Boj o PCR testy: Ministerstvo je nechce zlevnit. Byly by nedostupné

29.03.2021 10:38

PCR testy jsou prozatím tou nejpřesnější relativně dostupnou metodou, jak zjistit, zdá má v sobě člověk koronavirus. Ale pořád to jsou testy relativně drahé. A Ministerstvo zdravotnictví ČR vedené Janem Blatným se prý urputně brání jejich zlevnění.

Boj o PCR testy: Ministerstvo je nechce zlevnit. Byly by nedostupné
Foto: Repro Youtube
Popisek: Koronavirus SARS CoV-2
reklama

„Připomíná to fotbalový mač amatérů, kdy proti sobě stojí dva rozzuřené týmy. Jedni si oblékli dres hájící rozšířené antigenní testy, druzí urputně kopou v barvách přesnější, ale zatím drahé PCR metodiky. A covid-19, jejž mají oba tábory porazit, se na tribuně dobře baví,“ napsal ke sporu o PCR testy server Lidovky.cz.

Anketa

Viníte Babišovu vládu za počty českých mrtvých na covid-19?

22%
78%
hlasovalo: 14292 lidí

Svérázným způsobem tak uvedl téma možného zlevnění testů. Antigenní testy jsou sice levnější, ale nejsou tak spolehlivé a to je problém. PCR testy dnes stojí kolem dvanácti stovek, ale podle serveru by stačilo jen málo k tomu, aby tyto testy zlevnily. Údajně by toliko Ministerstvo zdravotnictví ČR mělo projevit svou vůli. Pakliže se dohodnou Ministerstvo zdravotnictví a Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), ceny PCR testů by prý mohly spadnout někam k osmi stovkám, možná až k pěti stovkám.

„Při velkém počtu vzorků z plošného testování je možné cenu PCR výrazně snížit. Je však nutné úhradu za její plošné použití vyjmout ze seznamu zdravotních úkonů s dotační úhradou 300 korun. Tyto změny jsou možné v horizontu dvou týdnů,“ sdělila webu Lidovky.cz viroložka a členka Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) Ruth Tachezy.

Ministerstvo však tvrdí, že zlevnit testy není jen tak. Údajně by to mohlo snížit jejich dostupnost.

„Ministerstvo zdravotnictví momentálně o dalším snížení ceny neuvažuje. Důvodem je, že by to již mohlo vést k omezování dostupnosti. Zároveň ani nedisponujeme žádnými průkaznými kalkulacemi nákladů, které by dokazovaly, že nastavená úhrada je „příliš vysoká“. Pokud některý z vědců či expertů kalkulace doloží, ministerstvo zdravotnictví se tím bude zabývat,“ odpověděla na dotaz LN mluvčí resortu Barbora Peterová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Zabijáci přepisují dějiny.“ Putin na Rudém náměstí. V ČR nebylo

22:01 „Zabijáci přepisují dějiny.“ Putin na Rudém náměstí. V ČR nebylo

„Dnes jsme svědky toho, že se přeživší členové vražedných komand a jejich následovníci snaží přepsat…