Blonďatá bestie Kočí hodlá žalovat divadlo, které ji hraje

17.05.2011 10:55

Kristýna Kočí je ve sporu s Divadlem Rubín. To převzalo nahrávku Lukáše Vícha, kde Kočí vystupuje v hlavní roli, a přetvořilo ji v absurdní drama. Kdo má na hru autorská práva, je ale sporné. Kočí se těch svých hodlá dožadovat.

Blonďatá bestie Kočí hodlá žalovat divadlo, které ji hraje

Kočí byla podle informací České televize hrou otřesena a celou věc předala svým právníkům. Domnívá se totiž, že autorkou hry je vlastně ona, a podává proto žalobu.

Herec Ondřej Pavelka přiznal, že do konceptu nikdo z divadelníků nezasahoval. "Když děláte na divadle Shakespeara, tak můžete škrtat, přepisovat. Ale tady jsme neškrtali ani slovo, my jsme opravdu věděli, že tenhle dramatický útvar musí zůstat tak, jak je, aby to diváci opravdu vnímali," řekl reportérům ČT.

Více o nahrávce: Kočí šokuje: "Klaus se posere. Podpoří mě Havel."

Herci prý o zpracování nahrávky nijak dlouho nediskutovali, bylo jim prý téměř okamžitě jasné, že "do toho" musejí jít. "Myslím, že to je docela tragická figura, mladá slečna, která vlastně zatočila s celou politickou reprezentací a takřka položila vládu. A já myslím, že tomu ještě není konec," komentoval situaci režisér hry Ondřej Svoboda.

"Nám to přišlo tak komické, tak absurdní, tak nehorázné, tak blbé, že nám to přišlo dost dobré jako absurdní hra. Vy politici byste měli být seriózní, zodpovědní, a tady se to trošku nepovedlo," dodal.

Sledujeme Nahrávka VV

Že jde o mystifikaci, si nemyslím

Umělecky nejzajímavější na nahrávce je, že je autentická. A pravdivá. Tedy alespoň herci si to myslí. Že by šlo o záměrnou mystifikaci, jak Kočí reagovala, nepředpokládají. 

"Tak nějak lidsky 'po holkovsku' mi přišlo divný, že mluví tak hrozně sprostě, když to pak označila za cílenou lež. Když ví, že ji někdo nahrává, tak se přece jako každý bude snažit vypadat líp," podotkla "divadelní Kočí" Barbora Poláková.

Ať už jde o mystifikaci nebo ne, Kočí by mohla spor s divadlem vyhrát. "Z autorského zákona vyplývá, že se jedná o jedinečné dílo autora, vyjádřené ve vnímatelné podobě, a pokud nějaké divadlo zpracovalo ten text, tak to už samo o sobě jedinečné bylo, a vnímatelná podoba vznikla už tím, že to někdo nahrál. V podstatě se jedná o autorské dílo, a kdo chce takové autorské dílo užívat, musí samozřejmě s autorem uzavřít licenční smlouvu na užití toho díla," myslí si odborník na autorské právo Petr Pečený. "V tomto případě, jestli autorka podá žalobu, tak si myslím, že bude mít šanci na úspěch."

Čtěte:

Kočí jako blonďatá bestie našlapala divadlo. Klasnová se smála na celé kolo

Blonďatá bestie snad ukázala, jaký je dnešní politika hnůj, doufá autor

Říkají mi blonďatá bestie. Je to pochvala, říká Kočí

Foto: Hans Štembera

reklama

autor: par

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Důchody

Na kolik procent spadne během vaší vlády průměr důchodu k průměrné hrubé mzdě?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Každá molekula, kterou tu pálíme, tak je ruská.“ Poslanec ODS v ČT propálil „tajemství“

7:55 „Každá molekula, kterou tu pálíme, tak je ruská.“ Poslanec ODS v ČT propálil „tajemství“

Energetický regulační úřad (ERÚ) ve čtvrtek oznámil definitivní rozhodnutí ohledně cen energií. Co b…