Belgický premiér položil zakázanou otázku ohledně Ruska

15.03.2026 12:34 | Zprávy

Belgický premiér Bart De Wever volá po zavření dohody s Ruskem. Další pokračování ve válce podle něj nemůže vést k vítězství Ukrajiny, ne bez podpory Spojených států, a Evropa aktuálně konflikt prohrává. Evropští lídři s ním podle jeho slov souhlasí, jen se to neodvažují říct nahlas.

Belgický premiér položil zakázanou otázku ohledně Ruska
Foto: Repro: X
Popisek: Belgický premiér Bart De Wever

„Jaký smysl má pokračovat ve válce, když v ní není jasné vítězství?“ vyjádřil se belgický premiér Bart De Wever pro novináře k otázce Ruska a Ukrajiny při příležitosti propagace své nové knihy.

Podle jeho názoru je vítězství Ukrajiny možné jen s plnou podporou USA. Ta však slábne, a proto podle něj není možné Rusko vojensky ani ekonomicky přinutit ke kapitulaci.

„Oficiální linie zní, že budeme pokračovat, dokud Rusko neskloní hlavu. To je však reálné pouze v případě, že máme plnou podporu Spojených států, a ty Ukrajinu vůbec nepodporují. Někdy mám pocit, že jsou blíže Putinovi než Zelenskému,“ řekl De Wever. Prezident Trump skutečně tlačí ukrajinského prezidenta k uzavření dohody s Ruskem.

Belgický premiér se domnívá, že jedinou realistickou možností je uzavření dohody s Ruskem. „Nejsme schopni Putinovi vyhrožovat tím, že pošleme zbraně na Ukrajinu. A bez pomoci USA ho také nemůžeme ekonomicky udusit,“ uvedl. Při vyjednávání o dohodě ovšem podle něj Evropská unie nezíská místo u jednacího stolu a dohoda pro ni pravděpodobně příliš výhodná nebude.

Už teď podle něj Evropa prohrává. Z války nyní těží hlavně USA a Čína, vzhledem k tomu že Američani prodávají zbraně a Čína nakupuje levné ruské suroviny. Západ se od ruského plynu a ropy distancuje.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Petr Macinka byl položen dotaz

Rovnocenné partnerství

Dobrý den. Myslíte, že EU stojí o partnerství s kýmkoliv a jde jí o rozvoj? Podle mě tomu její kroky nenasvědčují. Druhá otázka je, jestli někdo stojí o Evropu, která zaostává a může si za to sama svou politikou, kdy chce asi spasit svět, což je líbivé, ale absolutně nemyslí na své občany.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

K, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusekudli , 15.03.2026 13:00:40
Nejen že nemůžou prorazit Rusko bez pomoci USA, ele ani s pomocí USA. Nemohou ho zničit ani ekonomický, to dřív se zničí EU sama a jediný kdo vydělá bude USA.

|  19 |  0

Další články z rubriky

K Bystroňovi se připojil Petr Štěpánek: Také žaluje Milion chvilek

14:21 K Bystroňovi se připojil Petr Štěpánek: Také žaluje Milion chvilek

Spisovatel, hudebník a 1. místopředseda vládní strany Trikolora Petr Štěpánek podal žalobu proti nez…