Prezident Zeman má k dispozici jen ty pravomoci, které mu propůjčuje ústava, ale moc si z toho nedělá. Své pravomoci napíná na nejvyšší možnou míru a mnohdy jde i za jejich hranu. Tak se třeba podle Mitrofanova snažil ukázat, že to jeho má policie poslouchat. Aby si policisty naklonil, pozval si řadu z nich na Hrad a poděkoval jim za to, jak zasahovali po dobu návštěvy čínského prezidenta v Praze. Fakticky jim řekl, že musejí zasahovat proti nenormálním lidem a normální jsou ti, kteří s Milošem Zemanem souhlasí.
Tím se prezident snaží demonstrovat, že má moc i nad policií. Podle ústavy to sice není pravda, ale kolik lidí to ví? Kolik podporovatelů prezidenta se zajímá o ústavu a o to, že prezident Zeman na ni nemá žádný vliv?
„V téhle zemi ústava neznamená nic. Minimálně neznamená nic pro lidi, kteří Zemana podporují. To jsou lidé, kteří nejsou vychováni, a ani jejich otcové a dědové nebyli vychováni, k tomu, že existuje nějaký právní stát. Nebyli vychováni k právnímu vědomí, že existují nějaká demokratická pravidla. V podstatě jim je demokracie ukradená. Ti lidé, o kterých jsme tady mluvili, ne všichni samozřejmě, ale někteří z nich, ti lidé jsou pragmatičtí – bude pivo levnější? Bude chleba levnější? Budu tady mít ‚černé huby‘, nebo je tady nebudu mít? To je to, co ty lidi zajímá,“ podotýká novinář.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp