Advokát Ortman: Rath může zůstat za mřížemi až do května

23.08.2012 17:19

Jelikož státní zástupce podal stížnost proti nařízení soudu o přípustnosti čtrnáctimilionové kauce, kterou soud žádal za propuštění Davida Ratha, otázkou je, co teď bude. Advokát Jaroslav Ortman v této souvislosti pro Český rozhlas připomněl, že pokud bude vyhověno stížnosti žalobce, Rath může strávit za mříženi až do května příštího roku.

Advokát Ortman: Rath může zůstat za mřížemi až do května
Foto: hns
Popisek: David Rath v cele, fotokoláž
reklama

Poslanec David Rath se zatím z vazby nedostane. Státní zástupce totiž podal stížnost proti nařízení soudu o přípustnosti kauce, kterou soud žádal za propuštění Ratha. Stížnost teď musí posoudit krajský soud.

„Teď se zkompletuje spis. Obhájci Davida Ratha podle mého soudu také podají stížnost za tohoto stavu a budou chtít nižší kauci. Spis teď půjde kurýrem na krajský soud a ten bude rozhodovat o tom, jestli vyhoví stížnosti obhájců, pokud ji podají, a také bude jednat i o stížnosti státního zástupce,“ řekl k tomu pro Český rozhlas advokát Jaroslav Ortman a zdůraznil, že to jednání soudu ale bude neveřejné.

„Stížnost proti kauci je v trestním řádu. Ten přesně uvádí, za jakých okolností je poskytnutí kauce nepřijatelné,“ vysvětlil Ortman.

Rathův obhájce Adam Černý včera uvedl, že situaci považuje za bezvýchodnou – Rath a jeho příbuzní totiž peníze na kauci nemají. Podle státního zástupce Petra Jiráta ale kauce v tomto případě není přípustná, a proto se obrátil na odvolací soud. 

„Byla podána okresnímu soudu Praha-východ stížnost do rozhodnutí o připuštění kauce ve věci obviněného Davida Ratha. Stížností se domáháme toho, aby odvolací soud rozhodl o tom, že se kauce vůbec nepřipouští a žádost o propuštění z vazby se zamítá,“ potvrdil krátce po poledni Jirát Radiožurnálu. 

Černý také stížnost podá

Advokát Černý pak v důsledku celé situace potvrdil, že zřejmě přestanou peníze shánět a možná také podají stížnost.  

„Pokud bude vyhověno stížnosti pana Jiráta, tak je zřejmé, že se David Rath z vazby v podstatě nedostane. Dveře by se zavřely a musel by čekat. V přípravném řízení trvá vazba nejdéle rok u tak závažného činu, čili by čekal do května příštího roku,“ dodal k případu advokát Ortman. 

Připomeňme, že v případu korupce ve Středočeském kraji je 11 obviněných. Na svobodě už jsou podnikatelka Ivana Salačová, která chce s policií spolupracovat, i obchodní ředitel firmy Konstruktiva Branko Tomáš Mladý. 

Ve vazbě je ještě šest lidí

Ve vazbě zůstává celkem šest obviněných, mezi nimi někdejší poslanec Petr Kott a šéfka kladenské nemocnice Kateřina Pancová. I oni žádají o propuštění z vazby. 

Sám Rath pak v rozhovoru pro MF Dnes řekl, že ve vazbě prožívá psychické trauma. Nabízí, že by nosil hlídací náramek pro domácí vězně a odevzdal by pas. Kvůli rodině by prý ani nebyl schopný uprchnout.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: olb
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Paní redaktorko, je mi to trapné opakovat... Tvarůžková ve studiu ČT dorážela na Křečka, aby promluvil o Romech

21:20 Paní redaktorko, je mi to trapné opakovat... Tvarůžková ve studiu ČT dorážela na Křečka, aby promluvil o Romech

Hostem pořadu Interview ČT24 byl nový veřejný ochránce práv Stanislav Křeček. Vyjádřil se k polariza…