Blekotají u Zdi nářků, měli vás víc kamenovat. Zvláštní beseda s českým diplomatem

01.07.2015 15:05

Komentátor Jiří X. Doležal se na serveru Reflex.cz zamýšlí nad besedou pro studenty, která se uskutečnila na půdě pražského Arcibiskupského gymnázia a na které byl jedním z řečníků. Dále se jí zúčastnili Mohamed Abbás z Muslimské unie, arabista a honorární konzul Súdánu v Česku Petr Pelikán na straně jedné a exmuslim Lukáš Lhoťan na straně druhé.

Blekotají u Zdi nářků, měli vás víc kamenovat. Zvláštní beseda s českým diplomatem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Modlitba k Alláhovi

Doležal je dle svého komentáře besedou jednoznačně konsternován. Dle jeho slov, z nichž je zcela znatelná ironie, probíhala v mimořádně přátelském duchu. „Hned na začátku jsem vzpomněl, jak mne mírumilovní muslimové srdečně vítali vrhanými kameny až do velikosti dlažební kostky. Jednou v postsovětské střední Asii, tuším v Tádžikistánu, jednou pak v okrajové čtvrti Káhiry. Pan Pelikán je upřímný muž. Když jsem se ozval, že mne muslimové kamenovali, zřetelně pronesl do mikrofonu: Málo!“ píše Doležal na serveru Reflex.cz.

Za jednoznačnou urážku náboženského cítění pak považoval slova Pelikána, že Židé se „kinklají a blekotají u Zdi nářků“. „Měl tím na mysli náboženskou modlitbu. Sprosťárna non plus ultra, něco jako plivnout panu Pelikánovi na Korán,“ uvádí Doležal s tím, že když začal ječet, ať se okamžitě omluví, smál se. Tím podle něj odhalil děsivý antisemitismus a absenci jakékoliv reflexe u studentů. „Nejenže poté, co pan Pelikán urážel Židy, nikdo nezapískal, vůbec nikdo nedal najevo svůj nesouhlas,“ je zděšen Doležal.

Původní text čtěte ZDE.

Doležal vzápětí konstatuje, že si v Deníku Referendum přečetl od jednoho z účastníků text, v němž se píše následující: „Studenti by se před konfrontací s podobnými názory měli dostat k základním a pokud možno nezkresleným faktům a kontextům k jednotlivým problémům. Samotná diskuze o tématech, její obsah a konečný výsledek pak nesmí zpochybňovat nezcizitelnou jedinečnost každého člověka na základě jeho vyznání, orientace nebo kulturní příslušnosti. Má-li vyrůst nová, tolerantní generace schopná přijímat druhé a nevytvářet tak nenávistné prostředí, pak by se studenti neměli s podobnými tématy setkávat nepřipraveni. Není možné posadit je bez jakékoliv průpravy před špatně poskládaný diskuzní panel.“

Na Facebooku pak Doležal našel ještě „drsnější“ komentář: „Blekotání rabínů u Zdi nářků byla trochu zbytečná fráze, ale v daném kontextu mi rozhodně nepřišla nijak vysoce urážející.“

V závěru svého komentáře Doležal konstatuje, že zhruba třetina posluchačů byla s ním a dvě třetiny s panem Pelikánem. „Tu třetinu účastníků – studentů i pedagogů – kterou pohoršil pan Pelikán tak jako mne, fakt lituju, jaké mají studenty či spolužáky,“ uzavřel komentátor Reflexu.cz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V Brně to vře. Hnutí Žít Brno se přihlásilo o uprchlíky z Itálie a je zle: Vlastizrada. Proto ty tisíce volných bytů...

16:47 V Brně to vře. Hnutí Žít Brno se přihlásilo o uprchlíky z Itálie a je zle: Vlastizrada. Proto ty tisíce volných bytů...

Hnutí Žít Brno volá po přijímání migrantů do Česka a už přicházejí reakce. O slovo se hlásí mimo jin…