Babiš podvádí každý den. To jsou úplné lži, co vykládá, zuřil Fiala. Lidé mají takový strach o právní stát, že chodí demonstrovat i v zimě a dešti

15.05.2019 15:17

REPORTÁŽ „Pokud se Evropská unie nereformuje, nemůže přežít. My musíme zkusit tuto reformu provést a mluvit do ní,“ objasnil předseda ODS Petr Fiala na debatě v Liberci. „Kdyby došlo aspoň k některým reformám, které jsme navrhovali, tak by k brexitu nedošlo. Brexit je výraz selhání evropského integračního procesu a jeho krize, a jsem z toho opravdu smutný,“ uvedl. Vysvětlil také, proč trestně stíhaný premiér Andrej Babiš podle něj škodí České republice, či že ČSSD opět historicky selhává. A na závěr se dopustil nekorektního názoru týkajícího se rozšiřování Evropské unie.

Babiš podvádí každý den. To jsou úplné lži, co vykládá, zuřil Fiala. Lidé mají takový strach o právní stát, že chodí demonstrovat i v zimě a dešti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Fiala
reklama

Anketa

Chcete, aby Marie Benešová odstoupila?

11%
89%
hlasovalo: 22185 lidí

Tradičně do hotelu Liberec zavítal v úterý na besedu Petr Fiala, předseda ODS, doprovázen bývalým europoslancem Edvardem Kožušníkem, který do evropských voleb kandiduje opět.

„Jezdím teď po České republice a snažím se lidem říci tři základní zprávy. Proč jsou volby do Evropského parlamentu důležité, proč je dobré volit Občanskou demokratickou stranu a proč mohou volby do Evropského parlamentu v České republice pro Českou republiku dopadnout dobře,“ řekl předseda ODS na úvod.

„V celé Evropě se mluví o tom, že jsou to nejdůležitější volby. Evropská unie je nepochybně v problémech a v krizi. Mimo jiné proto, že se prosazoval koncept stále užší integrace. Není možné problémy, které EU má, řešit tímto způsobem. Odmítáme myšlenku, že současné problémy budeme řešit tím, že budeme stále více integrovat a všichni se budou blížit nějaké užší podobě integrace. Současně jsme ale přesvědčeni, že na to, že Evropa teď hoří, není dobrý recept odcházet z EU. Napodobování brexitu je druhá extrémní pozice,“ vysvětlil Petr Fiala.

„ODS nabízí cestu zdravého rozumu mezi těmito dvěma extrémy. Jsme strana, která už před deseti lety založila Evropskou stranu konzervativců a reformistů. Jsme strana, která měla představu o reformě EU mnohem dříve, než s tím přišly jiné politické strany. V tom mají lidé záruku, že víme, co se má s Evropou udělat,“ konstatoval.

Jan Zahradil – nejvýznamnější český politik na evropské scéně

Poté Petr Fiala pěl chválu na lídra ODS do Evropských voleb Jana Zahradila. „To je dnes zdaleka nejvýraznější český politik na evropské scéně. Navíc má ještě věc, kterou nemá žádný jiný politik ze střední a východní Evropy. Stojí v těchto volbách v čele silné frakce Konzervativců a reformistů, což je třetí nejsilnější frakce v evropském parlamentu. V Janu Zahradilovi máme záruku, že nás budou brát vážně, že jsme schopni české národní zájmy v Evropě prosazovat, a že jsme schopni mluvit do toho, jak v budoucnu bude Evropská unie vypadat,“ sdělil.

„Evropské volby mají také význam vnitropolitický. Říkám lidem, chodíte do ulic – v pondělí zase byly velké demonstrace proti vládě Andreje Babiše, proti riziku narušení právního státu – to je dobře, my to podporujeme, ale máte ještě jednu možnost, jak dát najevo svůj nesouhlas a že už toho máte dost. A to je jít příští týden k volbám a vyjádřit to svým hlasem. Pokud chcete, aby český hlas v Evropské unii zněl silněji a máte dost toho, co se děje v České republice, pak máte jedinečnou šanci jít příští týden k volbám a volit ODS,“ poradil předseda ODS.

Lisabonská smlouva je tím důvodem, proč EU přestává fungovat

„Tyto evropské volby v roce 2019 jsou opravdu velmi důležité, protože mohou změnit současný dočasný trend, že máme stále více Evropy, stále více Evropanů mluví do domácí politiky a je snaha bruselských elit bojovat za to, že vznikne federální stát. Což si myslím, že my, co tu dnes sedíme, nechceme," upozornil bývalý europoslanec ODS Edvard Kožušník. Připomněl, že v posledních třiceti letech vládla v Evropském parlamentu koalice evropských lidovců a socialistů. „Jejím symbolem je Lisabonská smlouva, podepsaná před 10 lety. Je z mého pohledu tím důvodem, proč Evropská unie přestává fungovat. Negarantuje to, proč vznikla. Zajišťování prosperity a bezpečí,“ domníval se s tím, že to vypadá, že po těchto volbách lidovci a socialisté nebudou mít dost hlasů, aby spolu vytvořili opět velkou koalici. „Naše třetí největší frakce má šanci být součástí budoucí vládnoucí koalice a mít možnost mluvit o tom, jak Evropskou unii změnit. Lze změnit zakládající smlouvy a tlačit to směrem před Lisabon,“ vysvětlil Kožušník.

