Ajaj, kostlivci vyplavali. Všichni? Kandidát na nejvyššího žalobce má vážný problém

19.05.2021 17:17 | Zprávy

Adept na post nejvyššího státního zástupce Igor Stříž měl již údajně od ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) dostat oficiální nabídku na post. Současný zástupce nejvyššího státního zástupce má přitom bohatou komunistickou minulost, kdy mu bylo přezdíváno „Rudá smrt z Olomouce“ či „Stříž – bolševický kříž“. Stříž navíc figuruje v kauze Masokombinátu Písek a stojí za zproštěním viny mafiánského podnikatele 90. let Tomáše Linharta.

Ajaj, kostlivci vyplavali. Všichni? Kandidát na nejvyššího žalobce má vážný problém
Foto: Profimédia
Popisek: Igor Stříž

Server První zprávy připomíná Střížovu nelichotivou minulost v době, kdy se stále hlasitěji spekuluje o jeho povýšení na post nejvyššího státního zástupce. Za zmínku stojí zejména jeho činy z pozdních 80. let, kdy se mu přezdívalo „Rudá smrt z Olomouce“. Stříž měl prý tehdy žádat tvrdé tresty pro mladíky na vojně, kteří nestihli nástup na posádku, protáhli si o hodinu vycházku nebo jinak zcela nevýznamně porušili tehdejší předpisy.

„Stříž se tak jeví jako následovník politováníhodné komunistické prokurátorky Polednové-Brožové, která poslala v roce 1950 na šibenici Miladu Horákovou,“ prohlásil historik Petr Úpický s tím, že Stříž za všech okolností hledal možnosti co nejpřísnějších trestů. Rozlišoval při tom, zda se jedná o spolustraníky, nebo protistátní živly. Pro členy strany měl vždy hledat tresty na nejspodnější hranici, zatímco v opačném případě měl Stříž žádat maximální možné tresty, které nakonec ani komunistický soud neudělil.

„Postupoval jsem vždy v souladu s platným právem a judikaturou,“ řekl před lety na tato zjištění Stříž. Již po revoluci byl jako státní zástupce zapleten také do kauzy Masokombinátu Písek, která je nejdéle trvající kauzou v českých dějinách. Stříž měl tehdy pomoci na svobodu Tomáši Linhartovi, který byl v podsvětí znám jako „Anděl smrti“.

Linhart totiž nebyl odsouzen kvůli úřední chybě, kdy dovolání k Nejvyššímu soudu nepodepsal tehdejší nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, ale právě Igor Stříž, který k tomu nebyl oprávněn. Dovolání se proto stalo bezcenným kusem papíru, a Linhart je tak stále na svobodě a jeho kauza není ani po desetiletích uzavřena.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

Jak zabránit Číně, aby o nás sbírala citlivá data?

Podle mě také není problém jen v Číně, ale dnes už téměř neexistuje nic jako soukromý. I třeba EU dost šťourá do soukromý lidí - většinou to vydává za dobrý úmysl a možná to i dobře myslí, ale je to potřeba? Co vím, tak třeba chtěla mít možnost sledovat i soukromou korespondenci lidí na internetu at...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

17:40 Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová s českou nominací ministra průmyslu a obcho…