslanci, kteří uvedli velmi detailní informace.

„Tak zaprvé je důležité poznamenat, že ne všichni poslanci hnutí ANO Stanislava Křečka volili. To tak je, o tom se otevřeně v klubu hnutí ANO hovořilo," uvedl jeden z našich zdrojů. Druhý tato slova potvrdil.

„Ale co je mnohem podstatnější, to je ta matematika. Zástupce takzvaného demobloku Vít Alexander Schorm získal 47 hlasů v prvním kole a pouze 53 hlasů v kole druhém. Hnutí ANO má 78 poslanců a ne všichni, jak navíc uvedli, pro Stanislava Křečka volili. Jelikož se bavíme o tajné volbě, tak nechci být konkrétní, ale mohu konkrétně popsat, jak nejmíň dva poslanci ODS kráčeli v kuloárech Sněmovny a doslova se tlemili s tím, že Křečka budou volit, protože jim to přinese PR. U obou případů jsem stál a oba poslanci o tom vědí," sdělil.

Proč by ovšem zástupci ODS hlasovali pro Stanislava Křečka?

„To je zcela jednoduché a prosté. Spolek Milion chvilek pro demokracii jim udělá velkou reklamu. Stejně jako Rakušanovi, Adamové z TOPky a dalším, kteří jsou na okraji volebního zájmu. Takže bych se vůbec nedivil, kdyby to Křečkovi hodili právě proto, aby vyvolali demonstraci," uzavřel vysoce postavený poslanec s tím, že by na tuto variantu vsadil osmdesát procent. „Navíc je logické, že tím zabijí dvě mouchy jednou ranou, protože kromě vlastního zviditelnění ještě navíc ublíží koalici.“

Anketa

Je dobře, že knihkupectví vyhodilo z práce ženu, která napsala protiromské statusy?

3%
97%
hlasovalo: 14738 lidí
Důkazy ovšem nemá, jelikož se jednalo o volbu tajnou.

Doplňme, že také Stanislav Křeček je přesvědčen, že hlasy dostal i od opozičních poslanců.

Celé dění kolem volby vyústilo rovněž ve středečním vysílání České televize.

Stanislav Křeček se stal ombudsmanem a spolek Milion chvilek pro demokracii už dal najevo, že se mu to nelíbí. Za to aktivisty zkritizoval poslanec hnutí ANO Patrik Nacher. Senátor Jiří Dienstbier naproti tomu kritizoval Křečka. Senátor Tomáš Jirsa vyjádřil naději, že Křeček, jenž se ve středu večer postavil před kamery ČT, vrátí úřad ke kořenům a pryč od provokací, k nimž sáhla odcházející ombudsmanka Anna Šabatová. Vadim Petrov, člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání vyčinil Jakubovi Železnému z ČT za to, jak s Křečkem hovořil. I v pořadu padlo, že Železný Křečka „týral“.

Více o pořadu jsme napsali ZDE.

Veřejný ochránce práv sídlí v Brně a podle zákona o Veřejném ochránci práv působí k ochraně osob před jednáním úřadů a dalších institucí, pokud je v rozporu s právem, neodpovídá principům demokratického právního státu a dobré správy, jakož i před jejich nečinností, a tím přispívá k ochraně základních práv a svobod.

Standardně bývá hlavní význam ombudsmana spatřován v tom, že zlepšuje vztah mezi občanem a státní mocí. V tomto vztahu však nepůsobí jako oponent státních institucí, ale měl by být prostředníkem v tomto vztahu tak, aby pomáhal napravovat vzniklé chyby. K úspěšnému fungování je však nezbytné, aby si státní správa byla vědoma své omylnosti a brala v potaz jeho doporučení a připomínky.

V minulosti funkci zastávali Otakar Motejl, Pavel Varvařovský a Anna Šabatová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tomáš A. Nový
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rozpad státu a organizovaný zločin. Němcová u přenosu ze sněmovny nevydržela

19:49 Rozpad státu a organizovaný zločin. Němcová u přenosu ze sněmovny nevydržela

Podle senátorky Miroslavy Němcové (ODS) není vláda schopna řídit zemi v době krize. Němcová hovoří r…