BIS může odposlouchávat každého, i mě, naznačil Bělobrádek. Koudelka prý nepochybil

26.08.2021 12:41

Zákon BIS dovoluje odposlouchávat kohokoli. Pokud to povolí předseda Nejvyššího soudu v Praze. Právě jemu se BIS zodpovídá, pokud žádá o povolení odposlechu. Novinářům to připomněl předseda sněmovní Komise pro kontrolu BIS Pavel Bělobrádek. Nejvyšší ústavní činitele BIS neodposlouchávala. Tedy ani prezidenta Miloše Zemana.

BIS může odposlouchávat každého, i mě, naznačil Bělobrádek. Koudelka prý nepochybil
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Pavel Bělobrádek

Potom, co prezident Miloš Zeman obvinil BIS, že odposlouchává jeho a možná i jiné ústavní činitele, zasedla sněmovní Komise pro kontrolu BIS, aby se prezidentovým obviněním zabývala. Předseda komise Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) po zhruba hodinovém jednání předstoupil před novináře a oznámil stručně a jasně, že BIS nejvyšší ústavní činitele neodposlouchává.

„Na začátku mi dovolte, abych řekl, že pan ředitel BIS (Michal) Koudelka kategoricky odmítl obvinění, která zazněla z úst prezidenta republiky a zopakoval, že jediné, co se k tomu dá říct, že zákonné povinnosti BIS neporušil,“ pravil Bělobrádek.

Připomněl, že BIS žádá o povolení odposlechů předsedu Nejvyššího soudu v Praze a toto povolení musí být písemné a řádně odůvodněné. Týká se veškeré zpravodajské techniky. Předsedovi Nejvyššího soudu se v této věci tajná služba zodpovídá a na vyžádání mu musí předat jakékoli informace. Odposlechy mohou trvat maximálně 4 měsíce, pak musí BIS znovu zažádat o povolení, pokud chce v odposleších pokračovat.   

MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA

  • KDU-ČSL
  • originální osobnost, konečně,jako každý člověk
  • poslanec

Zákon neříká, že by bylo zakázáno někoho odposlouchávat.

„Také bylo jasně řečeno, že ze strany prezidenta nebyl na předsedu vlády vyvíjen v této věci žádný tlak, ale ani žádný jiný tlak,“ zaznělo od Bělobrádka.

Miloš Zeman přitom tvrdil, že mu premiér Babiš přislíbil, že možné odposlechy z okolí Hradu zastaví.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

„Nemohu potvrdit ani vyloučit, že by byl odposloucháván kdokoli z okolí pana prezidenta, stejně jako to nemohu vyloučit u vás, u sebe, protože zákon to dovoluje a kdo je, nebo není odposloucháván, to vždy záleží na povolení od předsedy senátu Nejvyššího soudu.“

Bělobrádek prezidentovo tvrzení o rozhovoru s Babišem odmítl jakkoli komentovat. Zdůraznil jen, že to je Zemanovo tvrzení, ale on není předsedou komise pro kontrolu Hradu, nýbrž předsedou Komise pro kontrolu BIS, a proto se k tomu nechce dále vyjadřovat.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To Fiala nechtíc prozradil. U Xavera mrazivá věta premiéra

10:05 To Fiala nechtíc prozradil. U Xavera mrazivá věta premiéra

Do pořadu Podtrženo, sečteno vyrazil hodnotit události komentátor Miroslav Korecký. Ten podotkl, že …