Britský bulvár zveřejnil film s hajlující královskou rodinou. Dostavilo se zklamání

18.07.2015 16:08 | Zprávy
autor: čtk, mp

Britský bulvární list The Sun v noci na dnešek na svých webových stránkách zveřejnil krátký videozáznam z roku 1933, na němž nynější britská královna Alžběta II., tehdy sedmileté děvče, zdvihá ruku k nacistickému pozdravu. Mluvčí královny vyslovil nad zveřejněním videa zklamání, pravost snímku ale nepopřel. Jak se list k záběrům po 80 letech dostal, není jasné.

Britský bulvár zveřejnil film s hajlující královskou rodinou. Dostavilo se zklamání
Foto: pixabay.com
Popisek: vlajka Velké Británie

Dvacetivteřinový černobílý snímek ukazuje Alžbětu na trávníku královské rezidence Balmoral, kde dovádí s mladší sestrou Margaret v přítomnosti královny matky a strýce, budoucího krále Eduarda VIII. Všichni čtyři postupně předvádějí nacistický pozdrav, děj se odehrává v uvolněné atmosféře nezávazných dětských her. Iniciátorem scénky je podle listu The Sun očividně Eduard, který se svými sympatiemi k režimu Adolfa Hitlera netajil.

Buckinghamský palác vyjádřil nad zveřejněním videa zklamání

Ostatní členové královské rodiny prokázali během druhé světové války oddanost svému lidu, byli stateční a žádný obdiv k nacistům nechovali, připomněla v souvislosti se zveřejněnými záběry britská agentura PA. "V době natáčení nikdo nevěděl, jak krutou cestou se dějiny vydají. Film ukazuje hrající si rodinu, která v jednu chvíli opakuje gesto, jež v té době často vídala ve zpravodajském filmu," uvedla agentura.

Podle The Sun jsou záběry "fascinujícím svědectvím" o životních názorech Eduarda, který se po necelých 11 měsících vládnutí v roce 1936 vzdal trůnu kvůli poměru s rozvedenou Američankou Wallis Simpsonovou. Eduard VIII. podle historiků měl pro nacistické myšlenky porozumění, s Hitlerem se setkal a názory nezměnil ani po vypuknutí války v roce 1939.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Vlastimil Hebr byl položen dotaz

Jak zaručíte, že tu nehrozí cenzura a zneužití veřejnoprávních médií pro vaši propagandu?

Podle poslance Nerušila se má kontrolovat obsah veřejnoprávních médií. To jako vážně? Já mám obavu, že jen nahlas řekl, co za tím zrušením poplatků fakt je. Státní propaganda v médiích a tvrdá cenzura tu už byla, fakt dopustíte, aby se vrátila? Já chápu, že se vám nemusí líbit, co média píší nebo vy...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Měli jste odmítnout. Ústavní odborník Ústavnímu soudu

19:15 Měli jste odmítnout. Ústavní odborník Ústavnímu soudu

ParlamentníListy.cz získaly stanovisko advokáta a odborníka na Ústavní právo Jaroslava Kuby, které v…