Babiš musí být potrestán, informuje Peksa. V EU je návrh ženy, kterou premiér označil za pomatenou

14.05.2021 9:39

Do Evropského parlamentu míří rezoluce s názvem „Střet zájmů českého premiéra“. Jde o návrh německé lidovecké europoslankyně Moniky Hohlmeierové s cílem vyzvat Evropskou komisi k tomu, aby byl střet zájmů Andreje Babiše již definitivně vyřešen. Evropská komise totiž nedávno zveřejnila finální verzi auditů, ve kterých jasně říká, že Andrej Babiš vlastní a ovládá Agrofert, tudíž je bez debat jako český premiér ve střetu zájmů. „Půjde zatím o nejsilnější nástroj Evropského parlamentu jak sjednat nápravu,“ informuje v tiskové zprávě europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti) s tím, že potrestán musí být jen Andrej Babiš, nikoliv čeští občané.

Babiš musí být potrestán, informuje Peksa. V EU je návrh ženy, kterou premiér označil za pomatenou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Mikuláš Peksa

Anketa

Chcete, aby sněmovna vyslovila nedůvěru vládě Andreje Babiše?

11%
86%
hlasovalo: 19814 lidí
Cílem rezoluce je vyzvat Komisi, aby k Babišovi už nedoputovalo ani euro z unijního rozpočtu. „Navíc jasně vyzýváme ke vrácení již nelegálně vyplacených peněz do českého rozpočtu, ze kterého se předplácejí evropské dotace, které ale Unie stopla – Agrofert je se svým reálným majitelem Babišem v nepřijatelném střetu zájmů,“ vysvětluje europoslanec Mikuláš Peksa.

V rezoluci jasně stojí, že politik Andrej Babiš musí být jasně postaven mimo jakákoliv jednání o unijních penězích. „Zároveň mu nyní nesmí nic proplácet ani český stát, ani Evropská unie. S Piráty teď řešíme to, aby finální potrestání Babišova střetu zájmů dopadlo jen a pouze na něj. Babiš si nesmí brát české občany jako rukojmí,“ dodává Peksa, který je stínovým zpravodajem rezoluce za skupinu Greens/EFA.

Cesta pro českého premiéra ven z této situace je jednoduchá – přestat pobírat s Agrofertem dotace, kompletně ho prodat nebo rezignovat na funkci premiéra. Babiš ale jakékoliv své pochybení stále odmítá.

O rezoluci se bude debatovat na plenárním zasedání příští týden. Finálně hlasovat budou europoslanci v červnu.


 

reklama

autor: nab

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Proč vaše vláda postupuje tak nespravedlivě?

Proč, když se navyšují nějaké příspěvky – ať už na péči nebo třeba rodičovská, tak ne pro všechny, kterých se týká? Ještě ke všemu je navyšujete dost málo. A proč se nenavyšuje příspěvek i pro ty, co o potřebné pečují? A co platy v sociálních službách? Kdy ty budou adekvátní práci, kterou sociální p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

A kdo tu zažil nenávist? Překlad do ukrajinštiny, pak les rukou. Trochu jiná Rakušanova debata

23:24 A kdo tu zažil nenávist? Překlad do ukrajinštiny, pak les rukou. Trochu jiná Rakušanova debata

Po několika debatách na různých místech v republice se ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rozhodl svo…