Babiš se prý definitivně rozhodl zbavit Maláčové. Už dlouho jej přivádí k výbuchům vzteku

06.03.2020 9:28

Premiér Andrej Babiš (ANO) se podle serveru Echo24.cz rozhodl nastoupit k útoku proti ministryni práce a sociálních věcí Janě Maláčové (ČSSD). Ta jej prý dlouhodobě přivádí k výbuchům vzteku; vzhledem k tomu, že však nepatří do jeho hnutí, musel to vydržet a nemůže ji jen tak vyhodit.

Babiš se prý definitivně rozhodl zbavit Maláčové. Už dlouho jej přivádí k výbuchům vzteku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda vlády České republiky Andrej Babiš

Jak server Echo24.cz píše, pro sociální demokraty nebylo snadné obnovit vládní spolupráci s Babišem, který předchozí koalici z let 2013-2017 rozvrátil svými aférami a intrikami tak efektivně, že přebral sociálním demokratům většinu voličů. 

„Předsedovi Hamáčkovi se odpor podařilo zlomit jenom tím, že jim nabídl funkce ve straně a vládě. Ministryně a místopředsedkyně strany Jana Maláčová se stala představitelkou mladého liberálnějšího křídla a její málo uctivé chování k premiérovi jenom demonstruje všechny pochybnosti jejích vrstevníků z ČSSD,“ konstatuje server s tím, že vyhodit ji nemůže ani Hamáček, který by tím rozvrátil křehkou rovnováhu ve straně.

Premiér tak nasadil všechny páky k tomu, aby Maláčová rezignovala sama – a jde na to přes IT sektor. 

Na její ministerstvo totiž koncem února vtrhla policie a zadržela náměstka pro ekonomickou sekci a IT Jana Baláče. A ještě jednoho zaměstnance z odboru IT, Karla Macka.

Situace Jany Maláčové nepředstavuje precedens. Téměř totožná situace totiž nastala v roce 2012 u ministra Jaromíra Drábka (TOP 09) a jeho bývalého náměstka Vladimíra Šišky nebo u Kateřiny Valachové (ČSSD). Ta 9. května 2017 oznámila, že podá ke konci měsíce demisi na post ministryně školství, mládeže a tělovýchovy. Reagovala tak na vyšetřování své bývalé náměstkyně Simony Kratochvílové kvůli kauze rozdělování dotací okolo fotbalové asociace.

Současná ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) ovšem uvedla, že by si od premiéra Andreje Babiše přála větší podporu. Babiš Maláčovou veřejně kritizuje za to, že situaci kolem předražené zakázky na informační systém ministerstva nevyřešila. Maláčová Babišovi připomíná, že on sám je obviněný a také nerezignuje, tak ať ctí presumpci neviny i u ostatních. O svém konci tak zástupkyně sociální demokracie neuvažuje.

Podle námi oslovených poslanců jí však nic jiného nezbyde.

„To, že Maláčová skončí, je už nyní jasné. Asi to nepochopila, ale skončila. Mnohem závažnější problém ale nastal u Honzy Hamáčka, který de facto řídí policii a podle několika kolegů nemusí být nestranný. Takže sílí názor, že by měl být Hamáček taktéž vyzván k rezignaci,“ uvedl náš zdroj.

„On odjel předminulý týden na dovolenou navzdory schůzi Sněmovny, která měla projednávat společně zbraňovou novelu současně s nástavbovým zákonem, který má vytvořit právní rámec umožňující zahrnout legálně ozbrojené občany a členy branných spolků do systému bezpečnosti státu. Ministr si vymínil, že oba zákony bude předkládat on a pro jeho nepřítomnost bylo tedy projednávání těchto zákonů odsunuto až na březnovou schůzi. Důsledkem této neslýchané arogance je, že oba zákony, i když budou projednávány v „90“, nezačnou platit dříve než 1. ledna 2021. Dále může dojít k uplatnění pokuty EU za pozdní implementaci ve výši až 200 milionů korun, a aby toho pro pana Hamáčka nebylo málo, při reálně hrozící pandemii nákazy koronavirem lze oprávněně očekávat, že dojde k nutnosti uzavřít hranice České republiky, k čemuž stávající ozbrojené složky nemají dostatek vlastních lidí, aby uzavřely úsek hranic delší než 200 kilometrů. A ani tím se příliš netrápí,“ sdělil náš koaliční zdroj.

Jde zjevné o vypovězení koaliční smlouvy a o několik možných scénářů. Předčasnými volbami počínaje, jiným půdorysem vládního kabinetu konče. Pro ČSSD by ovšem všechny varianty znamenaly jediné – praktický konec její politické činnosti na nejvyšší úrovni a boj o to, aby se vůbec dostala nad pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

22:52 „Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

Lídři Zlínského kraje, sedmi kandidátek na základě průzkumu volebního potenciálu pro ČT, se zúčastni…