Babiš odpálil „Kremlíkův úplatek“. Ale je tu další průšvih

4. 2. 2020 14:42

Premiér Andrej Babiš tvrdí, že neměl žádné informace o úplatku, který ohlásil odvolaný ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). „O úplatku jsem nevěděl. Řešit to nebudu. Pokud je to pravda, má to řešit policie,“ řekl Babiš v souvislosti se zakázkou na auditora mýtného systému. Není to ale jediný problém uvnitř hnutí ANO, spojený s mýtným systémem. Bývalý radní a místostarosta radnice Brno-střed Jiří Švachula (dříve ANO) je podezřelý z ovlivňování veřejných zakázek, včetně jednání okolo mýta, a hovoří se o jeho velkém vlivu na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Babiš odpálil „Kremlíkův úplatek“. Ale je tu další průšvih
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimír Kremlík
reklama

Odvolaný Kremlík minulý týden uvedl, že se ho právník Martin Janoušek snažil podplatit právě v případu mýtného systému. Babiš vzkázal, že o tom nic neví a má to vyšetřit policie.

„O úplatku jsem nevěděl. Řešit to nebudu. Pokud je to pravda, má to řešit policie,“ odpověděl premiér serveru Novinky.cz a dodal, že Kremlík není členem hnutí ANO, které je protikorupční. „Pan Kremlík skončil na ministerstvu, není člen hnutí. Pan Havlíček ruší postupně některé podivné IT zakázky vypsané úředníky,“ dodal Babiš na adresu nového ministra dopravy.

Proč Kremlík nabídku úplatku neprodleně neoznámil není jasné. „Nebudu se v těchto věcech vyjadřovat,“ řekl Kremlík, který o úplatku měl informovat šéfa Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku až 14. ledna.  

Koudelka měl následně věc ohlásit premiérovi Babišovi a vrchní státní zástupkyni Lence Bradáčové, kteří ale popřeli, že by jakékoliv informace dostali.

V případu mýtného systému a hnutí ANO se ale nejedná o jediný problém. Vyšlo totiž najevo, že bývalý brněnský radní Jiří Švachula (dříve ANO) měl silný vliv na antimonopolním úřadu, který se také mýtným systémem zabýval. Švachula je již téměř rok ve vazbě kvůli manipulování veřejných zakázek na brněnské radnici. Zdroje serveru Aktuálně.cz ale uvádějí, že jeho vliv sahal až do nejvyšších pater Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

„V obecné rovině se dá hovořit o ovládnutí ÚOHS Jiřím Švachulou,“ uvádějí policisté s tím, že Švachula často komunikoval s předsedou ÚHOS Petrem Rafajem a měl ovlivňovat některá rozhodnutí úřadu.

V souvislosti s tím již loni zasahovali detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu nejen na radnici a v bydlištích podezřelých, ale také právě na ÚOHS a to právě v kauze veřejné zakázky na mýtný systém. Do té je zapojený i druhý nejvyšší muž ANO Jaroslav Faltýnek, který se ve věci s Rafajem setkal, přičemž schůzku měl domluvit právě Švachula.

Rafaj ovlivňování antimonopolního úřadu rázně odmítá. „V žádném případě s tímto nesouhlasím. Švachula nic neovládal. To je absurdní, úplně absurdní,“ prohlásil Rafaj, jak informují Novinky.cz. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jma
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rozhovor o Trumpovi se na ČT vymkl: Host drtil chyby v otázkách. Moderátorka mu skákala do řeči a pak to rychle ukončila

19:43 Rozhovor o Trumpovi se na ČT vymkl: Host drtil chyby v otázkách. Moderátorka mu skákala do řeči a pak to rychle ukončila

V České televizi vystoupil k dění ve Spojených státech komentátor a publicista Jefim Fištejn. Kromě …