Babiš zase žehlil průšvih. Létajícího Faltýnka. Výtahy se zavírat nebudou

29.10.2020 15:00

Nový ministr zdravotnictví Jan Blatný na svém prvním brífinku po uvedení do úřadu prohlásil, že jeho hlavním cílem je zlepšení komunikace s lidmi. „Musíme všichni táhnout za jeden provaz, a jestli to máme dělat, musíme vědět proč,“ řekl Blatný a upozornil, že všechny nedávno vzniklé twitterové účty jsou falešné. „Nebudu zavírat výtahy a vypínat světla,“ ubezpečil. Premiér Babiš se poté zapotil, když musel vysvětlovat cestu Jaroslava Faltýnka do Španělska. „Já neznám detaily té cesty, ale nelíbí se mi to,“ prohlásil na adresu své pravé ruky.

Babiš zase žehlil průšvih. Létajícího Faltýnka. Výtahy se zavírat nebudou
Foto: Repro ČT
Popisek: Jan Blatný

Na úvod premiér Andrej Babiš poděkoval odvolanému Romanu Prymulovi za jeho práci, kterou vykonal za první vlny koronaviru i za měsíc ve funkci ministra zdravotnictví. Hlavní téma nového ministra podle Babiše bude pochopitelně boj s pandemií covidu-19. „Podle nových modelů ještě zatím není úplně jasné, zda již brzdíme, nebo nebrzdíme,“ prohlásil Babiš.

Anketa

Kdo nakonec urve vítězství v amerických prezidentských volbách?

13%
hlasovalo: 4494 lidí

Poté znovu apeloval na lidi, aby dodržovali opatření a sami se snažili omezit sociální kontakty na nezbytné minimum. K tomu přidal statistiky, podle nichž oproti jaru mnohem méně kleslo využívání hromadné dopravy nebo nařízený firemní home office. „Na jaře to bylo 45 procent, nyní jen 32 procent poklesu přítomnosti na pracovišti,“ vypočítal Babiš a znovu prosil o omezení mobility.

„Budeme ještě řešit, aby firmy dávaly lidem home office, a uvažujeme, jak je k tomu motivovat,“ dodal premiér. Dále je podle něj potřeba řešit ochranu nejzranitelnější skupiny obyvatel nad 65 let, která stále není tak dobře izolovaná, jak by měla. Babiš dále informoval o schůzkách s premiéry ostatních států EU, kde budou jednat o vývoji vakcíny. „To je světlo na konci tunelu,“ řekl Babiš

Anketa

Zaslouží si herec Josef Dvořák státní vyznamenání?

88%
12%
hlasovalo: 17849 lidí

Premiér byl následně novináři konfrontovaný ohledně cesty předsedy poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka do španělské Malagy. „Já neznám detaily té cesty, ale určitě to není dobrý příklad, takže samozřejmě po té kontroverzní schůzce toto není dobrým signálem ze strany pana Faltýnka a mně se to nelíbí,“ prohlásil Babiš a předal slovo novému ministrovi.

„Když byste se mě zeptali, co vidím jako hlavní úkol pro sebe a pro celý resort, tak se domnívám, že je potřeba změny vnímání celé situace a potřeba změny nálady ve společnosti. A k tomu potřebuji vás, média a novináře,“ spustil Blatný s tím, že společně je potřeba změnit pocit strachu v respekt. „Protože strach nás paralyzuje a také rozděluje,“ dodal Blatný s tím, že nejde jen o strach z viru, ale i o strach ze živobytí nebo výchovy dětí.

Jakýkoli strach ohledně pandemie je tedy podle něj nutné změnit v respekt. „V žádném případě neschvaluji to, co se stalo v závěru jedné z demonstrací na Staroměstském náměstí, ale i to vnímám jako extrémní projev strachu a odmítání,“ připomněl nedávnou demonstraci fotbalových ultras.

„Nechci vám teď slibovat, co udělám a co ne, ale můžu vám slíbit, že všechna rozhodnutí budou vždy založena na datech, která budou sdílená, všem srozumitelná a která budou konzultována napříč politickým spektrem. Musíme všichni táhnout za jeden provaz, a jestli to máme dělat, musíme vědět proč,“ dodal Blatný, že jeho největším cílem je zlepšení komunikace.

Blatný také reagoval na falešné profily na sociálních sítích, které se objevily ještě před jeho jmenováním. „Všechny ty falešné twittery, kde se píše, že budu zavírat výtahy a vypínat světla, berte prosím s rezervou, nepsal jsem to já,“ ubezpečil Blatný.

Současná opatření není podle něj třeba ještě zpřísňovat, pokud je lidé budou dodržovat. „Musejí ale všichni dobře chápat, proč taková opatření jsou. Z mých úst neuslyšíte slovo přitvrdit, protože je příliš ostré, spíše musíme mít společnou snahu celou tuto zemi ochránit,“ opakuje Blatný, že hlavním cílem bude lepší vysvětlení všech opatření lidem.

Blatný také oznámil, že pravděpodobně nebude podporovat možnost celoplošného testování populace. „V době, kdy dochází ke komunitnímu šíření a ta pozitivita je u těch testů opravdu vysoká, tak k takovému plošnému testování není důvod,“ uvedl Blatný s tím, že je daleko důležitější, aby se vytvořil účinný program na ochranu seniorů a dalších ohrožených skupin.

Česká republika podle nového ministra naštěstí ještě není v situaci, kdy by bylo třeba rozhodovat, kterého pacienta léčit a kterého ne. „A myslím si, že máme dostatek mechanismů, aby k tomu nedošlo. Takže si nemusíme hrát na pána boha a rozhodovat kdo přežije a kdo ne. Případně by taková rozhodnutí ale byla na ošetřujících lékařích a ti mají moji plnou podporu,“ řekl Blatný.

Jako další důležitou věc chce Blatný řešit otázku školní docházky. „To budeme určitě akutně řešit s Ministerstvem školství. My jsme jedna z mála zemí, která uzavřela školy, a je potřeba na základě dat zvážit, zda to tak zůstane, nebo školy otevřeme,“ nechtěl naznačovat další vývoj nový ministr s tím, že vždy řekne až finální rozhodnutí, aby nebyli lidé zmatení jako dříve.

Odcházející ministr Roman Prymula by prý měl dále zůstat v centru dění. „Pan profesor je skvělý odborník a perfektní epidemiolog a byl bych bláhový, kdybych jeho znalostí nevyužíval. Zatím nevím, v jaké formě, o tom budeme ještě diskutovat,“ řekl Blatný.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Naše civilizace nezanikne kvůli klimatické změně, ale kvůli šílencům ve vládě. Mladý pravičák očekává od Fialy smrtící koktejl

17:10 Naše civilizace nezanikne kvůli klimatické změně, ale kvůli šílencům ve vládě. Mladý pravičák očekává od Fialy smrtící koktejl

Podřízenost Bruselu, slepé plnění pokynů, ještě více rozdělená společnost a sebedestruktivní New Gre…