Brno chce zatočit s genderovou nevyvážeností soch. Hledají se významné ženy, které by mohly být ztvárněny

25.05.2018 22:31 | Zprávy
autor: vef

Která z žen by si zasloužila sochu v Brně? O tom budou rozhodovat lidé v průběhu festivalu Meeting Brno. O záměru letošního ročníku, který chce upozornit na výrazný nepoměr mezi sochami mužských a ženských osobností, píše server iRozhlas.cz.

Brno chce zatočit s genderovou nevyvážeností soch. Hledají se významné ženy, které by mohly být ztvárněny
Foto: Brno-stred.cz
Popisek: Nová radnice v Brně

V Brně totiž zcela jednoznačně dominují sochy mužů. Kromě soch Panny Marie a světic je zde už skulptura jen jediné ženy – mladé odbojářky popravené nacisty Marie Kudeříkové. Členka dramaturgické rady festivalu Sylva Ficová k tomu uvedla, že si však nemyslí, že by se to týkalo jen Brna. Podle ní jde o to, že ženy až do 20. století nemohly být aktivní v politice a ani neměy přístup ke vzdělání. „Je pochopitelné, že soch a bust vědkyň, političek a mecenášek nemůže být tolik,“ dodala Ficová. 

  • Původní text ZDE.

Mezi jedenácti ženami, které by mohly mít v Brně sochu, je například česká skladatelka Vítězslava Kaprálová, královna Eliška Rejčka či řeholnice Marie Restituta Kafková. Podle Ficové vedou Rejčka s Kaprálovou. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Libor Vondráček byl položen dotaz

Motoristé

Nemyslíte, že nebýt Motoristů, tak je na tom vaše vláda líp? Aspoň na mě to působí tak, že vám dost kazí reputaci, že není měsíc, kdy by se neřešilo něco kolem nich a zazdí to pak i to dobré, co třeba děláte.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Studenti demonstrovali. Ale jak to chodí jinde, to nevěděli

22:00 Studenti demonstrovali. Ale jak to chodí jinde, to nevěděli

Studentský protest na podporu veřejnoprávních médií na náměstí Jana Palacha v Praze zaujal youtubera…