Ať se Halík s Hájkem usmíří, navrhuje Duka

14.12.2011 21:04

Pražský arcibiskup Dominik Duka je přesvědčen, že by se kněz a filozof Tomáš Halík měl s vicekancléřem prezidenta republiky Petrem Hájkem usmířit. Příměří je jediným řešením, řekl ve středu novinářům Duka. Žádná hádka není podle něj dobrá, už proto, že je advent.

Ať se Halík s Hájkem usmíří, navrhuje Duka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Halík

Hájek před několika dny zpochybnil Halíkovo kněžské svěcení. Proti tomuto tvrzení se už začátkem prosince postavilo v otevřeném dopise mimo jiné několik osobností včetně někdejšího pražského arcibiskupa a kardinála Miloslava Vlka, které žádaly, aby se Hájek omluvil.

Sledujeme téma Hájek versus Halík

Měli by si říct: „Odpusťme si, co jsme si.“

"Žádná přestřelka není dobrá, žádná hádka není dobrá, protože jsme v adventu. Myslím, že by ti, kteří na sebe střílí, měli říci: 'Příměří, odpusťme si, co jsme si.' To je jediné řešení," řekl Duka ve středu po prezentaci své nové knihy Tradice, která je výzvou. Podle mluvčího Arcibiskupství pražského Aleše Pištory by Duka rád uspořádal diskusi významných osobností akademického světa o úloze státu a církví v současné společnosti.

O tom, že Hájek zpochybnil Halíkovo kněžské svěcení, informoval před dvěma týdny s odvoláním na nejmenované zdroje server Parlamentní listy. Halík je znám svou ostrou kritikou prezidenta Václava Klause.

Hájka ovlivňují konzervativní a fundamentalističtí extremisté, tvrdí Vlk

Halík odmítl Hájkova slova a pražské arcibiskupství reagovalo zveřejněním dokumentu, který potvrdil, že Halík byl vysvěcen 21. října 1978 biskupem Hugem Aufderbeckem v kapli jeho rezidence v německém Erfurtu. Hájek ale zopakoval, že o Halíkově kněžském svěcení má pochybnosti i nadále.

Kardinál Vlk na svém webu naznačil, že Hájkův pohled na církev je ovlivněn skupinou "konzervativních a fundamentalistických extremistů, kteří se před několika lety aktivizovali jako sympatizanti lefebvristů".

Tito silně konzervativní katolíci nepřijali některé dokumenty II. vatikánského koncilu, který církev modernizoval a koncem 80. let způsobili rozštěpení církve. Podle Vlka směřovali za Marcellem Lefebvrem a jeho následníky ke schizmatu v církvi. Vlk zmínil i okruh lidí okolo časopisu Te Deum. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vfe

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sůl do ran Milionu chvilek. A s Fialou to také nepůjde. Komentátorka hodnotí terén po Babišově výhře

20:41 Sůl do ran Milionu chvilek. A s Fialou to také nepůjde. Komentátorka hodnotí terén po Babišově výhře

ROZHOVOR „Bojovat proti propagandě propagandou je zhruba stejně smysluplné, jako souložit za panenst…