Babiš, Pavel, nebo Kalousek? Ale někde jsou ještě zvláštnější kandidáti...

09.01.2022 9:30

Za rok Česko čekají prezidentské volby a zdá se, že o kandidáty nebude nouze. V minulosti šlo až o tak kuriózní podívanou uchazečů o křeslo hlavy státu, že vzbudila pozornost zahraničních médií. Např. když chtěl v čele státu usednout potetovaný skladatel Vladimír Franz. Ukazuje se, že naše kotlina není výjimkou – bizarního kandidáta na prezidenta mají i v Jižní Koreji. Ten svou kampaň postavil na slibu, že lidem zajistí bezplatnou léčbu plešatosti.

Babiš, Pavel, nebo Kalousek? Ale někde jsou ještě zvláštnější kandidáti...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimír Franz nasbíral 88388 podpisů pod svou prezidentskou kandidaturu

Prezidentu Miloši Zemanovi končí druhý prezidentský mandát 7. března 2023. Nejpozději v lednu 2023 by si tak Česko mělo zvolit nového prezidenta republiky. Tentokrát by se mohlo do boje o Hrad zapojit rekordní množství uchazečů.

Kandidaturu prozatím víceméně potvrdilo osm zájemců. Z nich nejčastěji se hovoří o generálovi ve výslužbě Petru Pavlovi; ten současně z aktuální potvrzené osmičky kandidátů je asi nejvíce favorizován. Ale jiní nejvíce šancí připisují Pavlovu případnému „úhlavnímu protikandidátovi“, expremiérovi Andreji Babišovi (ANO), který svou kandidaturu nevyloučil.

Podobně často se mluví o možné kandidatuře exministra financi Miroslava Kalouska (TOP 09), předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) nebo rektorky Mendelovy univerzity Danuše Nerudové.

Jestli se aktuálně nakonec seznam kandidátů rozšíří o kontroverzní jména, jako tomu bylo u první přímé volby prezidenta ČR v roce 2013, která značně rozšířila možnosti, to se nechme překvapit.

Tehdy uchvátila českou mládež a rebely kandidatura umělce prof. Vladimíra Franze. Upoutal především nevšedním vzhledem – jeho vzezření zdobí důkladné tetování po celém těle. Vyznačoval se také silným vztahem ke skinheadům. Čechům tehdy  sliboval, že by se stát řídit jistě naučil. Mnozí mu přezdívali „Avatar“.

Franze si tehdy značně všímali i v zahraničním tisku, kde o něm napsali nespočet článků. „V Česku je možné opravdu všechno,“ hlásala média z titulků.

Ale – „možné“ či spíše „nemožné“ se v rámci prezidentských voleb děje nejen pouze v Česku. Co nyní slibují zájemci o prezidentské klání v Jižní Koreji, to by asi nikoho nenapadlo. Kandidát vládnoucí Demokratické strany Lee Jae-myung slibuje lidem léčbu plešatosti zcela zdarma, jak píší Novinky.cz.

  • Původní text ZDE

„Léčba“ na podporu opětovného růstu vlasů by podle zmíněného prezidentského kandidáta mohla být hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Uvedl, že téměř 10 milionů Korejců trpí vypadáváním vlasů a je nuceno kvůli vysokým nákladům na léčbu objednávat si „léky“ ze zámoří nebo sahají po lécích určených k léčbě prostaty.

Netradiční slib kandidáta na prezidenta uvítaly internetové komunity, jež sdružují plešatějící Korejce. Kritici, i satirici, namítají, že jde o populismus a že takové sliby jsou doslova přitažené „za vlasy“... Nicméně, lze předpokládat, že na kandidátův – byť bizarní – návrh ale zřejmě řada Korejců uslyší a že jejich hlasy si kandidát tím získá...

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To Fiala nechtíc prozradil. U Xavera mrazivá věta premiéra

10:05 To Fiala nechtíc prozradil. U Xavera mrazivá věta premiéra

Do pořadu Podtrženo, sečteno vyrazil hodnotit události komentátor Miroslav Korecký. Ten podotkl, že …