Babiš se v rádiu rozjel: Tomu už proboha musí všichni uvěřit!

24.10.2020 17:20

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), jenž sám je nakažen koronavirem, prohlásil, že vláda, podle jeho názoru, s pravděpodobností hraničící s jistotou požádá Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu, který měl původně skončit na začátku listopadu. Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) potvrdil, že kabinet požádá Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu. Řekl toho však ještě mnohem víc.

Babiš se v rádiu rozjel: Tomu už proboha musí všichni uvěřit!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Roman Prymula a Andrej Babiš
reklama

Premiér Andrej Babiš (ANO) v rozhovoru pro Rádio Z poznamenal, že musí trvat na odchodu ministra zdravotnictví za hnutí ANO z vlády, protože svým počínáním pochybil. „My potřebujeme získat důvěru lidí,“ uvedl šéf vlády, s tím, že nový ministr by měl být ve funkci ve čtvrtek.

S Romanem Prymulou prý Babiš chce dál jednat jako s odborníkem na řešení epidemiologické situace. V rámci jednání prý vláda nakupuje oxygenační – kyslíkovou – techniku z Nového Zélandu. Další přístroje k nám doputují z ostatních zemí EU.

Ale naprosto zásadní je omezovat mezilidské kontakty, což musí, podle premiéra, dělat lidé sami. „Já prosím všechny, ať už to fakt berou vážně. Ještě tady je spousta lidí, kteří tomu nevěří, ale ten počet hospitalizovaných si tady nikdo nevymýšlí. To je zkrátka realita a tomu už, proboha, musí všichni věřit,“ volal Babiš hlasitě v rádiu.

Poté konstatoval, že vláda podlehla tlaku na rozvolňování opatření. Lidé měli v létě pocit, že virus je pryč, ale podle Babiše je teď jasné, že virus pryč nebude, dokud se nepodaří vyrobit funkční vakcínu. Až bude vyvinutá, bude prý potřeba působit na lidi. „Bude třeba působit na lidi, že to očkování je opravdu důležité a že to může ochránit životy,“ zdůraznil Babiš.

Poté sdělil, že on sám jako premiér řeší mikromanagement na ministerstvu zdravotnictví a nelíbí se mu, že se snad Jaroslav Faltýnek zapojuje do situace ve zdravotnictví. V restauraci na pražském Vyšehradě uprostřed noci Faltýnek s Prymulou údajně řešili plošné testování v Moravskoslezském kraji. „To není jeho byznys, já si to řeším sám,“ vzkázal Faltýnkovi přes rádio Babiš.

Nešetřil ani opozici. Ta prý není konstruktivní, vládu stále jenom kritizuje a podle Babiše nemá smysl se s opozicí bavit. „My jsme opakovaně vyšli opozici vstříc. ... A jaký byl výsledek? Vždycky nás ve večerních Událostech kritizovali a uráželi,“ rozčílil se Babiš.

Nakonec prohlásil, že v tuto chvíli neumí, ani nechce říct, kdy se opatření začnou opět rozvolňovat. Až budou lidé opatření dodržovat, začne to fungovat. Podstatné je, podle Babiše, omezit kontakty. Až se to stane, nálož viru ve společnosti začne klesat a bude možné uvažovat o postupném rozvolnění opatření.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pocheho poprava, pohřeb i kremace. Po konci Petříčka se v ČSSD rozpovídali o posledních dnech

14:42 Pocheho poprava, pohřeb i kremace. Po konci Petříčka se v ČSSD rozpovídali o posledních dnech

ČSSD má zvoleno nové vedení, na sjezdu neobstáli představitelé „nové sociální demokracie“ v čele s T…