Ať se Filip stará raději o Ťoka. Netolický na ČT cupoval komunisty a prozradil něco o Petříčkovi

28.02.2019 20:55

O víkendu bude mít ČSSD sjezd v Hradci Králové. Bude volit nové vedení a možná změní stanovy. Do čtvrtečního Interview na ČT24 přijal pozvání místopředseda ČSSD Martin Netolický. Hovořil o tom, jaká bude dál politika sociálních demokratů a řeč došla i na jejich člena, komunisty kritizovaného ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka. „Jeho kritika od komunistů je úsměvná. Ať se Filip raději zaměří na D1, protože Ťok, to je zážitek,“ říká Netolický.

Ať se Filip stará raději o Ťoka. Netolický na ČT cupoval komunisty a prozradil něco o Petříčkovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Netolický
reklama

„Kdo bude mít v Hradci Králové sjezd? Stárnoucí dáma, nebo dravá politická štika?“ položil moderátor Daniel Takáč první otázku. „Určitě to bude dáma, která chce nabídnout v její současné nelehké situaci něco nového voličům,“ řekl Netolický s tím, že cílem strany je získat zpět důvěru, kterou v minulosti ztratila. „Z předsjezdové atmosféry mám pocit, že už je to úplně o něčem jiném než před rokem,“ doplnil.

Anketa

K jakému volebnímu výsledku směřuje ČSSD v příštích sněmovních volbách?

12%
85%
hlasovalo: 11740 lidí

„V současné době se jedná o potvrzení pozice Jana Hamáčka a složení týmu kolem něho,“ shrnul Netolický, který svou funkci již obhajovat nebude. Dodal, že Hamáček je člověk na svém místě, disponující dobrou komunikací. Nečeká se prý, že by se našel Hamáčkův protikandidát. „Jsme vděční Hamáčkovi, že už nepůsobíme jako rozhádaná strana,“ podotkl Netolický.

Také upozornil, že nyní chtějí především srozumitelně vysvětlovat svůj program a také to, že členství ve vládě má smysl a daří se jim prosazovat programové priority. Moderátor pak poznamenal, že Hamáček si nadiktoval, koho chce do stranického vedení. „Vznikne jednobarevné stranické vedení ČSSD?“ položil otázku. „Hamáček si to nenadiktoval. Dal doporučení, které je velmi zajímavé, protože ČSSD má stavět na úspěšných lidech, jedná se totiž o lidi prověřené. Ne, že se najednou objevili a chtějí spasit svět,“ zdůraznil Netolický.

Fotogalerie: - Senát o brexitu

Jan Hamáček, 1. místopředseda vlády
Jiří Dienstbier
Milan Štěch
Schůze Senátu. Senátoři projednali mimo jiné zákon...
Schůze Senátu. Senátoři projednali mimo jiné zákon...
Schůze Senátu. Senátoři projednali mimo jiné zákon...

Pozornost se následně upnula na ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka. Ten se nechal slyšet, že pokud ho sjezd nezvolí místopředsedou ČSSD, tak že zváží setrvání ve funkci ministra, jelikož nebude cítít podporu pro svou politiku. Netolický prozradil, zda má Petříček podporu uvnitř ČSSD. Má prý velmi dobré šance, aby byl zvolen místopředsedou. „Byl by dobrý místipředseda. Podporu má. A to nejen proto, že dal Hamáček doporučeni, ale Tomáš je zkušený člověk,“ říká Netolický.

Nesouhlasí s tím, že na svou funkci nestačí a že je někým ovládán, jak mu bylo často podsouváno nejvyššími ústavními činiteli. „Babiš to nepřizná, ale na to, že se setká s Trumpem, mělo velký vliv ministerstvo zahraničí,“ vyvrací, že by na tomto historickém setkání měl zásluhu jen premiér. „Tomáše znám dlouho. Je skromný, slušný, vzdělaný a jazykově vybavený,“ vychválil Netolický ministra zahraničí za jeho prý ideální předpoklady pro ministrování.

Podle Netolického je velmi dobře, že si Petříček nenechá jen tak něco líbít a reaguje i na kritiku ze strany prezidenta. Takáče zajímalo, zda ho uvnitř strany nepoškozuje, když v souvislosti s prezidentem říká, že nestraníci by neměli do stranických věcí mluvit. „Já mám také kritické postoje k Zemanovi i k Babišovi. To neznamená, že je to něco proti něčemu. V ČSSD není Zeman dlouho a vyjadřuje se k dění, stejně jako v ostatních politických stranách. Petříčka to v ČSSD nepoškozuje. Má nějaký názor a to je spravné,“ řekl na Petříčkovu obhajobu Netolický.

Vyjádřil se i ke kritice, která na Petříčka míří od komunistů. „No tak ta je úsměvná. Ta totiž nastala třetí den poté, co nastoupil do funkce. Předseda Filip je velmi emotivní, až brunátný, když mluví o Petříčkovi, to nevím, zda je odpovídající,“ smál se Netolický a připomněl fakt, že Petříček je ministrem proevropské vlády, která souhlasí se závazky vůči EU a Severoatlantické alianci. „Svou práci dělá dobře,“ má jasno místopředseda ČSSD Martin Netolický.

Na tomto případě se prý ukazuje, že sociální demokraté nejsou žádní kryptokokmunisté, jak v minulosti zaznívalo. „Není tomu tak. V zahraniiční politice jsou tu ty zásadní rozpory. Evropa má šanci jedině jako spojená a jako součást NATO,“ zdůraznil.

„Komunisté se nelogicky vyjadřovali i k situaci ve Venezuele,“ dal za příklad s tím, že Petříček zde neřekl nic jiného, než český prezident ve vztahu k novému prezidentu Venezuely. „A banderovci? To mi přijde fakt jako zástupné téma,“ pravil Netolický.

„Proč se od takové strany nechávate podporovat?“ podivoval se Takáč nad tím, jak odlišné pohledy mají na to, jak má česká demokratická společnost fungovat. „Tak podivejte. Komunisté nejsou členy vlády a věděli, jaké strany budou součástí vlády. Jsou především partneři hnutí ANO. Že má Filip nějaké názory a výlevy na členy vlády... Měl by se raději zaměřit na D1, protože ministr Ťok, to je opravdu zážitek,“ řekl Netolický s tím, že tam shledává daleko větši problém než u ministra zahraničních věcí.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Donutil: Havel a Klaus jsou úžasní, řekl jsem. Táta se mi vysmál a dal předpověď

13:24 Donutil: Havel a Klaus jsou úžasní, řekl jsem. Táta se mi vysmál a dal předpověď

V Prostoru X herec Miroslav Donutil komentoval současná opatření. Že je nedodržují ti, kdo je nařizu…