Bernd Posselt dostal velké sólo v Českém rozhlase. Pokud neobdivujete Merkelovou, Van der Bellena a ministra Hermana, snad to raději ani nečtěte

07.12.2016 17:53 | Zprávy
autor: mp

Předseda Sudetoněmeckého krajanského sdružení Bernd Posselt vystoupil ve středečních Dvaceti minutách Radiožurnálu Českého rozhlasu. Zkritizoval Václava Klause, přivítal zvolení Alexandra Van der Bellena rakouským prezidentem a důrazně varoval před zvolením Marine Le Penové francouzskou prezidentkou. V její Národní frontě jsou prý strašně zlí lidé. Takřka do nebes vychválil Angelu Merkelovou a vyjádřil obavy z příliš silného Německa.

Bernd Posselt dostal velké sólo v Českém rozhlase. Pokud neobdivujete Merkelovou, Van der Bellena a ministra Hermana, snad to raději ani nečtěte
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bernd Posselt

Hned v úvodu pořadu konstatoval, že má strach z příliš silného Německa a doufá, že ho na uzdě udrží EU.

„Budete se divit, ale ano, obávám se toho. Jsem přesvědčený evropský federalista. Čím silnější jsou evropské instituce, tím větší šanci mají menší státy. Proto nerozumím euroskeptikům, jako je pan Klaus,“ poznamenal na úvod host. „Mezivládní spolupráce se už před lety ukázala jako nevhodná, protože znemožňuje jednání. Velkým státům dává příliš velkou moc a s tím nesouhlasím. Žádný stát by na sebe neměl brát vůdčí roli v Evropě. Evropu vidím jako nadnárodní společenství. Toto společenství by mělo hrát vůdčí roli ve světě,“ věří Posselt.

Silná EU je podle Posselta i v zájmu Německa. Tato země je totiž příliš velká na to, aby si v klasických mezinárodních vztazích ve hře jeden na jednoho byla rovná s jinými partnery, ale současně je příliš malá na to, aby ovládla Evropu. To se ostatně ukázalo za první i za druhé světové války. Vždy, když se Německo pokusilo ovládnout Evropu, tvrdě na to doplatilo. Silná EU je tedy i v zájmu Německa. Posilování nacionalistických nálad je z tohoto pohledu proti zájmům Německa.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Migrační pakt

Dá se ještě zrušit? Myslíte, že je to reálné? A co když se to nepovede. Když se jím nebudeme řídit, jaké to pro nás může mít důsledky? Mluví se o výpalném, odpůrci tvrdí, nebudeme ho platit. Co když nezaplatíme? A ještě by mě zajímalo, jak je to s tím samotným rozhodováním? Kdo přesně rozhoduje, kdo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

20:15 „Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

Knihovna Václava Havla čelí v poslední době obrovské krizi, která může vyvrcholit až zavřením instit…