BIS může odposlouchávat každého, i mě, naznačil Bělobrádek. Koudelka prý nepochybil

26.08.2021 12:41 | Zprávy
autor: mp

Zákon BIS dovoluje odposlouchávat kohokoli. Pokud to povolí předseda Nejvyššího soudu v Praze. Právě jemu se BIS zodpovídá, pokud žádá o povolení odposlechu. Novinářům to připomněl předseda sněmovní Komise pro kontrolu BIS Pavel Bělobrádek. Nejvyšší ústavní činitele BIS neodposlouchávala. Tedy ani prezidenta Miloše Zemana.

BIS může odposlouchávat každého, i mě, naznačil Bělobrádek. Koudelka prý nepochybil
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Pavel Bělobrádek

Potom, co prezident Miloš Zeman obvinil BIS, že odposlouchává jeho a možná i jiné ústavní činitele, zasedla sněmovní Komise pro kontrolu BIS, aby se prezidentovým obviněním zabývala. Předseda komise Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) po zhruba hodinovém jednání předstoupil před novináře a oznámil stručně a jasně, že BIS nejvyšší ústavní činitele neodposlouchává.

„Na začátku mi dovolte, abych řekl, že pan ředitel BIS (Michal) Koudelka kategoricky odmítl obvinění, která zazněla z úst prezidenta republiky a zopakoval, že jediné, co se k tomu dá říct, že zákonné povinnosti BIS neporušil,“ pravil Bělobrádek.

Připomněl, že BIS žádá o povolení odposlechů předsedu Nejvyššího soudu v Praze a toto povolení musí být písemné a řádně odůvodněné. Týká se veškeré zpravodajské techniky. Předsedovi Nejvyššího soudu se v této věci tajná služba zodpovídá a na vyžádání mu musí předat jakékoli informace. Odposlechy mohou trvat maximálně 4 měsíce, pak musí BIS znovu zažádat o povolení, pokud chce v odposleších pokračovat.   

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Euro

Zmiňujete se o jakémsi hlasovacím kartelů zemí eurozóny, ale když teď nejsme členy, nerozhoduje se tak vlastně o našich penězích jen bez nás? I když nemáme euro, tak do EU přeci přispíváme, jen teda pokud to chápu vůbec, tak už o jejich osudu vlastně jako nečlenové eurozóny nerozhodujeme vlastně vůb...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Igor Chaun: Zchudlý a odnárodněný občan se nebouří. Znám plán EU

13:33 Igor Chaun: Zchudlý a odnárodněný občan se nebouří. Znám plán EU

Režisér Igor Chaun varuje před migračním paktem, který nedávno vstoupil v platnost. Podle něj není j…