Po úvodních proslovech se rozeběhla diskuse. Jedna z prvních otázek se týkala brexitu. „Nejsem vůbec rád, že k brexitu došlo. Je to škoda pro Evropu, nevýhodné pro Českou republiku. Británie byla důležitý člen EU a v řadě směrů měla podobnou představu, jak se má vyvíjet Unie, jako má Česká republika, nebo jako má Občanská demokratická strana,“ konstatoval Petr Fiala.

„Byl jsem napadán fanatickými „proevropany‘, kteří Evropě jen škodí, když jsem si dovolil říci, že EU by měla být k Británii vstřícnější a mají se snažit ještě vyjednávat. Říkám to proto, že hájím české národní zájmy a hájím je důsledně. Naším zájmem jednoznačně je, abychom se s Británií dohodli jako Unie, aby Británie neodcházela bez dohody, aby si zachovala co nejvíc vztahů s Evropskou unií. Kdo to nechápe, ať se podívá na strukturu našeho exportu, a na to, jaký význam má Británie pro českou ekonomiku. Pro nás je opravdu nevýhodný jakýkoliv divoký brexit,“ vysvětlil. A upozornil, že v zahraničních médiích se běžně píše o tom, že někteří členové Komise chtějí Británii ponížit. „Což považuji za strašnou chybu. To, že teď došlo k odkladu, je vlastně z hlediska České republiky lepší než divoký brexit. Situace se samozřejmě nemůže táhnout donekonečna a musí se dospět k nějakému rozhodnutí,“ dodal Petr Fiala.

Brexit – výraz selhání evropského integračního procesu

Brexit dnes bereme jako realitu. „Kdybych tu seděl před deseti lety a řekl bych, že za deset let odejde Británie z Unie, tak se mi vysmějete. Nikoho by to nenapadlo. Dnes je to realita, která svědčí o tom, že ODS měla pravdu už před deseti lety. Kdyby došlo aspoň k některým reformám, které jsme my tehdy navrhovali a navrhujeme pořád, tak by k brexitu nedošlo,“ je přesvědčen Petr Fiala. „To, že došlo k brexitu, je výraz selhání evropského integračního procesu a jeho krize, a jsem z toho opravdu smutný,“ prozradil.

Jak dopadnou evropské volby, nedokáže Fiala předpovědět. „Nepochybuji, že po příštích parlamentních volbách bude ODS sestavovat vládu, a bude všechno jinak. Ale u evropských voleb záleží hodně na volební účasti. Ta je zásadní pro to, jak se poskládají výsledky. Nebojím se, že by ODS dopadla špatně, ale výsledek odhadnout nedokážu,“ konstatoval politik, profesí politolog. Poté zmínil dle svých slov smutnou skutečnost. „My jsme z těch tradičních normálních politických stran zdaleka nejsilnější. Přitom nejsme dost silní. To je obraz současné společnosti. Naše cesta je v této těžké situaci relativně úspěšná a bude úspěšná ještě silněji. Je ale třeba si uvědomit, že to, co nazýváme tradičními politickými stranami, se strašně oslabilo. Nemůžeme být úplně optimističtí. Vidím tu obrovské množství nebezpečí,“ viděl Petr Fiala.

ČSSD opět historicky selhává

Poté popsal ze svého pohledu, co se v této zemi děje. „Vládnou tu populisté, kteří se přetransformovali ve výrazně levicovou stranu. Tím mám na mysli hnutí ANO. Vládnou za pomoci komunistů i okamurovců. Dneska jsou komunisté důležitější součástí vlády než ČSSD, která opět historicky selhává, protože za nic poskytuje legitimitu vládě Andreje Babiše a kryje věci, které se tu odehrávají. A to je absolutní většina Poslanecké sněmovny,“ uvedl předseda ODS. „Jediné, co můžeme dělat, je důsledně je tlačit, každodenně bojovat, nevzdávat se, a prostě vyhrávat volby,“ zdůraznil.

„Z hlediska ODS jsem optimistický. Ale jestli se vzpamatuje ČSSD, o tom mám velké pochybnosti. Dneska je nahrazuje hnutí ANO s celou tou neuvěřitelnou demagogií a každodenním podváděním občanů. Jsme před evropskými volbami. Tak se podívejte v jaké frakci je hnutí ANO. Ve frakci ALDE, která je nejvíc proevropská. Andrej Babiš nám tady říká, že bojuje proti kvótám, jeho frakce chce kvóty. Babiš tvrdí, že není pro další integraci, jeho frakce je nejen pro další integraci, chce třeba společnou evropskou armádu. Integraci i do oblasti sociální politiky, daní. To jsou úplné lži, které tu Andrej Babiš vykládá,“ rozohnil se. „Jsem ale přesvědčen o tom, že politika, která je založena na programu, na hodnotách a principech a hájení zájmů aktivních lidí, taková politika má budoucnost. Jen ji musíme lidem zprostředkovávat jednoduše, srozumitelně, všemi moderními prostředky. A bude to fungovat,“ zadoufal Petr Fiala.

