Babiš je upřímný, mluví od srdce, a oni toho zneužívají. V koalici to prý začíná opravdu houstnout

18.03.2016 7:58

ČSSD možná našla zlého muže, který se postaví majiteli Agrofertu a předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) musí zachovávat smír v koalici, ale sociální demokrat Jan Chvojka se rozhodl, že zkusí dát Babišovi „nůž na krk“. Možná si bude muset vybrat, zda chce podnikat, nebo sedět ve vládě. Oboje by nemělo být možné. Babiš tvrdí, že jde o další útok vůči jeho osobě. A zákonodárci za ANO jasně stojí za svým šéfem.

Babiš je upřímný, mluví od srdce, a oni toho zneužívají. V koalici to prý začíná opravdu houstnout
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Andrej Babiš

Sociální demokracie si je dobře vědoma toho, že ji Andrej Babiš se svým hnutím ANO poráží ve volebních průzkumech. Hledá tak cestu, jak omezit mediální a ekonomickou moc vicepremiéra. A to přesto, že byl před několika dny odmítnut návrh poslance Martina Plíška (TOP 09), podle něhož by se např. firmy vlastněné členem vlády nesměly ucházet o státní zakázky.

Zákonodárce Jan Chvojka (ČSSD) teď však vymyslel ještě tvrdší novelu zákona o střetu zájmů. „Člen vlády se bude muset rozhodnout, zda chce být v politice, nebo podnikat. Případných firem, které vlastní, se má zbavit do 60 dnů od jmenování. Změna má platit až pro nové ministry, Babiše by se tak týkala teprve při případném dalším jmenování ministrem. ... Babiše by kromě rozhodování, jak naložit s akciemi koncernu Agrofert, skládajícími se z více než 250 společností, čekaly i úvahy o změně struktury jeho mediálního byznysu. Pokud Chvojkův návrh projde, nebude totiž smět vlastnit ani jedno procento společnosti provozující rozhlasové nebo televizní vysílání, nesmí provozovat ani periodický tisk. Naopak podnikat dál může v internetových médiích. Babiš je přitom majitelem mediální skupiny MAFRA, vydávající tištěnou MF DNES či Lidové noviny i on-line média jako iDNES.cz,“ píše páteční MF Dnes.

Stojí za pozornost, že na novele zákona pracoval Chvojka tiše, aby se o něm Andrej Babiš nedozvěděl. Zároveň se snaží dát jasně najevo, že nejde o zákon namířený čistě proti majiteli Agrofertu. Ohlašuje totiž, že se doba mění, do politiky míří další podnikatelé a je třeba na to reagovat.

Babiš to vidí jinak. Novelu zákona o střetu zájmů jasně vnímá jako útok vůči sobě. To už prý rovnou může ve Sněmovně vzniknout zákon, že Andrej Babiš nesmí do politiky. A hnutí ANO stojí za svým šéfem. I rozbouřenou kazu Čapího hnízda považují za hon na předsedu.

„Je to hon na Babiše. On je upřímný, od srdce mluví, nedokáže kamuflovat plno věcí. V jedné chvíli mu ujely nervy, když řekl, že to není jeho. Nemyslíte si, že on zpracovával projekty, že ne? On na to má lidi. Tak prostě to tam asi někdo zvojtil, tak dostali pokutu, ale těch se uděluje hodně,“ nabízí svůj souhrn případu poslanec za ANO a bývalý policista Bronislav Schwarz.

Shovívavá je i exministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO), kterou Babiš nepodržel, když šlo o její odchod z postu členky vlády. Nepovažuje za optimální, když člověk říká jedno, a za pár dní něco jiného. Ale ve světle kamer je podle jejího názoru někdy obtížné se vyjadřovat.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

koaliční potenciál

Otevřeně uznáváte, že ANO nemá téměř žádný koaliční potenciál. Čím to podle vás je? A jak to změnit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Napsal knihu o vlasovcích. Pak volal Novotnému. „Nepochopil jsem.“ A to byl konec

22:05 Napsal knihu o vlasovcích. Pak volal Novotnému. „Nepochopil jsem.“ A to byl konec

Vlastenec, nebo vlastizrádce? Kým byl sovětský generál Andrej Vlasov, pod jehož velením vznikla Rusk…