Babiš musí být potrestán, informuje Peksa. V EU je návrh ženy, kterou premiér označil za pomatenou

14.05.2021 9:39

Do Evropského parlamentu míří rezoluce s názvem „Střet zájmů českého premiéra“. Jde o návrh německé lidovecké europoslankyně Moniky Hohlmeierové s cílem vyzvat Evropskou komisi k tomu, aby byl střet zájmů Andreje Babiše již definitivně vyřešen. Evropská komise totiž nedávno zveřejnila finální verzi auditů, ve kterých jasně říká, že Andrej Babiš vlastní a ovládá Agrofert, tudíž je bez debat jako český premiér ve střetu zájmů. „Půjde zatím o nejsilnější nástroj Evropského parlamentu jak sjednat nápravu,“ informuje v tiskové zprávě europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti) s tím, že potrestán musí být jen Andrej Babiš, nikoliv čeští občané.

Babiš musí být potrestán, informuje Peksa. V EU je návrh ženy, kterou premiér označil za pomatenou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Mikuláš Peksa
reklama

Anketa

Chcete, aby sněmovna vyslovila nedůvěru vládě Andreje Babiše?

11%
86%
hlasovalo: 19553 lidí
Cílem rezoluce je vyzvat Komisi, aby k Babišovi už nedoputovalo ani euro z unijního rozpočtu. „Navíc jasně vyzýváme ke vrácení již nelegálně vyplacených peněz do českého rozpočtu, ze kterého se předplácejí evropské dotace, které ale Unie stopla – Agrofert je se svým reálným majitelem Babišem v nepřijatelném střetu zájmů,“ vysvětluje europoslanec Mikuláš Peksa.

V rezoluci jasně stojí, že politik Andrej Babiš musí být jasně postaven mimo jakákoliv jednání o unijních penězích. „Zároveň mu nyní nesmí nic proplácet ani český stát, ani Evropská unie. S Piráty teď řešíme to, aby finální potrestání Babišova střetu zájmů dopadlo jen a pouze na něj. Babiš si nesmí brát české občany jako rukojmí,“ dodává Peksa, který je stínovým zpravodajem rezoluce za skupinu Greens/EFA.

Cesta pro českého premiéra ven z této situace je jednoduchá – přestat pobírat s Agrofertem dotace, kompletně ho prodat nebo rezignovat na funkci premiéra. Babiš ale jakékoliv své pochybení stále odmítá.

O rezoluci se bude debatovat na plenárním zasedání příští týden. Finálně hlasovat budou europoslanci v červnu.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Nečas po osmi letech vzpomíná: S*áči z ÚOOZ. Šlachta neví, co tvrdí. A mediální prostitutka Moravec, ostuda ČT

16:46 Petr Nečas po osmi letech vzpomíná: S*áči z ÚOOZ. Šlachta neví, co tvrdí. A mediální prostitutka Moravec, ostuda ČT

Server EkonomickýDeník.cz dnes přinesl rok starý rozhovor s expremiérem Petrem Nečasem, který poskyt…