Aby se demonstrující dočkali... Zeman udeřil ve věci Babiše

25. 6. 2019 13:41

Účastníci demonstrací proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) podle prezidenta Miloše Zemana protestují proti svobodným volbám, zatímco demonstrace v roce 1989 po svobodných volbách volaly. Zeman neočekává, že by Babišova vláda skončila dřív než v řádném termínu za 2,5 roku. Na změnu si kritici premiéra budou muset podle Zemana počkat do voleb. Prezident to řekl dnes v Jihlavě při zahájení návštěvy Kraje Vysočina.

Aby se demonstrující dočkali... Zeman udeřil ve věci Babiše
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Česka Miloš Zeman
reklama

„Na předchozích návštěvách jsme se s panem hejtmanem zabývali především ekonomickými otázkami. Když jsem studoval podklady na tuto návštěvu, tak byť jsem bývalý ekonom, tak jsem trochu odbočil a uvědomil jsem si, že Vysočina je specifická i něčím jiným,“ hovořil prezident mimo jiné i o rozvodovosti, společenské odpovědnosti, exekucích.

Anketa

Myslíte, že Andrej Babiš bude premiérem až do konce tohoto volebního období?

96%
4%
hlasovalo: 26601 lidí

Následně hovořil o své podpoře dostavby jaderné elektrárny Dukovany. „Tato elektrárna se už dvakrát zaplatila. Jsem rád, že nový ministr průmyslu a obchodu se k nám přidal, takže máme silného spojence,“ dodal Zeman. Závěrem svého úvodního projevu hovořil o dobrovolných hasičích, s kterými se podle svých slov setkává všude. „Jsem rád, že jsem tady,“ dodal a hovořil o své chalupě na Vysočině, kam slíbil, že bude dál jezdit. „Zůstávám věrný Vysočině a doufám, že Vysočina zůstane věrná i mně,“ zakončil.

První dotaz z řad zastupitelstva směřoval k současným demonstracím a k budoucnosti vlády. „Věřím, že tato vláda vydrží do konce volebního období. Dva a půl roku není tak dlouhá doba. A organizovat kvalitní volební kampaň také zabere něco času,“ zmínil Zeman.

„Vláda se mění v demokratické svobodné společnosti demokratickými svobodnými volbami, nikoli demonstracemi,“ řekl Zeman. Odvolání premiéra je podle něho možné jen vyslovením nedůvěry v Poslanecké sněmovně. „Podle počtu hlasů to na to zatím nevypadá. Anebo musí být poražen ve volbách, což se také nezdá býti pravděpodobné,“ řekl Zeman. Poslední volby do Poslanecké sněmovny se konaly na podzim roku 2017.

„Lidé, kteří jsou nespokojeni s výsledkem voleb, tak mají právo demonstrovat. V listopadu roku 1989 jsme demonstrovali za svobodné volby. Dnes demonstrujeme proti výsledku svobodných voleb,“ sdělil Zeman k této otázce. 

Veřejnost proti Andreji Babišovi protestuje od dubna. Lidé premiérovi vytýkají jeho trestní stíhání v takzvané kauze Čapí hnízdo. Poslední demonstrace proti Babišovi a ministryni spravedlnosti Marii Benešové, kterou uspořádala iniciativa Milion chvilek pro demokracii, se v neděli na pražské Letné zúčastnilo 283 000 lidí.

Fotogalerie: - Čaputová na Hradě

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová přijela na o...
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová přijela na o...
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová přijela na o...
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová přijela na o...
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová přijela na o...
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová přijela na o...

Následně se Zeman také vyjádřil k duálnímu vzdělávání, ale i k tomu, jak na Vysočině usychají stromy kvůli kůrovci. Zeman sám nesdílí, že by stromy usychaly kvůli extrémnímu vedru, ale vzpomněl na ministra životního prostředí Martina Bursíka, který před lety řekl, že je přítelem kůrovce. Právě v tom vnímá Zeman problém. Hovořil i o nutnosti rekonstrukcí a revitalizací vodních nádrží a vyjádřil nesouhlas se zavíráním uhelných elektráren, které prošly modernizací a odsířením.

Zeman je na páté oficiální návštěvě kraje, od hejtmana převzal dar, jemu přivezl rovněž pozornost – dýmku. Dnes hlava státu navštíví Humpolec na Pelhřimovsku, v dalších dnech Třebíčsko a Žďársko. Oficiální návštěvu ukončí 27. června v Bystřici nad Pernštejnem. V kraji pak stráví několik dní dovolené v Novém Veselí, kde spoluvlastní nemovitost.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Xaver v akci. Po Moravcově trápení Vojtěcha se už houfují diváci

19:48 Xaver v akci. Po Moravcově trápení Vojtěcha se už houfují diváci

Hosty první hodiny Otázek Václava Moravce byli ministr zdravotnictví za hnutí ANO Adam Vojtěch, hlav…