Andrej Zubov: Rusové se bojí říct, že nepodporují Putina. Kreml na Ukrajině neuspěl. Chlapci z Ukrajiny odhodlaně bojují

27.07.2015 7:46

Ruský historik Andrej Zubov představil v Praze druhý díl Dějin Ruska 20. století a zároveň poskytl rozhovor deníku Právo. V něm mimo jiné mluvil o prezidentu Ruska Putinovi a jeho cílech na Ukrajině či o válce na Ukrajině jako takové.

Andrej Zubov: Rusové se bojí říct, že nepodporují Putina. Kreml na Ukrajině neuspěl. Chlapci z Ukrajiny odhodlaně bojují
Foto: Hans Štembera
Popisek: Profesor Andrej Zubov, známý ruský historik, religionista a politolog

„Putin na Ukrajině nedokázal změnit režim. O tom, že se jeho dobrodružství na Ukrajině nevydařilo, lze mluvit od chvíle, kdy byl Porošenko zvolen prezidentem. Poté, co byly uzavřeny druhé minské dohody, je to už zcela jasné. Sice se zcela nedodržují, couvnout už ale také nelze. Druhý Putinův cíl – rozbít jednotu Evropy – se také nezdařil. I když to někdy skřípe, EU rozhoduje jednohlasně. Nedávno byly zrovna prodlouženy sankce. Ruská ekonomika je ve stavu stagnace, takže Putin se obrazně řečeno z března 1938 ocitl rovnou v roce 1944,“ zkonstatoval Zubov, který býval profesorem na prestižním Státním institutu mezinárodních vztahů v Moskvě. Byl z něj propuštěn poté, co srovnal anexi Krymu s anšlusem Rakouska.

Podle něj je nyní Rusko slabý stát, který není s to vést velkou válku. Má ale mohutný arzenál jaderných zbraní, takže pokud jimi zcela nezodpovědní lidé budou harašit, dříve či později něco vystřelit může, tvrdí. „V tomto smyslu je svět vystaven riziku kvůli Rusku, jako byl kdysi v nebezpečí kvůli SSSR. Je mi velmi nepříjemné, že se právě Rusko znovu stává planetárním strašákem,“ podotýká.
 
Zubov zároveň konstatuje, že podpora prezidenta Putina není taková, jak tvrdí sociologové. Respondenti se totiž bojí říct pravdu. „Mají strach, že když o Putinovi odpoví negativně, vyhodí je z práce nebo budou mít jejich děti nepříjemnosti ve škole. O to nikdo nestojí. Myslím, že reálně Putina podporuje tak mezi 50 až 60 procenty obyvatel,“ řekl s tím, že postavit památník Putinovi by měli na Ukrajině, protože právě on sjednotil její rozdělené části: Jestli dříve Charkov a Oděsa hlasovaly proti těm, koho volili ve Lvově či v Lucku, teď se to změnilo. „Teď chlapci z východní Ukrajiny odhodlaně bojují za svou Ukrajinu a konečně vzniká občanský ukrajinský národ,“ zkonstatoval.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Evropský Green Deal – chystá se odboj. Akce začne ve Sněmovně. S Okamurou a dalšími

15:00 Evropský Green Deal – chystá se odboj. Akce začne ve Sněmovně. S Okamurou a dalšími

Přichází poslední šance, jak zastavit unijní Green Deal? Možnost ubránit se zdražování energií, omez…