Blekotají u Zdi nářků, měli vás víc kamenovat. Zvláštní beseda s českým diplomatem

01.07.2015 15:05 | Zprávy
autor: vef

Komentátor Jiří X. Doležal se na serveru Reflex.cz zamýšlí nad besedou pro studenty, která se uskutečnila na půdě pražského Arcibiskupského gymnázia a na které byl jedním z řečníků. Dále se jí zúčastnili Mohamed Abbás z Muslimské unie, arabista a honorární konzul Súdánu v Česku Petr Pelikán na straně jedné a exmuslim Lukáš Lhoťan na straně druhé.

Blekotají u Zdi nářků, měli vás víc kamenovat. Zvláštní beseda s českým diplomatem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Modlitba k Alláhovi

Doležal je dle svého komentáře besedou jednoznačně konsternován. Dle jeho slov, z nichž je zcela znatelná ironie, probíhala v mimořádně přátelském duchu. „Hned na začátku jsem vzpomněl, jak mne mírumilovní muslimové srdečně vítali vrhanými kameny až do velikosti dlažební kostky. Jednou v postsovětské střední Asii, tuším v Tádžikistánu, jednou pak v okrajové čtvrti Káhiry. Pan Pelikán je upřímný muž. Když jsem se ozval, že mne muslimové kamenovali, zřetelně pronesl do mikrofonu: Málo!“ píše Doležal na serveru Reflex.cz.

Za jednoznačnou urážku náboženského cítění pak považoval slova Pelikána, že Židé se „kinklají a blekotají u Zdi nářků“. „Měl tím na mysli náboženskou modlitbu. Sprosťárna non plus ultra, něco jako plivnout panu Pelikánovi na Korán,“ uvádí Doležal s tím, že když začal ječet, ať se okamžitě omluví, smál se. Tím podle něj odhalil děsivý antisemitismus a absenci jakékoliv reflexe u studentů. „Nejenže poté, co pan Pelikán urážel Židy, nikdo nezapískal, vůbec nikdo nedal najevo svůj nesouhlas,“ je zděšen Doležal.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Migrační pakt

Dá se ještě zrušit? Myslíte, že je to reálné? A co když se to nepovede. Když se jím nebudeme řídit, jaké to pro nás může mít důsledky? Mluví se o výpalném, odpůrci tvrdí, nebudeme ho platit. Co když nezaplatíme? A ještě by mě zajímalo, jak je to s tím samotným rozhodováním? Kdo přesně rozhoduje, kdo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Teď se může stát cokoliv.“ Po žalobě Pavla na vládu

10:30 „Teď se může stát cokoliv.“ Po žalobě Pavla na vládu

Hrad dnes oznámil, že prezident Petr Pavel podává kvůli údajné nesoučinnosti vlády v otázce summitu …