Američané zavedli další tvrdé sankce proti Rusku. Vladimir Putin reagoval jasně: Slzy matek, vdov a sirotků jdou za USA

17.07.2014 7:28

Sankce, které USA ve středu zavedly na Rusko, k ničemu nepovedou. Naopak poškodí USA a jejich byznys v Rusku. Prezident Vladimír Putin bezprostředně po vyhlášení sankcí varoval Washington z Brazílie, kde pobývá na summitu BRICS. A dodal pár slov o krvi, kterou prý Američané mají na rukou.

Američané zavedli další tvrdé sankce proti Rusku. Vladimir Putin reagoval jasně: Slzy matek, vdov a sirotků jdou za USA
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vlladimir Putin

Spojené státy ve středu vyhlásily nové sankce proti Rusku. Jsou doposud nejtvrdší a dopadají například na ropný koncern Rosněft, nebo velké banky a zbrojovky. Americká vláda zakázala jakékoliv kontakty s vybranými ruskými podniky.

Rozšířil se i seznam osob, na něž se sankce vztahují. Například o vůdce Doněcké lidové republiky, nebo o ministra pro záležitosti Krymu. Není však postižen plynárenský koncern Gazprom, který se výrazně podílí na dodávkách plynu do Evropy.

Server Novinky.cz citoval činitele americké vlády, podle kterého byly sankce voleny tak, aby nepoškodily globální ekonomiku. Proto postiženým firmám například omezily přístup na americký trh, ale nezablokovaly jejich majetek v USA.

Zde najdete vše k tématu Ukrajina a Rusko

Ruský prezident Vladimír Putin zatím na summitu zemí BRICS  v Brazílii uvedl, že uvalení sankcí na Rusko poškodí i zájmy samotných Spojených států. Když se jej novináři ptali, co na trest, vyhlášený prezidentem Obamou jen několik minut předtím, říká, uvedl že by se novináři měli ptát spíše ve Washingtonu. „My nejsme ti, kteří zavádí sankce,“ ujistil pro agenturu Reuters.

„Sankce mají obvykle bumerangový efekt a v tomto případě bezesporu zatlačí rusko- americké vztahy do kouta,“ ujistil dále ruský prezident. Tento vážný zásah vzájemného vztahu obou velmocí podle něj poškodí i USA a jejich občany. A to i přesto, že Rusko nehodlá ani za těchto okolností zavírat dveře dalšímu jednání.

„Například americké společnosti, které mají zájem v Rusku podnikat, budou nyní oproti svým konkurentům jistě znevýhodněny,“ jmenoval Putin příklad negativních důsledků pro USA. „Dali jsme třeba největší americké společnosti příležitost pracovat v arktickém šelfu. To snad USA nemají zájem, aby tato spolupráce dále fungovala?,“ podivil se prezident. Američané podle něj poškozují své největší společnosti, a přitom ani přesně nevědí, proč.

„Opravdu doufám, že zdravý rozum a ochota řešit všechny spory mírově a diplomatickými prostředky zvítězí,“ uvedl dále prezident Putin. Ten se na jednání také vyjádřil k současné situaci na Ukrajině a případné půjčce, kterou by země mohla čerpat.

Podle Putina je nezbytné, aby se pomohlo místním obyvatelům, a nikoliv oligarchům. Způsob, jakým má být půjčka od Mezinárodního měnového fondu poskytnuta, podle něj vzbuzuje obavy. „Tyto fondy jsou pod záminkou sociální pomoci nasměrovány na podporu vojenského tažení,“ vyjádřil se prezident.

Pomoc, která měla podpořit bankovní sektor na Ukrajině, podle něj navíc většinou skončila v rukou místních oligarchů. „Podporováni by měli být nejen oligarchové a podvodníci, ale také obyčejní lidé,“ řekl prezident podle agentury Reuters.

Následně ještě obvinil USA, že současný rozvrat Ukrajiny, který skončil občanskou válkou, je i důsledkem jejich politiky. „Ti, kteří nutí země k takovým krokům, by nikdy neměli zapomenout, že krev vojáků i civilistů je na jejich rukou. Slzy matek, vdov a sirotků jdou za nimi. A této odpovědnosti se nezbaví,“ uzavřel ruský prezident. 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Katastrofa. A klidně už na jaře, popsal Václav Cílek přesně, co nás čeká

12:52 Katastrofa. A klidně už na jaře, popsal Václav Cílek přesně, co nás čeká

Na webu Kupredudominulosti.cz vyšel rozhovor s Václavem Cílkem, geologem, klimatologem a spisovatele…