Bakala staví své redaktory do neúsnosné situace... Bývalý novinář sleduje dění kolem podnikatele, který má být k výpovědi v ČR předveden policií

16.08.2018 19:39

„Bakala velmi špatně snáší konfrontaci a kritiku,“ píše nyní o švýcarském podnikateli Tomáš Němeček, bývalý novinář, právník a zastupitel na Praze 8. V dlouhém facebookovém postu se věnuje důvodům, proč se Bakala odmítl zúčastnit zasedání vyšetřovací komise Parlamentu a proč tak učinit měl. Prý úspěšně vytvořil dojem, že kdyby se dostavil, způsobil by si trestní stíhání.

Bakala staví své redaktory do neúsnosné situace... Bývalý novinář sleduje dění kolem podnikatele, který má být k výpovědi v ČR předveden policií
Foto: Hans Štembera
Popisek: Uhlobaron Zdeněk Bakala

Jeho text se jmenuje „Ten hlavní důvod, proč měl Zdeněk Bakala přijít – a proč by měl odejít“. Zajímavá polemika, která vznikla ohledně rozhodnutí Zdeňka Bakaly nezúčastnit se, podle Němečka míjí ten hlavní argument. Bakala ze Švýcarska vzkázal poslanecké vyšetřovací komisi pro OKD, že v ni nemá důvěru, a komise proto požádala o jeho předvedení policií.

Anketa

Doporučili byste svému synovi či vnukovi jít sloužit jako voják z povolání, kdyby o to projevil zájem?

12%
88%
hlasovalo: 5677 lidí

Němeček se věnuje reakcím v Bakalových médií. „Komentátor HN Petr Honzejk píše, že „obojí je naprosto špatně“. Bakala (majitel HN) podle něj přijít měl, protože takto jedině vytváří dojem, že na podezřeních něco je. Ale zároveň Petr Honzejk míní, že žádost o jeho policejní předvedení je přepjatá hra na efekt. „Pokud má člověk pocit, že by si mohl pohoršit v probíhajících sporech, skutečně nemusí vypovídat.“

„Šéfredaktor Respektu Erik Tabery hájí Bakalovo rozhodnutí výrazněji – ‚že jde o podjatou komisi, je zřejmé‘ a nestalo se víc, než že ‚jen pár poslanců přišlo o show‘. Nicméně i podle něj Bakala, který je majitelem Respektu, přijít měl, protože ‚taková jsou pravidla‘ a ‚je veřejnou osobou‘, jejíž ‚aktivity ovlivňovaly podobu této země‘,“ říká Němeček.

A doyen českých komentátorů Bohumil Doležal, který prý s Bakalou nic společného nemá, se vyjádřil, že se Bakalovi nediví, že nechce sehrát „připravenou roli Emanuela Goldsteina, známého nepřítele lidu z Orwellova 1984“.

Pak vysvětluje svůj vztah k Bakalovi: „Pro pořádek: se Zdeňkem Bakalou mám společného následující. Když ještě nevlastnil Respekt ani doly a byl coby majitel Patria Finance populárním věrozvěstem amerických finančních ctností, napsal jsem v Respektu článek poukazující na jeho střet zájmů. Nechal se nominovat do Telecomu, takže získal přístup k informacím zevnitř, přičemž Patria s akciemi obchodovala a dávala k nim investiční doporučení. Tehdy jsem s překvapením zjistil, že Bakala velmi špatně snáší konfrontaci a kritiku. Článek mi připomínal ještě po mnoha letech, když mi jeho nadace udělila v roce 2012 cenu Bílá lilie. Tehdy se ho pro změnu lehce dotklo, že jsem se vzdal 200tisícové prémie s ní spojené a dal jsem po 80 tisících sdružení Demagog.cz a protihazardnímu sdružení Brnění (nechal jsem si 40 tisíc, protože jsem lakomec). Když Bakala v roce 2008 koupil vydavatelství Economia – vydávající HN a Respekt – o rok později jsem odešel. Ne proto, že bych nesouhlasil s jeho vlastnictvím, ale protože jsem byl zklamaný z jeho slabosti. Doufal jsem, že propustí tehdejší manažery vydavatelství, které jsem považoval za příčinu propadu výsledků. Bakala ale váhal a váhal, má sklon obklopovat se pochlebovači, takže jsem víc nečekal a šel o dům dál. Tenkrát to ještě šlo snadno.“

Podle Tomáše Němečka jsou tři důvody, kvůli kterým měl Bakala přijít. První je ten, že nikdo nestojí nad zákonem. „Pro vyšetřovací komisi platí obdobné pravidlo jako pro policii a soudy, tedy že každý má právo odepřít výpověď – ale za velmi důležité podmínky: jestliže by výpovědí způsobil nebezpečí trestního stíhání sobě nebo osobě blízké,“ uvádí zastupitel za Prahu 8. Bakala i pokud se nedostavil proto, že se mu nechtělo, tak vytvořil dojem, že by si způsobil trestní stíhání. Přitom by podle Němečka komisi mohl argumentačně zválcovat, protože v éře jeho podnikání zkrachovalo v Evropě mnoho dolů.

Další důvod je, že by Bakala měl v zemanovsko-babišovské době ctít zbývající instituce. „Parlament je stará a ctihodná autorita a vyšetřovací komise navazují tradici velkých porot. Komise pro OKD je složena z 9 poslanců všech stran, převážně z Moravskoslezského kraje. Není to soud, což je i výhoda: může objasňovat širší souvislosti a nuance. Bakala dluží lidem z Ostravska vysvětlení, proč doly zkrachovaly právě takto,“ píše bývalý novinář.

A třetím důvodem je, že dle Němečkových slov nemůže být nezávislý vydavatel v dnešní době slaboch. Ptá se: „Pokud se mu roztřesou kolena už před poslancem Černohorským, jak bude schopen vydržet brutálnější tlak?“ Bakala tím prý staví své redaktory do neúnosné situace: od svých reportérů a komentátorů očekává odvahu a sebevědomí, ale sám není schopen ji projevit.

Tomáš Němeček pak zakončuje svou úvahu: „Dlouho jsem si myslel, že je pro příští léta klíčové, aby Zdeněk Bakala v žádném případě neprodával Economii. Paradoxně se kvůli svému podnikatelskému pádu stal tím, čím měl být od počátku: holým vydavatelem, člověkem, který už v České republice nemá jiné ekonomické zájmy. Pokud ale není schopen ani téhle špetky občanské statečnosti, pak se stává pro Economii čím dál větší zátěží a bylo by lepší, aby odešel.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Uprchlíky na hranicích neřešíme. A Rusko? Byli jsme za českými vojáky uvnitř vojenské základny v Lotyšsku

11:11 Uprchlíky na hranicích neřešíme. A Rusko? Byli jsme za českými vojáky uvnitř vojenské základny v Lotyšsku

„Toho si nejsem vědom," odpověděl kapitán Josef Kurfiřt na otázku, jestli základnu, kde nyní žije, n…