Jeden z návštěvníků – poněkud nabroušenějšího ražení – se předsedy ODS zeptal, zda si myslí, že „to donekonečna omílané babišovské téma skutečně pomůže tomu, co byste rád dokázal? Nebylo by lepší toto téma opustit a starat se o věci důležitější?“

Fiala odvětil: „Jsem přesvědčen, že toto je důležitá věc, ale není jediná. ODS je úspěšná na rozdíl od jiných politických stran, že máme svoji pozitivní agendu. Nabízíme řešení lidem, kteří jsou aktivní. Předložili jsme konkrétní věci, které se týkají snížení a zjednodušení daní, konkrétní věci, které vytvářejí lepší podmínky pro podnikatele. Předložili jsme vlastní variantu jak zvyšovat důchody, i vlastní varianty jak dospět k tomu, že se v této zemi postaví silnice. Jsme strana aktivní, pozitivní, oslovujeme lidi svým programem, a to nám přináší voliče,“ vyjmenoval.

Trestně stíhaný premiér škodí České republice

„Součástí toho ale musí být pojmenování věcí, které jsou problematické. Mně nepřijde normální, že máme trestně stíhaného premiéra. To není věc, se kterou bych se chtěl smířit jenom proto, že to některým lidem nevadí. Mně to vadí, voličům, které reprezentujeme, to vadí. proto o tom budu mluvit. A škodí to České republice,“ zdůraznil Petr Fiala a pokračoval: „Nevím, jestli dokážete rozlišit, kdy Andrej Babiš na veřejnosti mluví jako člověk, kterému hrozí obžaloba, který hájí sebe, svoji rodinu a děti, a kdy mluví jako premiér. Mám plné pochopení pro to, že se někdo, kdo je obviněný, chce hájit. Že dělá všechno, aby uchránil svoji rodinu a sám sebe. Akorát u toho nemůže být premiér, protože pak to škodí celé České republice.“

„Andrej Babiš má obrovský střet zájmů i na evropské úrovni a má to konkrétní dopady. Například v tom, že Evropská unie neproplácí dotace firmě Agrofert, ale Česká republika je vyplácí. Co se stane, když evropské orgány definitivně řeknou, že ty peníze neproplatí? Zaplatí je všichni čeští občané, tu jednu miliardu ročně, co dostává Agrofert na dotacích,“ upozornil Petr Fiala. „Střet zájmů Andreje Babiše není nějaká fikce opozice, je to reálně existující problém, který se dotýká každého českého občana. Mně je jedno, že to nevadí části společnosti. Mluvím za tu větší část společnosti, které to vadí. Mluvím i za lidi, kteří jdou v zimě a dešti protestovat na náměstí, protože mají strach o právní stát. K těm já patřím a za ty mluvím. A vůbec se za to nestydím a budu to dělat dál,“ řekl a sklidil potlesk přítomných.

Nekorektní názor na závěr

V další části například prozradil, že Evropská unie se musí reformovat. „Pokud se nereformuje, nemůže přežít. My musíme zkusit tuto reformu provést a mluvit do ní,“ objasnil Petr Fiala, který se v závěru dopustil i jednoho dle vlastních slov nekorektního názoru. Bylo to na další dotaz, kdy se tázající s obavami v hlase ptal na možnost dalšího rozšiřování Evropské unie, konkrétně o Albánii.

„Mám velmi silný názor, který je z hlediska mezinárodní politiky absolutně nekorektní, ale mám ho dlouhodobě. Jsem přesvědčen, že se Evropská unie neměla nikdy rozšířit nad rámec zemí, které mají katolickou nebo protestantskou tradici. To jsou země, které mají víceméně přibližně podobné pojetí státu, společnosti, práva. Nad rámec toho se Evropa neměla nikdy rozšířit. Proč říkám, že je to nekorektní? Protože by tam nebyly Řecko, Rumunsko, Bulharsko. Jsem opravdu přesvědčen, že jedním z problémů EU je nejen hloubka integrace, ale i její šířka. Není to stanovisko ODS, je to můj odborný názor. Považuji za naprostý nesmysl, abychom uvažovali třeba o Ukrajině či o Turecku, jak se občas objeví v médiích. To nemůže absolutně fungovat,“ sdělil Petr Fiala.

Tázající si zhluboka oddechl. A debata byla u konce.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Oldřich Szaban
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Macron zmrazil slovy o Rusku. A co víc: Pojďme zachránit EU, vyzval Německo. Třeba jaderné zbraně...

7:51 Macron zmrazil slovy o Rusku. A co víc: Pojďme zachránit EU, vyzval Německo. Třeba jaderné zbraně...

V sobotu proběhla v Mnichově bezpečnostní konference, které se zúčastnil i prezident Francie Emmanue…